Doloxib

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyZentiva, k.s.
Kod ATCM01AH05
ProceduraDCP
SubstancjaEtorykoksyb

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Doloxib?

Doloxib zawiera substancję czynną etorykoksyb. Doloxib jest lekiem należącym do grupy wybiórczych inhibitorów cyklooksygenazy 2 (COX-2). Należą one do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ).

Doloxib pomaga zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz obrzęki (stan zapalny) stawów i mięśni u osób w wieku 16 lat i starszych z chorobą zwyrodnieniową stawów (ChZS), reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa oraz z dną moczanową.

Doloxib jest również lekiem stosowanym do krótkotrwałego leczenia bólu o nasileniu umiarkowanym związanego ze stomatologicznym zabiegiem chirurgicznym u osób w wieku 16 lat i starszych.

Reklama

Jaki jest skład Doloxib, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest etorykoksyb.

Każda tabletka powlekana zawiera 30 mg, 60mg, 90 mg lub 120 mg etorykoksybu.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: wapnia wodorofosforan bezwodny, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, talk, magnezu stearynian.

Otoczka tabletki: hypromeloza, hydroksypropyloceluloza, makrogol 6000, talk, tytanu dwutlenek (E 171).
Tabletki w dawce 60 mg zawierają także żelaza tlenek czarny (E 172); tabletki w dawce 90 mg zawierają także żelaza tlenek żółty (E 172); tabletki w dawce 120 mg zawierają także żelaza tlenek czerwony (E 172)

Dawkowanie preparatu Doloxib – jak stosować ten lek?

Nie przyjmować większych dawek niż zalecane dla poszczególnych schorzeń. Co pewien czas należy skonsultować się z lekarzem w celu kontroli leczenia. Ważne jest, aby stosować możliwie najmniejszą skuteczną dawkę działającą przeciwbólowo i nie należy stosować leku Doloxib dłużej niż jest to konieczne. Istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru po przedłużającym się stosowaniu leku, szczególnie w dużych dawkach.

Dostępne są różne moce tego produktu leczniczego i w zależności od występującej choroby lekarz przepisze tabletki o mocy właściwej dla pacjenta.

Zalecana dawka:

Choroba zwyrodnieniowa stawów
Zalecana dawka wynosi 30 mg jeden raz na dobę, zwiększona maksymalnie do 60 mg jeden raz na dobę, w razie potrzeby.

Reumatoidalne zapalenie stawów
Zalecana dawka wynosi 90 mg jeden raz na dobę.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
Zalecana dawka wynosi 90 mg jeden raz na dobę.

Ostre zespoły bólowe
Etorykoksyb należy stosować wyłącznie w okresie występowania ostrych objawów bólowych.

Dna moczanowa
Zalecana dawka wynosi 120 mg jeden raz na dobę; należy ją stosować jedynie w okresie występowania ostrego bólu, maksymalnie przez 8 dni.

Ból po stomatologicznym zabiegu chirurgicznym
Zalecana dawka wynosi 90 mg jeden raz na dobę, a leczenie z zastosowaniem takiej dawki może trwać maksymalnie 3 dni.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
U pacjentów z łagodną chorobą wątroby nie należy stosować dawki większej niż 60 mg jeden raz na dobę. U pacjentów z umiarkowaną chorobą wątroby nie należy stosować dawki większej niż 30 mg na dobę.

Stosowaniu u dzieci i młodzieży
Leku Doloxib nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat.

Pacjenci w podeszłym wieku
Nie jest konieczne dostosowanie dawki u pacjentów w podeszłym wieku. U pacjentów w podeszłym wieku należy zachować ostrożność.

Sposób podawania
Lek Doloxib jest przeznaczony do stosowania doustnego. Tabletki należy przyjmować raz na dobę. Lek Doloxib można przyjmować z posiłkami lub niezależnie od posiłków.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nigdy nie należy przyjmować więcej tabletek, niż zalecił lekarz. W razie przyjęcia zbyt dużej ilości tabletek leku Doloxib, należy niezwłocznie zwrócić się o pomocmedyczną

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Doloxib – czy mogę spożywać alkohol?

Działanie leku może rozpocząć się szybciej, jeśli lek Doloxib zostanie przyjęty na czczo.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Doloxib w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Leku Doloxib nie wolno stosować u kobiet w okresie ciąży. Kobieta w ciąży lub kobieta, któramoże być w ciąży lub planująca ciążę nie może stosować tego leku. W przypadku zajścia w ciążę należy odstawić lek i skontaktować się z lekarzem. W przypadku wątpliwości lub potrzeby uzyskania dodatkowych informacji należy skontaktować się z lekarzem.

Karmienie piersią
Nie wiadomo, czy lek Doloxib wydzielany jest z mlekiem kobiet karmiących piersią. W przypadku karmienia piersią lub planowania karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Doloxib. W przypadku przyjmowania leku Doloxib nie wolno karmić piersią.

Wpływ na płodność
Nie zaleca się stosowania leku Doloxib u kobiet planujących ciążę.

Ulotka Doloxib – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Doloxib - 120 mg, Tabletki powlekane (Etoricoxibum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Doloxib - 120 mg, Tabletki powlekane (Etoricoxibum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2.6 na 5 gwiazdek (na podstawie 9 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
56%
Słaby
44%
Fatalny
0%

11 komentarzy do “Doloxib”

  1. ★★★☆☆

    W moim przypadku Doloxib okazał się mało skutecznym lekiem przeciwzapalnym. Po jego zażyciu nie tylko nie odczuwam znaczącej ulgi, ale wręcz zauważyłem, że stan zapalny utrzymuje się, a w ciągu pierwszej godziny od przyjęcia leku wydaje się nawet nasilać. Jest to dość niepokojące, ponieważ oczekiwałem stopniowego łagodzenia dolegliwości, a efekt jest zupełnie odwrotny. Zastanawiam się, czy inni pacjenci mieli podobne doświadczenia z tym lekiem.

    Odpowiedz
  2. ★★★☆☆

    Z przykrością muszę stwierdzić, że w moim przypadku lek Doloxib nie spełnił oczekiwań terapeutycznych. Pomimo regularnego stosowania preparatu, dolegliwości bólowe utrzymują się na podobnym poziomie co przed rozpoczęciem kuracji. Jest to rozczarowujące, szczególnie biorąc pod uwagę, że liczyłem na znaczącą poprawę swojego stanu. Doświadczenie to pokazuje, że skuteczność leków przeciwbólowych może być różna u poszczególnych pacjentów.

    Odpowiedz
  3. ★★★☆☆

    Chciałabym podzielić się moim doświadczeniem ze stosowaniem leku, które niestety nie było w pełni satysfakcjonujące. Najbardziej niepokojący efekt, jaki zaobserwowałam, to znaczący wzrost poziomu glukozy na czczo, który osiągnął wartość 125 mg/dl, co przekracza normę i może wskazywać na stan przedcukrzycowy. W moim przypadku skuteczność terapeutyczna leku również pozostawiała wiele do życzenia.

    Ten wzrost poziomu glukozy jest istotnym objawem, który wymaga szczególnej uwagi. Wcześniej moje wyniki utrzymywały się w normie, więc ta zmiana jest wyraźnie zauważalna i może sugerować, że lek wpływa na metabolizm węglowodanów w organizmie. Dodatkowo, biorąc pod uwagę niewystarczającą skuteczność w leczeniu głównych dolegliwości, stosunek korzyści do ryzyka w moim przypadku nie jest zadowalający.

    Odpowiedz
  4. ★★☆☆☆

    W moim przypadku stosowanie leku Doloxib nie przyniosło oczekiwanych rezultatów terapeutycznych. Niestety, w trakcie kuracji doświadczyłam znaczących skutków ubocznych, które były bardzo uciążliwe i negatywnie wpływały na moje codzienne funkcjonowanie. Skuteczność przeciwbólowa preparatu była w moim przypadku niewielka i nie rekompensowała dyskomfortu związanego z działaniami niepożądanymi. Moje osobiste doświadczenia z tym lekiem nie były satysfakcjonujące, choć warto pamiętać, że każdy organizm może reagować inaczej na stosowaną terapię.

    Odpowiedz
  5. ★★☆☆☆

    Po miesięcznej terapii lekiem doświadczyłam niepokojących objawów w postaci znacznego obrzęku lewej kończyny górnej oraz dolnej. Opuchlizna pojawiła się nagle i objęła całą lewą stronę ciała. Reakcja ta wzbudziła mój niepokój, szczególnie ze względu na jej nagły charakter i asymetryczny rozkład obrzęków. Moje doświadczenie pokazuje, jak ważna jest uważna obserwacja organizmu podczas przyjmowania nowych leków. To istotne, by zwracać uwagę na wszelkie nietypowe reakcje występujące w trakcie terapii.

    Odpowiedz
  6. ★★☆☆☆

    W ramach pełnej transparentności dotyczącej stosowania leku Doloxib, chciałabym podzielić się szczegółowymi informacjami na temat możliwych działań niepożądanych, których świadomość jest kluczowa dla bezpieczeństwa terapii.

    Na podstawie dostępnych danych medycznych, do szczególnie istotnych objawów wymagających uwagi należą:

    W przypadku wystąpienia objawów kardiologicznych i oddechowych, należy zwrócić uwagę na duszności, bóle w klatce piersiowej oraz obrzęki, szczególnie w okolicy kostek. Niepokojące są również wszelkie objawy wskazujące na zaburzenia pracy wątroby, takie jak zażółcenie skóry i białkówek oczu.

    Pacjenci powinni zachować szczególną czujność w przypadku wystąpienia długotrwałych bólów żołądka lub czarnego zabarwienia stolca. Istotne są również reakcje alergiczne manifestujące się zmianami skórnymi, owrzodzeniami, pęcherzami czy obrzękiem w obrębie twarzy, warg, języka lub gardła, które mogą prowadzić do problemów z oddychaniem.

    Do najczęstszych działań niepożądanych (występujących u więcej niż 1 na 10 pacjentów) należą dolegliwości żołądkowe. Często obserwowane są również:
    – Powikłania po zabiegach stomatologicznych (suchy zębodół)
    – Retencja płynów objawiająca się obrzękami kończyn dolnych
    – Zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy)
    – Dolegliwości kardiologiczne (kołatanie serca, zaburzenia rytmu)
    – Problemy z ciśnieniem tętniczym
    – Objawy ze strony układu oddechowego (świszczący oddech, duszności)
    – Dolegliwości gastryczne (zaparcia, wzdęcia, stany zapalne żołądka, zgaga)

    Czy ktoś z przyjmujących ten lek doświadczył któregoś z wymienionych objawów?

    Odpowiedz
  7. ★★★☆☆

    Doloxib okazał się w moim przypadku lekiem o ograniczonej skuteczności w leczeniu bólu. Po okresie stosowania zdecydowałem się przerwać terapię ze względu na niesatysfakcjonujące rezultaty. Doświadczenie to skłoniło mnie do poszukiwania alternatywnych metod leczenia, które mogłyby przynieść lepsze efekty terapeutyczne. Istotną kwestią przy stosowaniu tego leku jest indywidualna reakcja organizmu, która w moim przypadku nie przyniosła oczekiwanej ulgi w dolegliwościach bólowych.

    Odpowiedz
  8. ★★☆☆☆

    Jako osoba zmagająca się z nadreaktywnością oskrzeli, chciałabym podzielić się moim doświadczeniem ze stosowania leku Doloxib. Lek wywołał u mnie znaczące działanie niepożądane w postaci nasilonej duszności wysiłkowej, która utrzymywała się przez całą dobę od momentu przyjęcia preparatu. Objawy były szczególnie odczuwalne podczas wykonywania nawet niewielkiego wysiłku fizycznego, co znacząco ograniczało moją codzienną aktywność. Duszność była na tyle intensywna, że znacząco wpłynęła na jakość mojego życia w tym okresie. Jest to istotna informacja dla osób z podobnymi problemami układu oddechowego, które rozważają stosowanie tego leku. W moim przypadku reakcja organizmu była bardzo wyraźna i uciążliwa, co wskazuje na potrzebę szczególnej ostrożności u pacjentów z nadreaktywnością oskrzeli.

    Odpowiedz
  9. ★★★☆☆

    Jestem głęboko zaniepokojona brakiem pełnej informacji o skutkach ubocznych leku na jego opakowaniu zewnętrznym. Dopiero po zakupie i otwarciu opakowania można zapoznać się z pełną listą przeciwwskazań, co uniemożliwia świadomy wybór przed zakupem. W moim przypadku okazało się, że nie mogę przyjmować tego preparatu ze względu na przeciwwskazania, których nie mogłam wcześniej zweryfikować. Jest to szczególnie problematyczne, ponieważ otwartego leku nie można już zwrócić do apteki. Uważam, że pacjenci powinni mieć dostęp do kluczowych informacji o leku przed jego zakupem, co pozwoliłoby uniknąć podobnych sytuacji i związanych z nimi niepotrzebnych wydatków.

    Odpowiedz
    • Zawsze warto skonsultować się z farmaceutą w aptece, który może szczegółowo wyjaśnić potencjalne skutki uboczne leku oraz doradzić w kwestii jego stosowania.

      Odpowiedz
    • Dołączę się do dyskusji, aby zwrócić uwagę na istotną kwestię dotyczącą tego leku. Jako przedstawiciel grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), niesie on ze sobą ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych. Szczególnej uwagi wymaga jego potencjalnie szkodliwy wpływ na przewód pokarmowy, zwłaszcza żołądek, a także na funkcjonowanie wątroby i innych narządów wewnętrznych. Co więcej, zgodnie z wcześniej wspomnianymi informacjami, stosowanie tego leku wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia poważnych incydentów sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Te potencjalne zagrożenia dla zdrowia budzą uzasadnione obawy.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz