Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Karo Pharma AB |
Kod ATC | D06BB04 |
Procedura | NAR |
Substancja | Podofilotoksyna |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Condyline?
Lek Condyline zawiera substancję czynną podofilotoksynę – jeden ze składników podofiliny – powodującą martwicę kłykcin kończystych. Lek Condyline działa szybciej i skuteczniej niż podofilina, ponieważ zawiera oczyszczoną i standaryzowaną podofilotoksynę.
Wskazania: Lek Condyline jest wskazany w leczeniu kłykcin kończystych
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Condyline, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Condyline – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Condyline – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Condyline w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Condyline – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Condyline, jakie substancje zawiera?
1 ml roztworu na skórę zawiera:
– substancję czynną: 5 mg podofilotoksyny;
– substancje pomocnicze: kwas mlekowy, sodu mleczan, etanol 100%, woda oczyszczona.
Dawkowanie preparatu Condyline – jak stosować ten lek?
Lek jest przeznaczony wyłącznie do stosowania miejscowego.
Lek Condyline nanosi się na kłykciny kończyste za pomocą załączonego aplikatora, a następnie pozostawia do całkowitego wyschnięcia, by uniknąć przypadkowego rozprzestrzenienia się leku na nie zmienioną skórę lub błonę śluzową. Dotyczy to zwłaszcza kłykcin umiejscowionych pod napletkiem.
Lek Condyline zwykle stosuje się 2 razy na dobę przez 3 kolejne dni.
Jeśli lekarz zaleci, leczenie można powtarzać co tydzień, przez okres nie dłuższy niż 5 kolejnych tygodni.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Po zastosowaniu miejscowym większych dawek leku niż zalecane lub stosowaniu go na rozległe powierzchnie, mogą wystąpić ciężkie reakcje miejscowe i ogólnoustrojowe objawy zatrucia.
Po przypadkowym połknięciu leku mogą wystąpić ciężkie objawy zatrucia ogólnego, zwłaszcza nudności, wymioty, biegunka, częstoskurcz, niedociśnienie, przyspieszenie oddechu (także niewydolność oddechowa), zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego, takie jak: zawroty głowy, otępienie, śpiączka i neuropatia obwodowa.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Condyline – czy mogę spożywać alkohol?
Nie dotyczy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Condyline w okresie ciąży i karmienia piersią?
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
Leku Condyline nie należy stosować w czasie ciąży.
Ze względu na cytostatyczne działanie podofilotoksyny i ogólnoustrojowe wchłanianie substancji czynnej po stosowaniu miejscowym (zwłaszcza podczas leczenia kłykcin zlokalizowanych na dużej powierzchni) lek może uszkadzać płód.
Leku Condyline nie należy stosować w czasie karmienia piersią. Nie wiadomo, czy podofilina i (lub) jej metabolity przenikają do mleka karmiącej matki. Ze względu na cytostatyczne działanie podofilotoksyny nie można wykluczyć działania leku na niemowlę.
Ulotka Condyline – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Condyline - 5 mg/ml, Roztwór na skórę (Podophyllotoxinum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Condyline - 5 mg/ml, Roztwór na skórę (Podophyllotoxinum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Działa bardzo dobrze i bardzo szybko. Lekarz zapisał mi stosowanie Condyline 1x dziennie przez 4-7 dni. Stosowałem jak w ulotce 2x dziennie i po 3 dniach nie było śladu, tzn. białe kłykciny jakby były, ale starłem je ręcznikiem papierowym i nie było śladu poza zaczerwienieniem. Czyli Condyline niszczy/wypala kłykciny, zmieniają strukturę i wystarczy po kilku dniach zetrzeć. Dodatkowo lekarz zapisał mi Octenisept 2-3x dziennie od początku przez 14 dni dezynfekować miejsce i okolice. Octenisept używać w odstępie przed czy po użyciu Condyline. Wcześniej próbowałem maść Herpex, ale szkoda czasu. Trzeba iść do lekarza po receptę, po kilku dniach będzie po problemie i można znowu iść na randkę ;)
Mam istotne pytanie dotyczące stosowania roztworu Condyline. Posiadam otwartą buteleczkę tego preparatu, której używałem około rok temu do leczenia brodawek wirusowych. Obecnie zauważyłem ponownie kilka bardzo małych brodawek i zastanawiam się nad bezpieczeństwem użycia tego samego roztworu po upływie roku. Z mojego doświadczenia w stosowaniu Condyline mogę potwierdzić jego skuteczność w wypalaniu brodawek, jednak muszę zwrócić uwagę na pewne niedogodności związane z aplikacją. Głównym problemem jest płynna konsystencja preparatu oraz konstrukcja aplikatora, które utrudniają precyzyjne nanoszenie w strefie intymnej. Podczas aplikacji występuje intensywny, piekący ból, a dodatkowo trudno uniknąć kontaktu preparatu ze zdrową skórą wokół brodawki. Uważam, że forma żelu byłaby znacznie bardziej praktyczna w użyciu.
Stosuję Condyline w leczeniu kłykcin i dostrzegam pierwsze pozytywne efekty terapii, choć towarzyszą jej pewne skutki uboczne. Od rozpoczęcia leczenia doświadczam zwiększonego parcia na pęcherz oraz problemów ze snem, jednak korzyści przewyższają te niedogodności. Z satysfakcją obserwuję, że zmiany chorobowe wyraźnie się zmniejszają – część kłykcin uległa już znacznemu zmniejszeniu, a jedna zaczęła się złuszczać. Jestem dobrej myśli i z optymizmem patrzę na kontynuację leczenia, widząc jego skuteczność.
Witam, stosuję od poniedziałku. 3 dni terapii, teraz zrobię przerwę. Tak jak wyżej napisano, piecze i boli, jakby ktoś mnie podpalał, ale kłykciny robią się białe i niektóre odpadają, jednak bardzo opornie to idzie. Mam trudności z załatwianiem się przez ten ból. Miejmy nadzieję, że pomoże.
Chciałabym podzielić się moimi dotychczasowymi doświadczeniami ze stosowaniem leku Condyline i prosić o radę osoby, które przeszły podobną terapię. Jestem obecnie w trakcie kuracji – zastosowałam preparat 5 razy z zalecanego schematu dwukrotnego stosowania dziennie przez 3 dni. Zauważyłam znaczące efekty uboczne w postaci intensywnego pieczenia w okolicy krocza, co powoduje znaczny dyskomfort podczas chodzenia i utrudnia podstawowe czynności higieniczne, włączając używanie papieru toaletowego. Po pięciu aplikacjach zaobserwowałam, że leczone zmiany oraz okoliczna skóra przybrały białe zabarwienie. Z trzech początkowych zmian jedna prawie całkowicie ustąpiła pozostawiając niewielkie zagłębienie, druga jest w końcowej fazie leczenia, natomiast trzecia, mimo zmiany zabarwienia, pozostaje widoczna.
Czy ktoś mógłby podzielić się informacjami o czasie trwania swojego leczenia? Po ilu aplikacjach zauważyli Państwo całkowite ustąpienie zmian? Szczególnie interesuje mnie też, czy w czasie planowanej czterodniowej przerwy w stosowaniu leku można spodziewać się zmniejszenia dolegliwości bólowych?
Rozpoczęłam kurację lekiem Condyline i chciałabym podzielić się swoimi obserwacjami z pierwszych dni stosowania. Lek wykazuje skuteczność w leczeniu brodawek, które stopniowo się goją, jednak procesowi temu towarzyszy intensywny, ostry ból w okolicy krocza. Mimo że zostałam poinformowana o możliwych skutkach ubocznych terapii, miałam nadzieję na łagodniejszy przebieg leczenia. Warto być przygotowanym na dyskomfort podczas kuracji. Pomimo nieprzyjemnych dolegliwości, kontynuuję leczenie zgodnie z zaleceniami lekarza, obserwując jednocześnie proces gojenia. Dla osób planujących podobną terapię zalecam wcześniejsze omówienie z lekarzem możliwości złagodzenia skutków ubocznych.