Budixon Neb

Podmiot odpowiedzialnyAdamed Pharma S.A.
Kod ATCR03BA02
ProceduraNAR
SubstancjaBudezonid

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Budixon Neb?

Przedstawiamy informacje oraz opinie na temat leku Budixon Neb, który jest stosowany do leczenia schorzeń układu oddechowego. Podajemy ogólne i szczegółowe dane odnośnie do:

  • stosowania,
  • składu,
  • interakcji z innymi środkami,
  • przyjmowania leku w okresie ciąży lub karmienia piersią,
  • opinii pacjentów.

Poniżej znajduje się również ulotka w formacie PDF, możliwości zamówienia leku wraz z podaną ceną.

Substancja czynna leku Budixon Neb to budezonid, który należy do grupy glikokortykosteroidów, związków o działaniu przeciwzapalnym. Budixon Neb znajduje zastosowanie w leczeniu:

  • astmy, kiedy stosowanie inhalatora proszkowego lub ciśnieniowego nie jest możliwe,
  • przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) powodującej duszności i kaszel,
  • zespołu krupu, czyli zbioru objawów wynikających ze zwężenia się dróg oddechowych z powodu infekcji, dotyczy to w szczególności zapalenia krtani, oskrzeli i tchawicy.

Nie zaleca się przyjmowania tego leku w celu łagodzenia ataku astmatycznego lub bezdechu. Opinie na temat lekarstwa znajdziesz w sekcji z komentarzami.

Jaki jest skład Budixon Neb, jakie substancje zawiera?

Substancja czynna: budezonid.

Lek w postaci zawiesiny zawierający: 0,125 mg, 0,25 mg lub 0,5 mg budezonidu. W pojedynczym pojemniku znajduje się 0,25 mg, 0,5 mg lub 1 mg budezonidu w postaci 2 ml zawiesiny.

Pozostały skład: disodu edetynian, sodu chlorek, polisorbat 80, kwas cytrynowy bezwodny, sodu cytrynian, wodę do wstrzykiwania.

Istnieje wiele zamienników tego lekarstwa, które zawierają tę samą substancję czynną.

Dawkowanie preparatu Budixon Neb – jak stosować ten lek?

Podawanie leku powinno mieć miejsce zgodnie z zaleceniami lekarza. Wyznacza on dawkę oraz częstotliwość stosowania w zależności od potrzeb pacjenta. Należy skonsultować się z nim w razie jakichkolwiek wątpliwości co do przyjmowania środka.

Budixon Neb ma postać zawiesiny przeznaczonej do stosowania przy użyciu nebulizatora – przed użyciem trzeba zapoznać się, czy lek może być stosowany z danym modelem urządzenia. Budixon Neb nie jest przeznaczony do inhalatorów ultradźwiękowych. Leczenie należy rozpocząć od dokładnego zapoznania się z ulotką.

Lek trafia do płuc w trakcie inhalacji. Po zabiegu zaleca się wypłukanie lub przemycie wodą tych części ciała, które miały kontakt z lekiem – jamy ustnej oraz twarzy, jeśli lek był podawany przez maskę.

Astma

Dawka początkowa:

Dzieci od 6. miesiąca życia: od 0,25 do 0,5 mg. W przypadku zażywania innego glikokortykosteroidu lekarz może zalecić zwiększenie dawki do 1 mg na dobę.

Dorośli i osoby starsze: od 1 do 2 mg na dobę. Zalecana ilość leku może się zmienić w zależności od efektów leczenia.

Dawka podtrzymująca:
Pacjent powinien przyjmować jak najmniejszą skuteczną dawkę podtrzymującą.

Dzieci od 6. miesiąca życia: od 0,25 do 2 mg.

Dorośli i osoby starsze: od 0,5 do 4 mg.

Dawki dobowe do 1 mg mogą być podawane raz na dobę. Jeśli pacjent ma wrażenie, że dana dawka jest za słaba lub za mocna, powinien skonsultować się z lekarzem.

Poprawa może nastąpić już po kilku godzinach od przyjęcia leku, jednak pełne działanie preparatu można zaobserwować po kilku tygodniach. Należy stosować terapię, nawet gdy symptomy choroby ustąpią.

Stosowanie innych glikokortykosteroidów
Lek można stosować z innymi glikokortykosteroidami. O dawce decyduje wówczas lekarz, który po okresie adaptacji zazwyczaj zaleca zmniejszenie lub zupełne wykluczenie innych leków.

Zespół krupu
Dla niemowląt i dzieci: dawka 2 mg budezonidu podana jednorazowo lub w podczas dwóch inhalacji przeprowadzonych w ciągu jednej godziny.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
Leczenie należy zacząć od podawania 1 do 2 mg leku na dobę poprzez pojedyncze dawki co 12 godzin.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy trzymać się dawki przepisanej przez lekarza. W razie długotrwałego przyjmowania zbyt dużej dawki trzeba zgłosić się do specjalisty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Budixon Neb – czy mogę spożywać alkohol?

Na ten temat nie ma żadnych informacji.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Budixon Neb w okresie ciąży i karmienia piersią?

Kobiety będące w ciąży, planujące poczęcie, a także karmiące piersią powinny skonsultować przyjmowanie środka z lekarzem. Jeśli do zapłodnienia dojdzie w czasie trwania leczenia, należy udać się do lekarza.

Ulotka Budixon Neb – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Budixon Neb przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Budixon Neb - 0,5 mg/ml, Zawiesina do nebulizacji (Budesonidum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Budixon Neb m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Budixon Neb - 0,5 mg/ml, Zawiesina do nebulizacji (Budesonidum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Budixon Neb w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Budixon Neb - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Budixon Neb? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

9 komentarzy do “Budixon Neb”

  1. U mnie podobnie córka dostała na SORZE po 3 dniach po szczekającym kaszlu ani śladu.Cieszę się że uniknęłyśmy antybiotyku?

    Odpowiedz
  2. U mojego syna też kaszel złagodniał ale pojawiła się wysypka… Czasami dalej mu „chyrczy” sama już nie wiem co mam myśleć… Rzeczywiście działania niepożądane tego leku są przerażające

    Odpowiedz
  3. Budixon neb bardzo szybko też nawilża błonę śluzową, dzięki czemu organizm dziecka może lepiej poradzić sobie z chorobą. Mi lekarz też powiedział, żeby stosować go 3-4 dni, a potem tylko sól fizjologiczną.

    Odpowiedz
  4. nie no, antybiotyki to 'samo zło’, trzebra brać cudactwa z całą litanią działań nieporządanych

    nie jestem przekonany, kaszeł nieco złagodniał za to pojawiła się wysypka na skórze, w moim odczuciu pomaga, ale ta moda na 'nie antybiotyki’ obecnie nie jest też taka cudowna

    Odpowiedz
    • Ja na przykład uważam, że antybiotyki to nie samo zło. Gdyby nie one, żylibyśmy o wiele krócej. Jednak często wystarczą mniej inwazyjne leki, żeby wyleczyć np. zapalenie oskrzeli. Budixon właśnie jest takim lekiem.

      Odpowiedz
    • Dokładnie, kiedyś była moda na antybiotyki, teraz zrobił miejsce na złoty środek – inhalacje, dopóki coś innego znów nie wymyślą. Tak jakby inhalacje nie dawały skutków ubocznych czy też nie zawsze były skuteczne. Niekiedy po prostu trzeba zastosować antybiotyk, po to żeby dziecko doleczyć, by za chwilę nie wróciła z powrotem infekcja. Wszystko musi być w granicach zdrowego rozsądku, a nie jakichś uprzedzeń.

      Odpowiedz
  5. Lekarz mi to przepisał, bo Ania miała taki kaszel, że aż charczała. Pediatra powiedział, że ten lek powinien wyleczyć ten kaszel, żeby nie trzeba było brać antybiotyku. Rzeczywiście, uniknęliśmy antybiotyku, z czego się bardzo cieszę!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz