Driptane

Lek Driptane zawiera jako substancję czynną chlorowodorek oksybutyniny i jest zaliczany do leków spazmolitycznych. Powoduje zwiotczenie mięśnia wypieracza moczu w pęcherzu moczowym, zwiększa pojemność pęcherza moczowego i opóźnia wystąpienie parcia na mocz.

Wskazania:
Lek stosuje się w łagodzeniu objawów niestabilności pęcherza moczowego, z zaburzeniami oddawania moczu u pacjentów z pęcherzem neurogennym – hiperrefleksja wypieracza (parcie naglące, nietrzymanie moczu, trudności z oddawaniem moczu).

Lek stosuje się u dzieci w wieku 5 lat i starszych w przypadku:
 utraty kontroli nad oddawaniem moczu (nietrzymanie moczu)
 częstego oddawania moczu lub nagłego parcia na mocz
 moczenia nocnego, kiedy nie pomogły inne metody leczenia.

Jaki jest skład Driptane, jakie substancje zawiera?

1 tabletka zawiera 5 mg oksybutyniny chlorowodorku.

Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, wapnia stearynian, laktoza bezwodna.

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Driptane – jak stosować ten lek?

Lek Driptane należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować
się z lekarzem.

Dorośli
Zwykle dawka dla osób dorosłych wynosi 5 mg (1 tabletka) dwa lub trzy razy na dobę.
Dawka maksymalna dla dorosłych – 4 tabletki na dobę.

Osoby w podeszłym wieku
U osób w podeszłym wieku okres półtrwania leku ulega wydłużeniu, wystarcza więc dawka 2,5 mg (0,5 tabletki) dwa razy na dobę. Dawkę można zwiększyć do 5 mg (1 tabletka) dwa razy na dobę jeśli pacjent toleruje działania niepożądane.

Dzieci powyżej 5 roku życia
Pęcherz neurogenny: zwykle dawka dla dzieci powyżej 5 roku życia wynosi 2,5 mg (0,5 tabletki) dwa razy na dobę. Dawkę można zwiększyć do 5 mg (1 tabletka) 2 lub 3 razy na dobę pod warunkiem, że dziecko toleruje działania niepożądane.

Moczenie nocne: zwykle dawka dla dzieci powyżej 5 roku życia wynosi 2,5 mg (0,5 tabletki) dwa razy na dobę. Dawkę można zwiększyć do 5 mg (1 tabletka) 2 lub 3 razy na dobę pod warunkiem, że dziecko toleruje działania niepożądane.
Ostatnia dawka powinna być podana przed snem.

Nacięcie na tabletce umożliwia łatwe podzielenie jej na połowy po 2,5 mg w celu zmniejszenia dawki.

Sposób podania
Tabletkę należy połknąć w całości i popić wodą.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Objawy w przypadku przedawkowania leku Driptane związane są z nasileniem działań niepożądanych. Mogą wystąpić zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego (od niepokoju, pobudzenia do zachowań psychotycznych), zaburzenia krążenia (zaczerwienienie, spadek ciśnienia, niewydolność krążenia, itp.), niewydolność oddechowa, porażenie, śpiączka.

W przypadku przedawkowania należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Driptane – czy mogę spożywać alkohol?

Nie ma specjalnych wymagań.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Driptane w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku Driptane w czasie ciąży. Brak również danych z badań na zwierzętach, które potwierdzałyby bezpieczeństwo stosowania. Należy unikać stosowania leku Driptane w czasie ciąży jeśli istnieje alternatywny, bezpieczniejszy rodzaj terapii.

Ulotka Driptane – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Cena - ile kosztuje Driptane?

Cena Driptane i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Driptane.

Opinie o Driptane - forum pacjentów

Stosujesz Driptane? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

Dodaj komentarz