Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Iwabradyna, Metoprolol |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Arparial?
Arparial jest stosowany u dorosłych w objawowym leczeniu stabilnej dławicy piersiowej (która powoduje ból w klatce piersiowej). Zamiast przyjmować iwabradynę i metoprolol w oddzielnych tabletkach, pacjent otrzyma jedna tabletkę leku Arparial, która zawiera obie substancje czynne w tych samych ilościach.
Arparial jest lekiem złożonym zawierającym dwie substancje czynne, winian metoprololu i iwabradynę. Metoprolol jest beta-adrenolitykiem. Beta-adrenolityki zwalniają czynność serca, zmniejszają siłę, z jaką kurczy się mięsień sercowy i zmniejszają skurcz naczyń krwionośnych w sercu, mózgu i całym organizmie. Iwabradyna działa głównie przez zmniejszenie częstości akcji serca o kilka uderzeń na minutę. Powoduje to zmniejszenie zapotrzebowania serca na tlen, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy jest bardziej prawdopodobne wystąpienie napadu dławicy piersiowej. W ten sposób metoprolol i iwabradyna pomagają kontrolować i zmniejszać liczbę napadów dławicy piersiowej.
Jaki jest skład Arparial, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są: metoprololu winian i iwabradyna (w postaci chlorowodorku).
Arparial, 50 mg + 5 mg: każda tabletka powlekana zawiera 50 mg metoprololu winianu i 5 mg iwabradyny, co odpowiada 5,390 mg iwabradyny w postaci chlorowodorku.
Arparial, 50 mg + 7,5 mg: każda tabletka powlekana zawiera 50 mg metoprololu winianu i 7,5 mg iwabradyny, co odpowiada 8,085 mg iwabradyny w postaci chlorowodorku.
Pozostałe składniki to: rdzeń tabletki – skrobia żelowana, kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, maltodekstryna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian; składniki otoczki: glicerol, hypromeloza, makrogol 6000, magnezu stearynian, tytanu dwutlenek (E171).
Dawkowanie preparatu Arparial – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Tabletkę należy przyjmować dwa razy na dobę, rano i wieczorem podczas posiłków.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Dotychczas brak jest danych dotyczących przedawkowania leku. Istnieją doniesienia naukowe dotyczące objawów pojedynczych przypadków przedawkowania substancji czynnych leku po zastosowaniu zewnętrznym kamfory i olejku eukaliptusowego.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Arparial – czy mogę spożywać alkohol?
Należy unikać picia soku grejpfrutowego podczas leczenia lekiem Arparial. Należy ograniczyć spożycie alkoholu podczas przyjmowania tego leku, ponieważ alkohol może nasilać działanie metoprololu.
Pokarm może zwiększać działanie metoprololu.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Arparial w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się stosowania tego leku w czasie ciąży. W przypadku planowania lub potwierdzenia ciąży, najszybciej jak to możliwe powinno być zalecone inne leczenie.
Pacjentka w wieku rozrodczym nie może przyjmować leku Arparial, chyba że stosuje skuteczne metody zapobiegania ciąży (patrz „Kiedy nie stosować leku Arparial” w załączonej poniżej ulotce).
Nie wolno przyjmować leku Arparial, jeśli pacjentka karmi piersią. Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjentka karmi lub zamierza karmić piersią, ponieważ karmienie piersią należy przerwać, gdy pacjentka przyjmuje Arparial.
Ulotka Arparial – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Arparial przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Arparial m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Arparial w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Arparial - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Arparial? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.