Auglavin

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaAmoksycylina, Klawulanian potasu

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Auglavin?

Auglavin jest antybiotykiem działającym bakteriobójczo na bakterie wywołujące zakażenia. Auglavin zawiera dwa różne leki: amoksycylinę i kwas klawulanowy. Amoksycylina należy do grupy leków zwanych „penicylinami”, których działanie niekiedy może być zahamowane (unieczynnienie). Drugi działający składnik (kwas klawulanowy) przeciwdziała temu unieczynnieniu.

Auglavin jest stosowany u dorosłych i dzieci w leczeniu następujących zakażeń:
– zakażenia ucha środkowego i zatok przynosowych
– zakażenia dróg oddechowych
– zakażenia dróg moczowych
– zakażenia skóry i tkanek miękkich, w tym zakażenia stomatologiczne
– zakażenia kości i stawów.

Jaki jest skład Auglavin, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są amoksycylina trójwodna i klawulanian potasu.
Każda tabletka powlekana zawiera 500 mg / 875 mg amoksycyliny w postaci amoksycyliny trójwodnej i 125 mg kwasu klawulanowego w postaci klawulanianu potasu.

Pozostałe składniki leku to:

Rdzeń:
celuloza mikrokrystaliczna (E460), krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian (E470b), karboksymetyloskrobia sodowa (typ A).

Otoczka tabletki:
hypromeloza 5 cP, makrogol 400, tytanu dwutlenek (E171), hypromeloza 15 cP.

Dawkowanie preparatu Auglavin – jak stosować ten lek?

Dorośli i dzieci o masie ciała 40 kg lub większej

500 mg + 125 mg, tabletki powlekane
Zalecana dawka
– 1 tabletka trzy razy na dobę

875 mg + 125 mg, tabletki powlekane
Zalecana dawka
– Zwykle stosowana dawka – 1 tabletka dwa razy na dobę.
– Większa dawka – 1 tabletka trzy razy na dobę.

Dzieci o masie ciała mniejszej niż 40 kg
Dzieci w wieku 6 lat lub młodsze należy raczej leczyć lekiem Auglavin w postaci zawiesiny doustnej.

Należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku Auglavin w tabletkach u dzieci o masie ciała poniżej 40 kg. Dzieciom można podawać amoksycylinę z kwasem klawulanowym w postaci tabletek lub zawiesiny doustnej.

Pacjenci z chorobami nerek i wątroby
– Jeśli u pacjenta występują choroby nerek, dawka leku może być zmieniona. Lekarz prowadzący może dobrać inną dawkę leku Auglavin lub inny lek.
– Jeśli u pacjenta występują choroby wątroby, częściej może mieć wykonywane badania krwi w celu sprawdzenia jak funkcjonuje wątroba.

Jak zażywać lek Auglavin
– Tabletki należy połknąć w całości, popijając szklanką wody, na początku posiłku lub tuż przed posiłkiem.
– Należy zachować równe, co najmniej 4-godzinne, odstępy pomiędzy dawkami podawanymi w ciągu doby. Nie należy przyjmować 2 dawek w ciągu 1 godziny.
– Nie należy przyjmować leku Auglavin dłużej niż przez 2 tygodnie. Jeśli pacjent nadal nie czuje się dobrze, powinien ponownie skontaktować się z lekarzem.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeżeli pacjent przyjął większą dawkę leku Auglavin niż zalecana, objawy mogą obejmować podrażnienie żołądka i jelit (nudności, wymioty lub biegunkę) lub drgawki. Należy skontaktować się z lekarzem tak szybko, jak to tylko możliwe. Należy mieć ze sobą tekturowe opakowanie leku, aby je pokazać lekarzowi.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Auglavin – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki należy połknąć w całości, popijając szklanką wody, na początku posiłku lub tuż przed posiłkiem

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Auglavin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Auglavin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Auglavin przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Auglavin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Auglavin w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Auglavin - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Auglavin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

2 komentarze do “Auglavin”

  1. Zażywałam przez tydzień wraz z osłoną. W szóstym dniu odczuwałam mdłości, zarówno przed, jak i po jedzeniu, w siódmym dniu doszedł tępy ból głowy. Mdłości się nasilały, ale nie powodowały wymiotów. Odezwała się podrażniona wątroba. W dziewiątym dniu wymioty, lekka ulga. Niestety pozostało potężne zakwaszenie organizmu, które ustępowało bardzo powoli, mniejszy odruch wymiotny, nadwrażliwość na niektóre napoje i potrawy. Minęły dwa tygodnie, jest lepiej, ale wątroba nadal nie domaga.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz