Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Citalopram Teva?
Citalopram Teva należy do grupy leków przeciwdepresyjnych, nazywanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny. Citalopram Teva jest stosowany w leczeniu depresji (dużych zaburzeń depresyjnych).
Jaki jest skład Citalopram Teva, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku Citalopram Teva jest 20 mg cytalopramu w postaci bromowodorku cytalopramu (24,98 mg).
Inne składniki to: kopowidon (Kollidon VA 64), kroskarmeloza sodowa (Primellose SF), glicerol, laktoza jednowodna, magnezu stearynian, skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna (Avicel PH101);
otoczka: Sepifilm 752 white: hydroksyetyloceluloza, celuloza mikrokrystaliczna, makrogolu stearynian 40, tytanu dwutlenek (E171).
Dawkowanie preparatu Citalopram Teva – jak stosować ten lek?
Cytalopram należy przyjmować w pojedynczej dawce doustnej, rano lub wieczorem. Tabletki można przyjmować z pokarmem lub bez pokarmu. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą lub innym płynem. Cytalopram nie działa od razu po przyjęciu leku. Zwykle działanie przeciwdepresyjne występuje po upływie co najmniej 2 tygodni po rozpoczęciu leczenia. Leczenie należy kontynuować przez okres od 4 do 6 miesięcy po ustąpieniu objawów. Cytalopram należy odstawiać powoli. Zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki leku przez okres od 1 do 2 tygodni. Nie należy przerywać zażywania leku Citalopram Teva bez porozumienia z lekarzem, nawet jeśli pacjent poczuje się lepiej.
Nigdy nie należy zmieniać dawki leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Zazwyczaj stosowana dawka leku to:
Dorośli
Zalecana początkowa dawka wynosi 20 mg na dobę. Jeśli konieczne, lekarz może zwiększyć dawkę do 40 mg na dobę, w zależności od indywidualnej reakcji pacjenta na leczenie. Maksymalna dawka wynosi 60 mg na dobę.
Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
U pacjentów w podeszłym wieku dawkę należy zmniejszyć do połowy dawki zalecanej u dorosłych, np. 10 do 20 mg na dobę. W zależności od indywidualnej reakcji pacjenta na leczenie, lekarz może zwiększyć dawkę leku. U pacjentów w podeszłym wieku maksymalna dawka wynosi 40 mg na dobę.
Dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat
Nie należy stosować leku Citalopram Teva w leczeniu dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat (patrz punkt „Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek Citalopram Teva” załączonej ulotki).
Zaburzenia czynności wątroby
U pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby zalecana dawka początkowa wynosi 10 mg na dobę. Nie należy przekraczać dawki dobowej 30 mg. Należy kontrolować stan pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby.
Szczególną ostrożność zaleca się u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.
Zaburzenia czynności nerek
Lekarz może zalecić stosowanie mniejszej dawki leku u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Objawy przedawkowania:
senność, stan bliski utraty przytomności z ewidentnymi zaburzeniami aktywności umysłowej i zmniejszeniem reakcji na pobudzenie lub śpiączka, drgawki, zmiany w zapisie EKG (np. wydłużenie odstępu QT), zaburzenia rytmu serca, nudności, wymioty, pocenie się, sinawe zabarwienie skóry spowodowane niedostateczną ilością tlenu we krwi (sinica), przyspieszenie oddechu. Mogą wystąpić objawy zespołu serotoninowego (patrz punkt „Możliwe działania niepożądane” załączonej ulotki), zwłaszcza jeśli pacjent zażył równocześnie inne leki.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Citalopram Teva – czy mogę spożywać alkohol?
Podczas leczenia cytalopramem nie należy pić alkoholu. Cytalopram można przyjmować z pokarmem lub bez pokarmu.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Citalopram Teva w okresie ciąży i karmienia piersią?
Należy się upewnić, że lekarz i/lub położna wiedzą, że pacjentka przyjmuje lek Citalopram Teva. Gdy lek jest przyjmowany w ciąży, zwłaszcza w ostatnich trzech miesiącach ciąży, może zwiększać ryzyko wystąpienia poważnego schorzenia u dziecka, nazywanego przetrwałym nadciśnieniem płucnym noworodka (persistent pulmonary hypertension of the newborn, (PPHN)), powodującym przyspieszony oddech oraz zasinienie noworodka. Objawy te rozpoczynają się zazwyczaj w ciągu pierwszych 24 godzin po urodzeniu dziecka. Jeżeli takie objawy wystąpią należy niezwłocznie skontaktować się z położną i/lub lekarzem.
Nie należy gwałtownie przerywać leczenia cytalopramem. Jeśli kobieta stosowała cytalopram w ciągu trzech ostatnich miesięcy ciąży, powinna poinformować o tym fakcie lekarza, ponieważ u dziecka po urodzeniu, mogą wystąpić objawy odstawienia. Objawy te zwykle występują w ciągu 24 godzin po urodzeniu dziecka. Objawy mogą być następujące: trudności dziecka ze spaniem oraz ssaniem, zaburzenia oddychania, zasinienie skóry, zbyt ciepła lub zbyt zimna skóra, wymioty, nieustanny płacz, sztywne lub wiotkie mięśnie, letarg, drżenia, drżączka lub drgawki. Jeśli u dziecka po urodzeniu wystąpi jakikolwiek z podanych objawów, należy skontaktować się z lekarzem, który udzieli porady.
Karmienie piersią
Cytalopram przenika do mleka w niewielkich ilościach. Istnieje ryzyko, że lek będzie wywierał wpływ na dziecko. Jeśli kobieta jest leczona cytalopramem, przed rozpoczęciem karmienia piersią powinna skontaktować się z lekarzem.
Ulotka Citalopram Teva – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Citalopram Teva przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Brak ulotki w bazie.
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Citalopram Teva m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Brak charakterystyki w bazie.
Dostępność Citalopram Teva w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Citalopram Teva - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Citalopram Teva? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.