ApoSuprid

Podmiot odpowiedzialnyAurovitas Pharma Polska Sp. z o.o.
Kod ATCN05AL05
ProceduraDCP
SubstancjaAmisulpryd

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest ApoSuprid?

Substancją czynną leku jest amisulpryd. Amisulpryd należy do grupy leków nazywanych lekami neuroleptycznymi. ApoSuprid jest wskazany w leczeniu schizofrenii.

Schizofrenia może powodować, że pacjenci czują, widzą lub słyszą rzeczy, które nie mają miejsca, odczuwają dziwne i niepokojące myśli, zmiany w zachowaniu i wyobcowanie. Pacjenci mogą także odczuwać napięcie, niepokój lub przygnębienie. Amisulpryd poprawia zaburzenia myśli, odczuwania lub zachowania. ApoSuprid stosowany jest w leczeniu rozpoczynającej się, jak również przewlekłej schizofrenii.

Jaki jest skład ApoSuprid, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest amisulpryd.

ApoSuprid, 200 mg, tabletki powlekane
Każda tabletka zawiera 200 mg amisulprydu.
Inne składniki leku to: laktoza jednowodna, metyloceluloza, karboksymetyloskrobia sodowa Typ A, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian.

ApoSuprid, 400 mg, tabletki powlekane
Każda tabletka powlekana zawiera 400 mg amisulprydu.
Inne składniki leku to:
– rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, metyloceluloza, karboksymetyloskrobia sodowa Typ A, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian.
– otoczka: kopolimer metakrylanu butylu zasadowy, tytanu dwutlenek (E171), talk, magnezu stearynian, makrogol 6000.

Dawkowanie preparatu ApoSuprid – jak stosować ten lek?

Stosowanie leku
• Lek należy przyjmować doustnie.
• Tabletki należy połykać w całości lub podzielone, popijając wodą. Tabletek nie należy żuć.
• Lek należy przyjmować przed posiłkiem.
• W przypadku wrażenia, że działanie leku ApoSuprid jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza. Nie należy samodzielnie zmieniać dawkowania.
• Jeśli lekarz poinformował pacjenta, że występuje u niego nietolerancja pewnych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed zażyciem tego leku.

Dawkowanie
Wielkość dawki zależy od nasilenia choroby. Należy dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza.

Dorośli
Zazwyczaj stosowana dawka wynosi od 50 mg do 800 mg na dobę.
Jeśli jest to konieczne lekarz może rozpocząć leczenie od niższej dawki.
Jeśli jest to konieczne lekarz może zalecić dawkę do 1200 mg na dobę.
Dawki poniżej 300 mg na dobę mogą być stosowane jako dawki pojedyncze. Lek należy przyjmować każdego dnia o tej samej porze.
Dawki powyżej 300 mg na dobę zaleca się przyjmować w dwóch dawkach podzielonych, raz rano i raz wieczorem.

Osoby w podeszłym wieku
W tej grupie pacjentów amisulpryd należy stosować z zachowaniem szczególnej ostrożności, z uwagi na większe ryzyko wystąpienia niskiego ciśnienia tętniczego krwi lub senności.

Pacjenci z niewydolnością nerek Lekarz może zmniejszyć wielkość dawki.

Dzieci w wieku poniżej 15 lat
Leku ApoSuprid nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 15 lat.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub udać się do oddziału ratunkowego najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie po leku, aby lekarz wiedział jaki lek został przyjęty. Mogą wystąpić następujące objawy: niepokój, drżenie, sztywność mięśni, niskie ciśnienie tętnicze krwi, zawroty głowy, senność, która może prowadzić do utraty świadomości.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania ApoSuprid – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki leku ApoSuprid należy połykać, popijając dużą ilością wody, przed posiłkiem. Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku ApoSuprid, ponieważ alkohol może wpływać na działanie leku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować ApoSuprid w okresie ciąży i karmienia piersią?

Pacjentka karmi piersią lub planuje karmić piersią.

Jeśli pacjentka jest w ciąży, może zajść w ciążę lub podejrzewa, że może być w ciąży powinna skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.

U noworodków, których matki stosowały amisulpryd w trzecim trymestrze (ostatnie trzy miesiące ciąży), mogą wystąpić następujące objawy: drżenie, sztywność i (lub) osłabienie mięśni, senność, pobudzenie, problemy z oddychaniem, i trudności w karmieniu. Jeśli u dziecka wystąpi jakikolwiek z tych objawów, należy skontaktować się z lekarzem.

Ulotka ApoSuprid – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku ApoSuprid przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

ApoSuprid - 400 mg, Tabletki powlekane (Amisulpridum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku ApoSuprid m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

ApoSuprid - 400 mg, Tabletki powlekane (Amisulpridum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność ApoSuprid w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o ApoSuprid - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz ApoSuprid? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz