Driptane

Lek Driptane zawiera jako substancję czynną chlorowodorek oksybutyniny i jest zaliczany do leków spazmolitycznych. Powoduje zwiotczenie mięśnia wypieracza moczu w pęcherzu moczowym, zwiększa pojemność pęcherza moczowego i opóźnia wystąpienie parcia na mocz.

Wskazania:
Lek stosuje się w łagodzeniu objawów niestabilności pęcherza moczowego, z zaburzeniami oddawania moczu u pacjentów z pęcherzem neurogennym – hiperrefleksja wypieracza (parcie naglące, nietrzymanie moczu, trudności z oddawaniem moczu).

Lek stosuje się u dzieci w wieku 5 lat i starszych w przypadku:
 utraty kontroli nad oddawaniem moczu (nietrzymanie moczu)
 częstego oddawania moczu lub nagłego parcia na mocz
 moczenia nocnego, kiedy nie pomogły inne metody leczenia.

Jaki jest skład Driptane, jakie substancje zawiera?

1 tabletka zawiera 5 mg oksybutyniny chlorowodorku.

Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, wapnia stearynian, laktoza bezwodna.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Driptane – jak stosować ten lek?

Lek Driptane należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować
się z lekarzem.

Dorośli
Zwykle dawka dla osób dorosłych wynosi 5 mg (1 tabletka) dwa lub trzy razy na dobę.
Dawka maksymalna dla dorosłych – 4 tabletki na dobę.

Osoby w podeszłym wieku
U osób w podeszłym wieku okres półtrwania leku ulega wydłużeniu, wystarcza więc dawka 2,5 mg (0,5 tabletki) dwa razy na dobę. Dawkę można zwiększyć do 5 mg (1 tabletka) dwa razy na dobę jeśli pacjent toleruje działania niepożądane.

Dzieci powyżej 5 roku życia
Pęcherz neurogenny: zwykle dawka dla dzieci powyżej 5 roku życia wynosi 2,5 mg (0,5 tabletki) dwa razy na dobę. Dawkę można zwiększyć do 5 mg (1 tabletka) 2 lub 3 razy na dobę pod warunkiem, że dziecko toleruje działania niepożądane.

Moczenie nocne: zwykle dawka dla dzieci powyżej 5 roku życia wynosi 2,5 mg (0,5 tabletki) dwa razy na dobę. Dawkę można zwiększyć do 5 mg (1 tabletka) 2 lub 3 razy na dobę pod warunkiem, że dziecko toleruje działania niepożądane.
Ostatnia dawka powinna być podana przed snem.

Nacięcie na tabletce umożliwia łatwe podzielenie jej na połowy po 2,5 mg w celu zmniejszenia dawki.

Sposób podania
Tabletkę należy połknąć w całości i popić wodą.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Objawy w przypadku przedawkowania leku Driptane związane są z nasileniem działań niepożądanych. Mogą wystąpić zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego (od niepokoju, pobudzenia do zachowań psychotycznych), zaburzenia krążenia (zaczerwienienie, spadek ciśnienia, niewydolność krążenia, itp.), niewydolność oddechowa, porażenie, śpiączka.

W przypadku przedawkowania należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Driptane – czy mogę spożywać alkohol?

Nie ma specjalnych wymagań.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Driptane w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku Driptane w czasie ciąży. Brak również danych z badań na zwierzętach, które potwierdzałyby bezpieczeństwo stosowania. Należy unikać stosowania leku Driptane w czasie ciąży jeśli istnieje alternatywny, bezpieczniejszy rodzaj terapii.

Ulotka Driptane – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Driptane, 5 mg, tabletki (Oxybutynini hydrochloridum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Driptane m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Driptane, 5 mg, tabletki (Oxybutynini hydrochloridum)

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Driptane - forum pacjentów

Stosujesz Driptane? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz