AuroBetina

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyAurovitas Pharma Polska Sp. z o.o.
Kod ATCN07CA01
ProceduraDCP
SubstancjaBetahistyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest AuroBetina?

AuroBetina jest lekiem zawierającym betahistynę, należącą do grupy analogów histaminy. Stosowany jest w leczeniu choroby Ménière’a, której głównymi objawami są nawracające zawroty głowy (pochodzenia błędnikowego), szumy uszne oraz postępująca utrata słuchu. Lek działa poprzez poprawę mikrokrążenia w uchu wewnętrznym, co prowadzi do zmniejszenia nadmiernego ciśnienia w błędniku.

Betahistyna znajduje również zastosowanie w objawowym leczeniu zawrotów głowy pochodzenia przedsionkowego, występujących gdy część ucha wewnętrznego odpowiedzialna za utrzymanie równowagi nie funkcjonuje prawidłowo. Dzięki swojemu mechanizmowi działania, lek pomaga złagodzić uciążliwe objawy, które mogą znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie pacjenta. Regularne stosowanie leku może przyczynić się do zmniejszenia częstotliwości i nasilenia epizodów zawrotów głowy oraz towarzyszących im dolegliwości.

Reklama

Jaki jest skład AuroBetina, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest betahistyny dichlorowodorek (Betahistini dihydrochloridum), występujący w trzech różnych dawkach:

  • Tabletki 8 mg zawierają 8 mg betahistyny dichlorowodorku
  • Tabletki 16 mg zawierają 16 mg betahistyny dichlorowodorku
  • Tabletki 24 mg zawierają 24 mg betahistyny dichlorowodorku

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: celuloza mikrokrystaliczna, mannitol, powidon (K-90), krospowidon (typ B), kwas cytrynowy, krzemionka koloidalna bezwodna, talk i kwas stearynowy.

Dawkowanie preparatu AuroBetina – jak stosować ten lek?

Dawkowanie leku powinno być dostosowane indywidualnie przez lekarza w zależności od stanu pacjenta. Standardowe dawkowanie dla osób dorosłych wynosi:

  • Dawka dobowa: od 24 mg do 48 mg, podzielona na trzy dawki
  • Dla tabletek 8 mg: 1-2 tabletki przyjmowane 3 razy na dobę
  • Dla tabletek 16 mg: 1/2-1 tabletka przyjmowana 3 razy na dobę

Tabletki należy przyjmować regularnie, najlepiej o stałych porach dnia, podczas lub po posiłku. Ważne: Lek nie jest zalecany do stosowania u osób poniżej 18 roku życia.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku mogą wystąpić następujące objawy:

  • Nudności (mdłości)
  • Senność
  • Ból brzucha

W przypadku przedawkowania należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala, zabierając ze sobą opakowanie leku.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania AuroBetina – czy mogę spożywać alkohol?

Lek AuroBetina można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku. Przyjmowanie leku podczas posiłku może pomóc w zmniejszeniu ewentualnych dolegliwości żołądkowych. W ulotce nie ma szczególnych przeciwwskazań dotyczących spożywania konkretnych pokarmów. Nie ma również bezpośrednich informacji o interakcji z alkoholem, jednak ze względów bezpieczeństwa i potencjalnego nasilenia zawrotów głowy, zaleca się unikanie spożywania alkoholu podczas terapii.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować AuroBetina w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy stosować leku AuroBetina w okresie ciąży, chyba że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne po dokładnej analizie potencjalnych korzyści i ryzyka. Podobnie w przypadku karmienia piersią – nie zaleca się przyjmowania leku, gdyż nie wiadomo, czy betahistyna przenika do mleka matki. Przed zastosowaniem leku w okresie ciąży lub karmienia piersią należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Skutki uboczne AuroBetina, jakie są działania niepożądane?

Podczas stosowania leku mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

  • Często występujące (mogą dotyczyć nie więcej niż 1 na 10 osób):
    • Nudności
    • Niestrawność
    • Ból głowy
  • Reakcje alergiczne wymagające natychmiastowego przerwania leczenia:
    • Wysypka skórna lub stan zapalny skóry ze świądem
    • Obrzęk twarzy, ust, języka lub szyi
    • Trudności w oddychaniu
    • Obniżenie ciśnienia krwi

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Aurovitas Pharma Polska Sp. z o.o.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku AuroBetina z innymi lekami

Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Szczególną uwagę należy zwrócić na:

  • Leki przeciwhistaminowe – mogą osłabiać działanie betahistyny i odwrotnie
  • Inhibitory monoaminooksydazy (IMAO) – stosowane w leczeniu depresji lub choroby Parkinsona, mogą nasilać działanie betahistyny

Ulotka AuroBetina – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

AuroBetina - 8 mg, 16 mg, 24, mg, Tabletki (Betahistini dihydrochloridum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

AuroBetina - 8 mg, 16 mg, 24, mg, Tabletki (Betahistini dihydrochloridum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz