Ból po założeniu aparatu ortodontycznego

Piękny uśmiech to marzenie wielu osób. Aparat ortodontyczny zakładają nie tylko dzieci i młodzież. Coraz więcej dorosłych decyduje się na wyprostowanie zębów. Nie każdy jednak wie, że pierwsze dni z aparatem nie należą do najłatwiejszych.

Aparat ortodontyczny – pierwsze wrażenia

Pierwszego dnia zwykle nie odczuwamy dolegliwości. Aparat ortodontyczny założony, zabieg się udał. Ruszamy szczęśliwi do domu, a w głowie mamy zalecenia naszego lekarza. Podczas próby jedzenia z pewnością zauważymy, że nie jest to takie łatwe jak wcześniej. Jednak zjedzenie jogurtu czy lodów nie powinno nam sprawić problemów.

Aparat ortodontyczny zwykle daje o sobie poznać drugiego dnia po założeniu. Ból przybiera na sile i nie pozwala spać. Zjedzenie posiłku kończy się niepowodzeniem. Należy pamiętać, że dolegliwości bólowe są normalne. Skoro się pojawiły, to znaczy, że aparat ortodontyczny spełnia swoją rolę. Zamki i druciki wywierają napięcie na naszych zębach. Z czasem przyzwyczaimy się i nie będziemy odczuwać żadnego dyskomfortu. Jednak nie u każdego pojawia się ten problem. Niektórzy w ogóle nie skarżą się na ból, inni mają tylko uczucie ciągnięcia bądź swędzenia. Czasami założenie jednego łuku jest zupełnie bezbolesne, a drugi nieźle daje nam w kość.

Ból po założeniu aparatu ortodontycznego

Jak przetrwać bolesne dolegliwości?

Jak radzić sobie z bólem w pierwszych tygodniach? Niewątpliwie warto sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Pamiętajmy jednak, aby przeczytać dokładnie ulotkę i brać tabletki zgodnie z podanym dawkowaniem. Pomocne może okazać się spożywanie lodów lub chłodnych jogurtów. Przez trzy tygodnie nie wolno nam jeść niczego twardego. Nawet jeśli nie odczuwamy bólu podczas jedzenia, starajmy się jeść tylko miękkie produkty. Wszystko kroimy na małe kawałki. Jedzenie twardych pokarmów nie tylko nasila ból, ale także może spowodować uszkodzenie części aparatu, które dopiero niedawno zostały przyklejone do zębów.

Ból po założeniu aparatu często wynika także z otarcia śluzówek jamy ustnej. Ortodonci zalecają nakładanie wosku na miejsca, które ocierają się o policzki i język. Zabieg należy powtarzać tak długo, aż błona śluzowa jamy ustnej zagoi się. Warto także wspomóc się żelem stomatologicznym lub innym preparatem, który będzie wspomagał proces gojenia. Sprawdź produkty stosowane w ochronie i higienie jamy ustnej, a także pasty i żele stomatologiczne.

Pamiętajmy, że jeśli dolegliwości bólowe są dla nas nie do wytrzymania, a leki dostępne bez recepty nie pomagają, zawsze możemy zwrócić się o poradę do naszego ortodonty. Lekarz oceni stan naszych zębów oraz aparatu, skontroluje jamę ustną oraz może wypisać silniejsze leki przeciwbólowe.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.