Podmiot odpowiedzialny | Menarini International Operations Luxembourg S.A. |
Kod ATC | S01GX13 |
Procedura | DCP |
Substancja | Bilastyna |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Clatra?
Choroby alergiczne są coraz popularniejsze, a ich objawy mogą dawać o sobie znać nie tylko w wieku dziecięcym. Alergikami coraz częściej zostają również osoby dorosłe, które wcześniej nie miały żadnych tego typu problemów. Z tego względu schorzenia alergiczne stanowią dzisiaj jeden z głównych problemów medycznych. Alergia to nic innego jak niewłaściwa reakcja układu immunologicznego człowieka na alergeny znajdujące się w środowisku.
Do najczęstszych chorób alergicznych należą:
- astma oskrzelowa,
- alergiczny nieżyt nosa,
- pokrzywka,
- atopowe zapalenie skóry,
- wyprysk alergiczny.
Schorzenia alergiczne są zliczane do chorób przewlekłych, a ich całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Na szczęście na rynku farmaceutycznym na chwilę obecną znajduje się wiele preparatów umożliwiających łagodzenie objawów towarzyszących alergiom, takich jak katar sienny, łzawienie oczu czy swędzenie skóry. Jednym z nich jest lek Clatra, którego substancją czynną jest bilastyna, długo działający selektywny antagonista obwodowych receptorów H1. Na tej stronie prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące leku Clatra, w tym między innymi wskazania do jego stosowania, dawkowanie oraz przeciwwskazania. Ponadto mogą tu Państwo poznać opinie innych użytkowników na jego temat, dowiedzieć się, jaka jest jego cena, a także sprawdzić, czy na rynku jest dostępny zamiennik tego preparatu. Na osoby, które chcą więcej dowiedzieć się na temat leku Clatra, w serwisie czeka ulotka do pobrania w formacie PDF.
Substancją czynną leku Clatra jest bilastyna, organiczny związek chemiczny o działaniu przeciwhistaminowym, który jest szybko wchłaniany po podaniu doustnym i nie wykazuje właściwości uspokajających.
Lek Clatra jest przeznaczony do stosowania w celu zminimalizowania objawów towarzyszących alergii, takich jak kichanie, katar sienny, zatkany nos oraz łzawiące, zaczerwienione oczy. Ponadto może być przyjmowany przez osoby ze swędzącą wysypką skórną (pokrzywka, bąble itp.).
Jaki jest skład Clatra, jakie substancje zawiera?
W składzie leku Clatra znalazła się bilastyna znosząca objawy alergicznego nieżytu nosa. Jedna tabletka odpowiada 20 mg bilastyny.
Pozostałe składniki preparatu to: celuloza mikrokrystaliczna, glikolan sodowy skrobi typ A, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Dawkowanie preparatu Clatra – jak stosować ten lek?
Lek Clatra jest przeznaczony do stosowania zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci powyżej dwunastego roku życia. Zwykle zalecana dawka wynosi jedną tabletkę dziennie. Szczegółowy sposób dawkowania można znaleźć w ulotce.
Lek należy przyjmować na czczo, a po przyjęciu bilastyny nie wolno jeść przez godzinę. W celu łatwiejszego połknięcia tabletkę można podzielić na dwie części wzdłuż zaznaczonej linii podziału. Długość przyjmowania preparatu powinna zostać ustalona z lekarzem.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku nieumyślnego przyjęcia większej dawki niż zalecana leku Clatra lub jego zamiennika zawierającego w składzie bilastynę należy natychmiastowo zasięgnąć porady lekarza. Pacjent może wymagać leczenia szpitalnego.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Clatra – czy mogę spożywać alkohol?
Nie zaobserwowano interakcji ze strony ośrodkowego układu nerwowego przy równoczesnym przyjęciu bilastyny i alkoholu, jednak nie należy łączyć leku Clatra z napojami alkoholowymi, ponieważ może osłabić to działanie preparatu. W celu uniknięcia osłabienia działania najlepiej przyjąć tabletkę i odczekać godzinę przed spożyciem posiłku lub wypiciem soku owocowego. Po zjedzeniu lub wypiciu soku należy natomiast poczekać dwie godziny, aby przyjąć lek.
Zgodnie z opiniami pacjentów, lek Clatra w dawce 20 mg nie przyczynia się do zwiększenia senności wywołanej przez spożycie alkoholu.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Clatra w okresie ciąży i karmienia piersią?
Pacjentki podejrzewające, że mogą być w ciąży, a także kobiety spodziewające się dziecka i karmiące piersią, przed zastosowaniem leku Clatra powinny skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Ulotka Clatra – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Clatra przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Clatra - 6 mg/ml, Krople do oczu, roztwór (Bilastinum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Clatra m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Clatra - 6 mg/ml, Krople do oczu, roztwór (Bilastinum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Clatra w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Clatra - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Clatra? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Witam, ja biorę Clarte doraźnie od dwóch lat. Wiosną objawy alergii się nasilają, więc jak zaczynam kichać, to łykam jedną tabletkę i wszystko przechodzi. Jeszcze nigdy nie pojawiły się jakiekolwiek skutki uboczne.
Lek może i działa, ale u mnie wystąpił ból żołądka.