Aurorix

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyMylan Healthcare Sp. z o.o.
Kod ATCN06AG02
ProceduraNAR
SubstancjaMoklobemid

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Aurorix?

Lek Aurorix należy do grupy leków przeciwdepresyjnych i stosowany jest w leczeniu zaburzeń depresyjnych i fobii społecznej. Zawiera substancję czynną moklobemid, który wpływa na układ monoaminergicznych neuroprzekaźników mózgowych na drodze odwracalnego hamowania aktywności monoaminooksydazy, zwłaszcza typu A. Działanie to powoduje zwolnienie metabolizmu noradrenaliny, dopaminy i serotoniny, co prowadzi do zwiększenia ilości tych neuroprzekaźników w przestrzeni pozakomórkowej.

Reklama

Jaki jest skład Aurorix, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest moklobemid.

Inne składniki leku to:

Aurorix 150 mg tabletki powlekane:
Rdzeń tabletki powlekanej:
Laktoza
Skrobia kukurydziana
Powidon
Karboksymetyloskrobia sodowa
Magnezu stearynian

Otoczka tabletki powlekanej:
Hypromeloza
Etyloceluloza
Makrogol 6000
Talk
Tytanu dwutlenek (E171 )
Żelaza tlenek żółty (E172)

Aurorix 300 mg tabletki powlekane:
Rdzeń tabletki powlekanej:
Laktoza
Skrobia kukurydziana
Powidon
Karboksymetyloskrobia sodowa
Magnezu stearynian

Otoczka tabletki powlekanej:
Hypromeloza
Etyloceluloza
Makrogol 6000
Talk
Tytanu dwutlenek (E171)

Dawkowanie preparatu Aurorix – jak stosować ten lek?

Dorośli
Zaburzenia depresyjne:
Zalecana dawka leku Aurorix wynosi od 300 mg do 600 mg na dobę, zwykle w 2 lub 3 dawkach podzielonych. Dawka początkowa wynosi 300 mg na dobę i w przypadku ciężkiej depresji może być zwiększona do 600 mg na dobę.

Nie należy zwiększać dawki leku przed upływem pierwszego tygodnia leczenia, ponieważ w tym okresie wzrasta dostępność biologiczna moklobemidu.

Dawkę leku można zmniejszyć w zależności od indywidualnej reakcji pacjenta na leczenie. Aby w pełni ocenić skuteczność leczenia, lek Aurorix należy podawać nie krócej niż 4-6 tygodni.

Fobia społeczna:
Zaleca się podawanie 600 mg leku Aurorix na dobę, w 2 dawkach podzielonych.
Aby móc ocenić skuteczność leczenia u danego pacjenta, dawkowanie takie należy stosować przynajmniej przez 8-12 tygodni. Jeżeli okaże się, że leczenie jest skuteczne, powinno się rozważyć możliwość jego kontynuowania, gdyż fobia społeczna jest schorzeniem przewlekłym, a badania kliniczne potwierdzają skuteczność leku podawanego długotrwale. Pacjenci powinni być okresowo badani w celu ustalenia konieczności dalszego leczenia.

Osoby w podeszłym wieku
Nie ma potrzeby specjalnego dawkowania leku Aurorix u chorych w podeszłym wieku.

Dzieci
Ze względu na brak danych klinicznych nie należy stosować leku Aurorix w tej grupie pacjentów.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie samego moklobemidu powoduje słabe i przemijające objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego (OUN) i przewodu pokarmowego. Podobnie jak w przypadku innych leków przeciwdepresyjnych, przedawkowanie moklobemidu wraz z innymi preparatami (np. lekami działającymi na OUN) może zagrażać życiu.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Aurorix – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Aurorix należy przyjmować po zakończeniu posiłku.

W czasie przyjmowania leku nie ma specjalnych ograniczeń dotyczących diety. Ponieważ jednak niektóre osoby mogą być szczególnie wrażliwe na tyraminę, zaleca się unikanie potraw zawierających duże ilości tego związku, takich jak dojrzałe sery, wyciąg z drożdży czy produkty fermentacji nasion soi (występujące w niektórych potrawach kuchni chińskiej). Problem diety można omówić ze swoim lekarzem.

Podczas stosowania leku Aurorix należy unikać spożywania alkoholu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Aurorix w okresie ciąży i karmienia piersią?

Bezpieczeństwo stosowania leku Aurorix u kobiet w ciąży nie zostało ustalone. Z tego względu lekarz powinien ocenić stosunek potencjalnych korzyści ze stosowania leku podczas ciąży do potencjalnego ryzyka dla płodu.

Jedynie niewielka ilość moklobemidu przenika do mleka matki (około 0,03 dawki stosowanej przez matkę), jednakże lekarz powinien ocenić stosunek potencjalnych korzyści z kontynuowania terapii u matek karmiących piersią do potencjalnego ryzyka dla dziecka.

Ulotka Aurorix – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Aurorix - 300 mg, Tabletki powlekane (Moclobemidum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Aurorix - 300 mg, Tabletki powlekane (Moclobemidum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

5.0 na 5 gwiazdek (na podstawie 1 opinii)

Znakomity
100%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
0%
Słaby
0%
Fatalny
0%

1 komentarz do “Aurorix”

  1. ★★★★★

    Chciałabym podzielić się moim doświadczeniem z terapią przeciwdepresyjną. Obecnie przyjmuję Aurorix w dawce 300 mg dziennie (150 mg rano i 150 mg w porze obiadowej) w połączeniu z Frontinem 0,5 mg. Pierwsze trzy tygodnie terapii przebiegały pomyślnie, jednak później zaczęły pojawiać się uciążliwe skutki uboczne. Szczególnie dokuczliwe są nocne wybudzenia i mdłości.

    Wcześniej stosowałam Magrilan, który przynosił pozytywne efekty w mojej terapii. Obecnie moja psychiatra proponuje zwiększenie dawki Aurorixu do 600 mg, jednak mam poważne wątpliwości co do tej decyzji. Czuję się sfrustrowana brakiem właściwej komunikacji z lekarzem – mam wrażenie, że moje obawy i doświadczenia z wcześniejszej terapii nie są brane pod uwagę. Szczególnie niepokoi mnie fakt, że mimo zgłaszanych przeze mnie działań niepożądanych, nie rozważamy innych opcji leczenia.

    Moja sytuacja jest tym trudniejsza, że zmagając się z depresją, napotykam na problemy z doborem odpowiedniego leku przeciwdepresyjnego ze względu na występujące skutki uboczne. Rozważam możliwość powrotu do Magrilanu, który wcześniej się sprawdzał, jednak nie jestem pewna, czy będzie równie skuteczny jak poprzednio. Ta niepewność i brak satysfakcjonującego dialogu z lekarzem prowadzącym znacząco wpływają na moje samopoczucie i wiarę w skuteczność terapii.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz