Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Olanzapina |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Asterilon?
ASTERILON należy do grupy leków przeciwpsychotycznych.
ASTERILON jest stosowany w leczeniu choroby objawiającej się tym, że pacjent słyszy, widzi lub odczuwa rzeczy nieistniejące w rzeczywistości, ma sprzeczne z rzeczywistością przekonania, jest nadmiernie podejrzliwy i zamknięty w sobie. Osoby chore na tego typu chorobę mogą również odczuwać depresję, lęk lub napięcie.
ASTERILON jest stosowany w leczeniu stanów przebiegających z objawami takimi jak: podwyższony nastrój, nadmiar energii, dużo mniejsza potrzeba snu niż zazwyczaj, szybka mowa z rzucaniem licznych pomysłów i znaczna nadpobudliwość. Lek działa stabilizująco na nastrój i zapobiega występowaniu podwyższonego i obniżonego (depresyjnego) nastroju związanego z chorobą.
Jaki jest skład Asterilon, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną jest olanzapina.
Jedna tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej zawiera odpowiednio: 5 mg; 10 mg; 15 mg; 20 mg substancji czynnej.
Inne składniki leku to:
krospowidon (typ A), laktoza jednowodna, krzemionka koloidalna bezwodna hydroksypropyloceluloza, aromat miętowy ( skład: olejek miętowy, olejek miętowy bezterpenowy, eukaliptol, menton, izomenton, metylenu octan, mentol), talk i stearynian magnezu
Dawkowanie preparatu Asterilon – jak stosować ten lek?
Dawkowanie i okres stosowania leku ustala lekarz. Dawka dobowa wynosi od 5 do 20 mg. Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli objawy wystąpią ponownie, ale nie można samemu odstawiać leku bez zaleceń lekarza.
Tabletki leku ASTERILON należy zażywać raz na dobę, zgodnie z zaleceniem lekarza. Tabletki należy zażywać każdego dnia o tej samej porze. Nie ma znaczenia, o której godzinie się je zażywa, ani czy zażywa się z jedzeniem czy bez.
ASTERILON tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej przeznaczony jest do stosowania doustnego.
Tabletki ASTERILON łatwo się kruszą, dlatego należy się z nimi obchodzić ostrożnie. Nie należy dotykać tabletek mokrymi rękami, ponieważ tabletki mogą się rozpaść.
1. Trzymając listek za krawędzie należy delikatnie oddzielić wzdłuż perforacji wydzielony kwadrat blistra z tabletką od reszty listka.
2. Należy ostrożnie odkleić tylną folię.
3. Delikatnie wypchnąć tabletkę z blistra.
4. Umieścić tabletkę w jamie ustnej. Tabletka rozpuści się bezpośrednio w jamie ustnej, dzięki czemu będzie ją łatwiej połknąć.
Tabletkę można również umieścić w szklance lub filiżance wody, soku pomarańczowego lub jabłkowego, mleka lub kawy a następnie wymieszać. Niektóre napoje po wrzuceniu do nich tabletki i wymieszaniu mogą zmienić barwę i ewentualnie zmętnieć. Sporządzony płyn należy natychmiast wypić.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
U pacjentów, którzy zażyli większą dawkę leku niż powinni, wystąpiły następujące objawy: przyspieszone bicie serca, pobudzenie / agresja, utrudniona mowa, mimowolne ruchy (szczególnie mięśni twarzy i języka) oraz zaburzenia świadomości. Inne objawy mogą obejmować: dezorientację, napady (padaczki), śpiączkę oraz kombinację takich objawów jak: gorączka, przyspieszony oddech, pocenie się, sztywność mięśni oraz senność i ospałość, zaburzenia oddychania, zachłyśnięcie, wysokie lub niskie ciśnienie krwi, zaburzenia rytmu serca. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub szpitalem. Należy pokazać lekarzowi opakowanie leku.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Asterilon – czy mogę spożywać alkohol?
Podczas zażywania leku ASTERILON nie należy pić alkoholu, ponieważ lek w połączeniu z alkoholem wywołuje senność.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Asterilon w okresie ciąży i karmienia piersią?
Należy poinformować lekarza jak najszybciej w przypadku zajścia w ciążę lub podejrzenia ciąży. Nie należy przyjmować tego leku podczas ciąży, chyba, że zostało to ustalone z lekarzem. Leku ASTERILON nie stosuje się w czasie karmienia piersią, ponieważ niewielkie ilości przenikają do mleka.
Ulotka Asterilon – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Asterilon przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Brak ulotki w bazie.
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Asterilon m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Brak charakterystyki w bazie.
Dostępność Asterilon w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Asterilon - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Asterilon? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.