Benazepril plus Stada 20/25 mg

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaBenazepryl, Hydrochlorotiazyd

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Benazepril plus Stada 20/25 mg?

Benazepril plus STADA 20/25 mg jest lekiem złożonym zawierającym inhibitor konwertazy angiotensyny (ACE), benazeprylu chlorowodorek i tiazydowy lek moczopędny, hydrochlorotiazyd. Benzaprylu chlorowodorek należy do grupy leków nazywanych inhibitorami konwertazy angiotensyny, które hamują przekształcanie substancji wytwarzanej przez organizm nazywanej angiotensyną I w angiotensynę II, która zwęża naczynia krwionośne. Inhibitory ACE zmniejszają ciśnienie w naczyniach krwionośnych. Tiazydowe leki moczopędne, takie jak hydrochlorotiazyd, należą do grupy leków, które zwiększają wydalanie moczu (diuretyki). Podobnie jak inne leki moczopędne z tej grupy, hydrochlorotiazyd powoduje pierwotnie zwiększenie wydalania elektrolitów, a wtórnie zwiększenie objętości moczu na skutek osmotycznego wiązania wody. U pacjentów z nadciśnieniem tętniczym samoistnym, hydrochlorotiazyd zmniejsza ciśnienie tętnicze i nasila działanie innych leków obniżających ciśnienie tętnicze.

Jaki jest skład Benazepril plus Stada 20/25 mg, jakie substancje zawiera?

Substancje czynne leku to benazeprylu chlorowodorek i hydrochlorotiazyd.

Jedna tabletka powlekana zawiera 20 mg benazeprylu chlorowodorku i 25 mg hydrochlorotiazydu.

Ponadto lek zawiera:
Otoczka tabletki: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 8000, talk, żelaza tlenek czerwony (E 172).

Dawkowanie preparatu Benazepril plus Stada 20/25 mg – jak stosować ten lek?

Zasadniczo leczenie nadciśnienia tętniczego rozpoczyna się od małej dawki jednej substancji czynnej, którą lekarz będzie stopniowo zwiększać.

Lek złożony Benazepril plus STADA 20/25 mg zawierający 20 mg benazeprylu chlorowodorku i 25 mg hydrochlorotiazydu można stosować tylko po wcześniejszym leczeniu benazeprylu chlorowodorkiem i hydrochlorotiazydem w oddzielnych preparatach, jeżeli dawki podtrzymujące poszczególnych substancji czynnych są takie same jak w preparacie złożonym, a ciśnienie tętnicze zostało w ten sposób ustabilizowane. Jeżeli nie uzyskano reakcji na takie leczenie, nie wolno zwiększać dawki leku złożonego. W takim przypadku, leczenie należy kontynuować np. jedną substancją czynną w odpowiedniej dawce. Ponieważ zwiększenie dawki benazeprylu chlorowodorku – szczególnie u pacjentów z niedoborem soli i (lub) płynów (np. z powodu wymiotów, biegunki, wcześniejszego leczenia lekami moczopędnymi), u pacjentów z ciężkim nadciśnieniem tętniczym – może prowadzić do nadmiernego obniżenia ciśnienia tętniczego, pacjenci ci będą obserwowani przez lekarza przez co najmniej 6 godzin.

Lekarz uzupełni niedobór soli i (lub) płynów przed rozpoczęciem leczenia lekiem Benazepril plus STADA 20/25 mg. Właściwa dawka będzie określona przez lekarza.

Jeżeli lekarz nie zaleci innego dawkowania, zazwyczaj stosowana dawka leku Benazepril plus STADA 20/25 mg wynosi:

Zazwyczaj stosowana dawka u pacjentów, u których wskazane jest zastosowanie leku złożonego, wynosi jedną tabletkę leku Benazepril plus STADA o mocy 10 mg benazeprylu chlorowodorku i 12,5 mg hydrochlorotiazydu na dobę. Dawka musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jeżeli ciśnienie tętnicze nie zostało wystarczająco obniżone poprzez zastosowanie takiej dawki, można zastosować jedną tabletkę leku Benazepril plus STADA o mocy 20 mg benazeprylu chlorowodorku i 25 mg hydrochlorotiazydu na dobę, po stopniowym zwiększeniu dawki poszczególnych substancji czynnych. W uzasadnionych, indywidualnych przypadkach, kiedy trudne jest kontrolowanie wysokiego ciśnienia tętniczego, lekarz może rozważyć podawanie jednej tabletki leku Benazepril plus STADA o mocy 20 mg benazeprylu chlorowodorku i 25 mg hydrochlorotiazydu dwa razy na dobę, rano i wieczorem. Przerwa między poszczególnym zwiększeniem dawki nie powinna być krótsza niż 3 – 4 tygodnie.

W dawkach które nie mogą być osiągnięte z lekiem Benazepril plus STADA 20/25 mg, dostępne są tabletki powlekane z połączeniem 10 mg benazeprylu chlorowodorku i 12,5 mg hydrochlorotiazydu.

Dawkowanie w umiarkowanych zaburzeniach czynności nerek (klirens kreatyniny 30-60 ml/min lub stężenie kreatyniny w surowicy większe niż 1,2 mg/dl i mniejsze niż 1,8 mg/dl) i u pacjentów w podeszłym wieku (ponad 65 lat):

Dostosowanie dawki wymaga szczególnej ostrożności (zwiększanie dawki poszczególnych substancji czynnych).

Sposób podawania
Lek Benazepril plus STADA 20/25 mg można przyjmować niezależnie od posiłku. Dawkę dobową należy zażyć rano popijając wystarczającą ilością płynu (np. szklanką wody). Tabletek powlekanych nie należy dzielić.

Czas leczenia
Czas leczenia jest określany przez lekarza.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Mogą wystąpić następujące objawy, w zależności od stopnia przedawkowania: długotrwałe, zwiększone oddawanie moczu, zaburzenia wodno – elektrolitowe, nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego, zaburzenia świadomości (do utraty świadomości), kurcze, porażenie, zaburzenia rytmu serca, spowolnienie czynności serca, wstrząs krążeniowy, niewydolność nerek i porażenie jelit.
W przypadku podejrzenia przedawkowania należy zgłosić się do lekarza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Benazepril plus Stada 20/25 mg – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Benazepril plus STADA 20/25 mg można przyjmować niezależnie od posiłku. Dawkę dobową należy zażyć rano popijając wystarczającą ilością płynu (np. szklanką wody).

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Benazepril plus Stada 20/25 mg w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Należy poinformować lekarza o podejrzeniu (lub planowaniu) ciąży. Lekarz zazwyczaj zaleci przerwanie stosowania leku Benazepril plus STADA 20/25 mg przed planowaną ciążą lub natychmiast po potwierdzeniu ciąży oraz zaleci przyjmowanie innego leku zamiast leku Benazepril plus STADA 20/25 mg. Nie zaleca się stosowania leku Benazepril plus STADA 20/25 mg we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go stosować po 3 miesiącu ciąży, ponieważ stosowany w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku.

Karmienie piersią
Należy powiedzieć lekarzowi o karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią. Nie zaleca się karmienia piersią noworodków (kilka pierwszych tygodni po urodzeniu), a zwłaszcza wcześniaków, podczas stosowania leku Benazepril plus STADA 20/25 mg. W przypadku starszych dzieci lekarz poinformuje pacjentkę o korzyściach i ryzyku stosowania leku Benazepril plus STADA 20/25 mg podczas karmienia piersią, w porównaniu do innych metod leczenia.

Ulotka Benazepril plus Stada 20/25 mg – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Benazepril plus Stada 20/25 mg przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Benazepril plus Stada 20/25 mg m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Benazepril plus Stada 20/25 mg w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Benazepril plus Stada 20/25 mg - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Benazepril plus Stada 20/25 mg? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz