Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Diazepam |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Diazepam Generic Specialty Pharma?
Lek Diazepam Generic Specialty Pharma zawiera substancję czynną diazepam, która należy do grupy leków nazywanych benzodiazepinami.
Lek Diazepam Generic Specialty Pharma jest wskazany do stosowania w leczeniu następujących chorób:
U dorosłych:
– leczenie objawów zaburzeń lękowych.
– leczenie objawów występujących po odstawieniu alkoholu.
U dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia:
– skurczów mięśni lub bólu wywołanego stanem zapalnym mięśni i stawów, urazem, w tym skurczów wywołanych takimi chorobami, jak: porażenie mózgowe (grupa zaburzeń wpływająca na zdolność do poruszania się, utrzymania równowagi i prawidłowej postawy) oraz paraplegia (paraliż dolnej połowy ciała obejmujący obie nogi), a także atetoza (ciągłe, mimowolne, powolne i nietypowe ruchy palców i dłoni) oraz zespół uogólnionej sztywności.
Jaki jest skład Diazepam Generic Specialty Pharma, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną jest diazepam. Każda tabletka zawiera 2 mg/5 mg/10 mg diazepamu.
Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia żelowana kukurydziana oraz magnezu stearynian.
Dawkowanie preparatu Diazepam Generic Specialty Pharma – jak stosować ten lek?
Leku nie należy podawać dzieciom poniżej 6. roku życia, o ile nie odbywa się to na podstawie decyzji lekarza i w warunkach ścisłego nadzoru specjalisty (pediatry, neurologa, psychiatry,anestezjologa oraz specjalisty intensywnej terapii), który ustali dawkę.
– Lekarz zaleci małą dawkę, a następnie będzie ją stopniowo zwiększał do momentu osiągnięcia odpowiedniej dawki.
– Dawka będzie zależała od stanu pacjenta i jego reakcji na leczenie.
– Czas trwania leczenia powinien być jak najkrótszy. Zasadniczo leczenie nie powinno trwać dłużej niż 8 do 12 tygodni.
Stosowanie u dorosłych
Zalecana dawka wynosi od 2 do 20 mg na dobę. Dawka jednorazowa nie może nigdy przekraczać 10 mg.
Dawka zalecana:
– Objawy zaburzeń lękowych: 10 mg na dobę (2,5 mg rano i 2,5 mg w południe oraz 5 mg wieczorem).
– Alkoholowy zespół abstynencyjny: 10 mg, 3 do 4 razy przez pierwsze 24 godziny, a następnie 5 mg 3 do 4 razy dziennie, według potrzeb.
– Leczenie skurczów mięśni: 2 mg do 10 mg, 3 do 4 razy na dobę.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
– Leczenie skurczów mięśni u dzieci powyżej 6. roku życia i młodzieży
Dawka zalecana:
Dzieci w wieku 6–12 lat: 5 mg, 2 razy na dobę.
Dzieci w wieku 12–18 lat: 10 mg, 2 razy na dobę.
Nie zaleca się stosowania długookresowego (przewlekłego).
Z powodu potencjalnych problemów z połykaniem tabletek nie zaleca się stosowania leku /…/ u dzieci poniżej 6. roku życia. Dla młodszych dzieci dostępne mogą być bardziej odpowiednie postacie farmaceutyczne tego leku.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
– Jeśli pacjent przyjmie zbyt wiele tabletek (więcej niż zalecono) lub w razie podejrzenia, że tabletki połknęło dziecko, należy natychmiast skontaktować się z najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym lub zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.
– Do objawów przedawkowania należą: utrata koordynacji ruchów mięśni, bezdech (poważne problemy z oddychaniem), niskie ciśnienie tętnicze krwi (niedociśnienie), problemy z sercem i płucami (depresja krążeniowo-oddechowa) i śpiączka (utrata świadomości bez możliwości wybudzenia).
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Diazepam Generic Specialty Pharma – czy mogę spożywać alkohol?
W trakcie stosowania diazepamu nie wolno pić alkoholu. Alkohol może nasilać uspokajające działanie Diazepam Generic Specialty Pharma .
Sok grejpfrutowy może nasilać działanie diazepamu.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Diazepam Generic Specialty Pharma w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed przyjęciem tego leku.
Leku Diazepam Generic Specialty Pharma nie wolno stosować w okresie ciąży, jeśli pacjentka planuje ciążę lub karmi piersią. Lek może wpłynąć na dziecko.
Ulotka Diazepam Generic Specialty Pharma – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Diazepam Generic Specialty Pharma przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Diazepam Generic Specialty Pharma m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Diazepam Generic Specialty Pharma w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Diazepam Generic Specialty Pharma - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Diazepam Generic Specialty Pharma? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.