Dazlaris

Podmiot odpowiedzialnySubstipharm
Kod ATCR01AD58
ProceduraDCP
SubstancjaAzelastyna, Propionian flutykonazonu

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Dazlaris?

Lek Dazlaris zawiera dwie substancje czynne: chlorowodorek azelastyny i propionian flutykazonu.

  • Chlorowodorek azelastyny należy do grupy leków przeciwhistaminowych, które działają poprzez blokowanie działania substancji takich jak histamina, zmniejszając objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.
  • Propionian flutykazonu jest kortykosteroidem, który redukuje stan zapalny.

Lek Dazlaris jest stosowany w celu łagodzenia objawów umiarkowanego do ciężkiego sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, gdy inne donosowe leki przeciwhistaminowe lub kortykosteroidy są niewystarczające.

Sezonowe i całoroczne alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa to reakcje alergiczne na substancje takie jak pyłki roślin (katar sienny), roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni, kurz czy sierść zwierząt domowych. Lek Dazlaris łagodzi objawy alergii, takie jak wydzielina z nosa, wydzielina spływająca do gardła, kichanie, swędzenie i uczucie zatkania nosa.

Jaki jest skład Dazlaris, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są chlorowodorek azelastyny i propionian flutykazonu. W każdym gramie zawiesiny znajduje się 1000 mikrogramów chlorowodorku azelastyny oraz 365 mikrogramów propionianu flutykazonu. Po każdym naciśnięciu dozownika (0,14 g) uwalnianych jest 137 mikrogramów chlorowodorku azelastyny (co odpowiada 125 mikrogramom azelastyny) oraz 50 mikrogramów propionianu flutykazonu.

Pozostałe składniki to: disodu edetynian, glicerol, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, polisorbat 80, chlorek benzalkoniowy, alkohol fenyloetylowy i woda oczyszczona.

Dawkowanie preparatu Dazlaris – jak stosować ten lek?

Aby leczenie było jak najbardziej skuteczne, lek Dazlaris powinien być stosowany regularnie. Należy unikać kontaktu leku z oczami.

Stosowanie u dorosłych i młodzieży (12 lat i starszych)

Zaleca się podawanie jednej dawki do każdego otworu nosowego, rano i wieczorem.

Stosowanie u dzieci poniżej 12 lat

Nie zaleca się stosowania tego leku u dzieci poniżej 12 lat.

Stosowanie u osób z zaburzeniami czynności nerek i wątroby

Brak danych dotyczących stosowania leku u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wątroby.

Sposób podawania

Lek należy podawać donosowo. Przed użyciem należy dokładnie przeczytać poniższe instrukcje i stosować lek zgodnie z zaleceniami.

Czas trwania leczenia

Lek Dazlaris może być stosowany długotrwale. Czas trwania leczenia powinien odpowiadać okresowi, w którym występują objawy alergii.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania zbyt dużej dawki leku do nosa, ryzyko powikłań jest niewielkie. Jeśli cokolwiek wzbudzi niepokój pacjenta lub jeśli przez dłuższy czas stosowana była dawka większa niż zalecana, należy skonsultować się z lekarzem. W sytuacji, gdy ktoś, zwłaszcza dziecko, przypadkowo wypije lek Dazlaris, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się na najbliższy szpitalny oddział ratunkowy.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Dazlaris – czy mogę spożywać alkohol?

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Dazlaris w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku

Skutki uboczne Dazlaris, jakie są działania niepożądane?

Jak każdy lek, Dazlaris może powodować działania niepożądane, choć nie u każdego one wystąpią.

Bardzo często występujące działania niepożądane (mogą występować częściej niż u 1 na 10 osób):

  • Krwawienie z nosa.

Często występujące działania niepożądane (mogą występować rzadziej niż u 1 na 10 osób):

  • Ból głowy.
  • Gorzki smak w ustach, szczególnie jeśli pacjent odchyla głowę do tyłu podczas podawania aerozolu do nosa. Smak ten powinien zniknąć po wypiciu napoju bezalkoholowego kilka minut po zastosowaniu leku.
  • Nieprzyjemny zapach.

Niezbyt często występujące działania niepożądane (mogą występować rzadziej niż u 1 na 100 osób):

  • Niewielkie podrażnienie wewnątrz nosa, które może powodować łagodne uczucie kłucia, świąd lub kichanie.
  • Suchość w nosie, kaszel, suchość gardła lub podrażnienie gardła.

Rzadko występujące działania niepożądane (mogą występować rzadziej niż u 1 na 1000 osób):

  • Suchość w jamie ustnej.

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (mogą występować rzadziej niż u 1 na 10 000 osób):

  • Zawroty głowy lub senność.
  • Zaćma, jaskra lub zwiększone ciśnienie w oku, co może prowadzić do utraty wzroku oraz zaczerwienienia i bólu oczu. Te działania niepożądane zgłaszano po długotrwałym stosowaniu aerozolu do nosa zawierającego flutykazonu propionian.
  • Uszkodzenie skóry i błony śluzowej nosa.
  • Złe samopoczucie, uczucie znużenia, wyczerpania lub osłabienia.
  • Wysypka, świąd lub zaczerwienienie skóry, swędzące bąble na skórze.
  • Skurcz oskrzeli (zwężenie dolnych dróg oddechowych).

Należy natychmiast zgłosić się po pomoc medyczną w razie wystąpienia któregokolwiek z następujących objawów:

  • Obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, który może powodować trudności w połykaniu i/lub oddychaniu oraz nagłe pojawienie się skórnej wysypki. Mogą to być objawy ciężkiej reakcji alergicznej. Uwaga: objawy te występują bardzo rzadko.

Działania niepożądane o nieznanej częstości (częstości nie można określić na podstawie dostępnych danych):

  • Nieostre widzenie.
  • Owrzodzenie błony śluzowej nosa.

W przypadku stosowania leku w dużych dawkach przez długi czas mogą wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane (dotyczące całego organizmu). Prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest znacznie mniejsze, gdy stosowane są kortykosteroidy w postaci aerozolu do nosa niż podczas leczenia kortykosteroidami podawanymi doustnie. Działania te mogą się różnić u poszczególnych pacjentów i po zastosowaniu różnych leków kortykosteroidowych. Donosowe kortykosteroidy mogą wpływać na prawidłowe procesy wytwarzania hormonów w organizmie, zwłaszcza gdy przyjmowane są długotrwale w dużych dawkach. U dzieci i młodzieży te działania niepożądane mogą być przyczyną zahamowania tempa wzrostu.

W rzadkich przypadkach obserwowano zmniejszenie gęstości kości (osteoporozę) przy długotrwałym stosowaniu kortykosteroidów donosowych.

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Dazlaris, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.

Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Substipharm. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Dazlaris z innymi lekami

Niektóre leki mogą zwiększać działanie Dazlaris, dlatego lekarz może zalecić dokładną kontrolę, jeśli pacjent przyjmuje takie leki (w tym niektóre leki na HIV, takie jak rytonawir, kobicystat, oraz leki przeciwgrzybicze, takie jak ketokonazol). Jeśli pacjent stosuje leki uspokajające lub działające na ośrodkowy układ nerwowy, nie powinien używać leku Dazlaris.

Ulotka Dazlaris – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Dazlaris przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Dazlaris - (137 µg + 50 µg)/dawkę donosową, Aerozol do nosa, zawiesina (Azelastini hydrochloridum + Fluticasoni propionas)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Dazlaris m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Dazlaris - (137 µg + 50 µg)/dawkę donosową, Aerozol do nosa, zawiesina (Azelastini hydrochloridum + Fluticasoni propionas)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Dazlaris w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Dazlaris - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Dazlaris? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz