Coaparin

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaHeparyna sodowa

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Coaparin?

Coaparin zawiera heparynę niefrakcjonowaną, substancję działającą przeciwzakrzepowo.

Lek stosuje się w profilaktyce zakrzepowego zapalenia żył głębokich i zaburzeń zakrzepowozatorowych u pacjentów z czynnikami ryzyka wystąpienia tych zaburzeń.

Jaki jest skład Coaparin, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest heparyna sodowa. 0,2 ml roztworu zawiera 5 000 IU heparyny sodowej.

Pozostałe składniki to: alkohol benzylowy (1,8 mg), sodu wodorotlenek 10% (do ustalenia pH), woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie preparatu Coaparin – jak stosować ten lek?

Nie należy stosować leku domięśniowo ze względu na znaczne ryzyko wystąpienia krwiaków w miejscu wstrzyknięcia. Przed wykonaniem wstrzyknięcia należy skontrolować wygląd roztworu. Powinien być przezroczysty, barwy jasnożółtej do żółtobrunatnej. W przypadku zaobserwowania zmiany barwy lub klarowności nie należy stosować leku.

Dorośli:
Pacjenci przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi oraz po zabiegach:
5 000 IU (0,2 ml) podawać 2 godziny przed zabiegiem, a następnie po zabiegu co 8 do 12 godzin przez 10 do 14 dni lub do momentu aż pacjent zacznie chodzić – w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.

Pacjenci po zawale mięśnia sercowego:
5 000 IU (0,2 ml) podawać dwa razy na dobę przez 10 dni lub do momentu gdy pacjent zacznie chodzić.

Pozostali pacjenci:
5 000 IU (0,2 ml) podawać co 8 do 12 godzin

Sposób podawania
Coaparin należy wstrzykiwać prostopadle pod powierzchnię skóry na brzuchu po lewej lub prawej stronie, przynajmniej 5 cm od pępka w kierunku bocznym.

Leku nigdy nie należy wstrzykiwać do mięśnia, ponieważ może to wywołać krwawienie do mięśnia i powstanie krwiaków.

Przed pierwszym samodzielnym wstrzyknięciem, pacjent powinien otrzymać instrukcje dotyczące prawidłowego stosowania leku Coaparin oraz prawidłowej techniki samodzielnego wstrzyknięcia. Instrukcji powinien udzielić lekarz lub inny wykwalifikowany pracownik opieki zdrowotnej. W przypadku pytań dotyczących leku lub wątpliwości jak prawidłowo samodzielnie wstrzyknąć lek, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania pomocy.

Szczegółowe informacje o tym jak należy wstrzykiwać lek Coaparin, znajdziecie Państwo w załączonej ulotce.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania większej dawki leku Coaparin niż zalecana może wystąpić przedawkowanie, którego objawem jest krwawienie. W przypadku wystąpienia nieznacznego krwawienia, lek należy odstawić. Jeśli krwawienie jest intensywniejsze, należy natychmiast 5/6 skontaktować się z lekarzem. Działanie heparyny można odwrócić, podając dożylnie 1% roztwór siarczanu protaminy.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Coaparin – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Coaparin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Lekarz może zalecić stosowanie heparyny w ciąży w ściśle uzasadnionych przypadkach, po szczegółowym rozważeniu ryzyka i korzyści dla matki. Informacje dotyczące dawek – patrz punkt 3. „Jak stosować lek Coaparin” załączonej ulotki.

Karmienie piersią
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza. Heparyna nie przenika do mleka kobiecego.

Ulotka Coaparin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Coaparin przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Coaparin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Coaparin w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Coaparin - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Coaparin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz