COVID profilaktyka, czy można się ustrzec przed zarażeniem?

Niedługo minie rok od czasu, gdy cały świat zmaga się z rozprzestrzenianiem pandemii. Po pierwszych tygodniach szoku i miesiącach niedowierzania, kilku lockdownach i buntach przeciwko niemu, chyba możemy powiedzieć, że trochę nauczyliśmy się żyć pod groźbą choroby. Przede wszystkim coraz więcej wiemy o wirusie a o znaczy, że do pewnego stopnia jesteśmy w stanie przed nim się obronić. 

COVID -19 i profilaktyka, czy można się ustrzec przed zarażeniem?

Może brzmieć to przewrotnie, ale aby udowodnić, że profilaktyką można ustrzec się w dużym stopniu przez zarażeniem Covid-19 wystarczy przywołać drastycznie zmniejszoną liczbę zachorowań na grypę. Wiemy, że Covid-19 nie jest odmianą grypy, jak wielu wcześniej sugerowało, jest zdecydowanie bardziej zjadliwy i nawet wtedy, gdy nie kończy się śmiercią, pozostawia organizm ludzki w rozsypce. Grypa również prowadzi do groźnych powikłań, ale jest ich zdecydowanie mniej. Covid-19 i sezonowa grypa rozprzestrzeniają się podobnie, a jednak w tym sezonie, jeszcze nie zakończonym, już widać wyraźny spadek przypadków grypy. W Wielkiej Brytanii od marca do października ubiegłego roku odnotowano trochę ponad 700 przypadków grypy, gdy rok wcześnie w tym samym czasie było ich ponad 7000.

Ten dłuższy wstęp na pokazać, że środki ochrony, jakie wszyscy podjęliśmy w obawie przed zakażeniem koronawirusem ochroniły nas prawie całkowicie przed rozprzestrzenianiem się grypy. Co oznacza, że chorobę przenoszoną podobną drogą z jednej osoby na drugą również można znacząco ograniczyć. I dzisiaj możemy już powiedzieć, że wprowadzona profilaktyka uratowała i wciąż ratuje trudną do oszacowania liczbę istnień.

mycie rąk

Co o profilaktyce mówi WHO?

Po pierwszych tygodniach niepewności, która towarzyszyła również działaniom WHO, dzisiaj możemy powiedzieć, że Światowa Organizacja Zdrowia jasno i precyzyjnie wskazuje sposoby, które mają ochronić nas przed zarażeniem. Zaczyna od masek i temu tematowi poświęca wiele treści. Dzieli maski ma medyczne i maski fabryczne, szyte samodzielnie z materiału lub kupowane gdziekolwiek. Maski medyczne powinny nosić osoby pracujące w obszarze zdrowia, zakażone już wirusem, wszystkie osoby, które ukończyły 60 lat życia oraz te, które są szczególnie narażone na jego działanie. Maski fabryczne są przeznaczone do ochrony w środkach transportu, sklepach, zgromadzeniach. Bez względu na rodzaj maski, jaką się używa, zawsze przed jej włożeniem i po zdjęciu należy umyć ręce. Maska medyczna może być użyta tylko raz, a potem należy ją zutylizować.

WHO podaje pełną instrukcję nakładania i zdejmowania masek i przestrzega przed jej dotykaniem. Maską należy przykryć cała twarz do oczu, brodę, usta i nos. Maska fabryczna powinna posiadać wewnętrzną wkładkę poszerzającą barierę ochronną.

Reklama

Mycie rąk i powierzchni

Do najważniejszych działań profilaktycznych WHO zalicza mycie rąk. Do mycia rąk jesteśmy przyzwyczajeni, a przynajmniej większość z nas, ale nigdy jeszcze ta banalna czynność nie miała takiej wagi jaką ma teraz. W dzisiejszych okolicznościach należy po prostu myć ręce jak najczęściej, a już z pewnością po każdym powrocie do domu i miejsca pracy, po wizycie w sklepie i przejeździe autobusem – jak najczęściej. Oprócz mycia, ręce powinno się dezynfekować. Na rynku pojawiło się mnóstwo preparatów wygodnych w używaniu i mieszczących się w torebce czy kieszeni. Koniecznie należy dezynfekować klamki, szczególnie w miejscach publicznych, ale i w niewielkim biurze, powinno się również odkażać klawiaturę komputera czy telefon, ten ostatni używamy przecież wszędzie!. Sprawdź listę środków do dezynfekcji skóry.

Dystans społeczny

Trzecim z trzech najważniejszych zaleceń WHO jest zachowanie dystansu społecznego i z tym radzimy sobie chyba najgorzej. Zapominamy o nim stojąc w ogonku przy kasie, nie przestrzegamy go, bo nie jest to możliwe, w autobusie czy tramwaju. I tu jest jeszcze ogromne pole do zagospodarowania. Tym bardziej, że według WHO tylko połączenie wszystkich tych elementów razem stanowi rzeczywistą i skuteczną profilaktykę przed zarażeniem się wirusem.

Wszystkie zalecenia WHO, może oprócz masek, wywodzą się z podstawowego kompendium wiedzy na temat higieny stosowanej w codziennym życiu.  Większość porad w rodzaju „używaj chusteczki jednorazowej tylko raz, wyrzuć ją po zużyciu a potem umyj ręce!” znamy wszyscy od przedszkola. A to daje nam ogromną nadzieję na wyjście obronną ręką z sytuacji, której przyglądamy się cały czas z niedowierzaniem. I bez względu na to jak bardzo ją bagatelizujemy, bo takich osób jest pomimo faktów, mnóstwo, wdrażajmy tę prostą i skuteczną profilaktykę.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.