Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Orion Corporation |
Kod ATC | N05BA12 |
Procedura | MRP |
Substancja | Alprazolam |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Alprox?
Substancją czynną leku jest alprazolam. Należy on do grupy leków nazywanych benzodiazepinami. Alprazolam działa na ośrodkowy układ nerwowy, zmniejszając lęk i depresję. Ma również działanie uspokajające i zwiotczające mięśnie.
Lek Alprox jest stosowany w leczeniu:
– zaburzeń lękowych z napadami lęku (lęk paniczny);
– leczeniu objawowym lęku.
Alprazolam jest wskazany tylko w sytuacjach, w których objawy są nasilone, zaburzają prawidłowe funkcjonowanie lub są bardzo uciążliwe dla pacjenta.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Alprox, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Alprox – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Alprox – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Alprox w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Alprox – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Alprox, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną jest alprazolam.
Jedna tabletka zawiera 0,25 mg, 0,5 mg lub 1 mg.
Inne składniki leku to: skrobia kukurydziana, żelatyna, laktoza jednowodna, magnezu stearynian.
Dawkowanie preparatu Alprox – jak stosować ten lek?
Lekarz zaleci pacjentowi odpowiednie dla niego dawkowanie i czas trwania leczenia. Należy dokładnie wypełniać zalecenia lekarza. Leczenie często rozpoczyna się od małej dawki, którą można stopniowo zwiększać, jeśli jest to konieczne, zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy zmieniać dawkowania bez rozmowy z lekarzem. Zaleca się by ten sam lekarz rozpoczynał, prowadził i kończył leczenie. Stosowanie leków takich jak Alprox może prowadzić do rozwoju uzależnienia fizycznego i psychicznego. Ryzyko to wzrasta wraz ze zwiększeniem dawki i długością leczenia oraz jest większe u pacjentów nadużywających alkoholu i leków. Nie należy przekazywać tabletek Alprox innym osobom.
Zaburzenia lękowe z napadami lęku (lęk paniczny):
Dawka początkowa zazwyczaj wynosi 0,5 do 1 mg, przyjmowane przed zaśnięciem.
Dawka podtrzymująca (najmniejsza dawka wywołująca pożądany efekt) na ogół nie przekracza 6 mg na dobę i jest przyjmowana po podzieleniu na trzy lub cztery mniejsze dawki jednorazowe.
U pacjentów w podeszłym wieku i pacjentów wrażliwych na działanie leku dawka podtrzymująca na ogół jest mniejsza i wynosi do 0,75 mg na dobę, przyjmowane w trzech dawkach podzielonych.
Potrzeba przyjmowania leku przez pacjenta i zastosowanie odpowiedniej dawki powinny być poddane ocenie w rozmowie z lekarzem najpóźniej cztery tygodnie po rozpoczęciu leczenia.
Lęk:
Zwykła dawka początkowa wynosi 0,25 do 0,5 mg trzy razy na dobę. Dawka podtrzymująca zazwyczaj wynosi 0,5 do 3 mg na dobę w trzech dawkach podzielonych. U pacjentów w podeszłym wieku i osłabionych zalecane są mniejsze dawki początkowe i podtrzymujące, najwyżej 0,75 mg na dobę.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli pacjent lub ktokolwiek inny (np. dziecko) zażył zbyt dużą ilość tego leku, powinien natychmiast zgłosić się do lekarza lub do szpitala. Jeśli pacjent jest przytomny, należy szybko podać węgiel aktywowany.
Udając się po pomoc medyczną należy wziąć ze sobą opakowanie leku.
Przedawkowanie alprazolamu powoduje silne zmęczenie, ataksję (zaburzenia koordynacji ruchów) i obniżony poziom świadomości. Możliwe jest również zmniejszenie ciśnienia krwi, utrata przytomności, zahamowanie oddechu. Alkohol i inne czynniki hamujące ośrodkowy układ nerwowy potęgują działania niepożądane alprazolamu.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Alprox – czy mogę spożywać alkohol?
Tabletki należy zażywać popijając szklanką wody lub innego płynu.
Nie wolno pić alkoholu w czasie stosowania leku.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Alprox w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie należy stosować leku podczas ciąży, chyba że lekarz uzna, że jest to bezwzględnie konieczne dla leczenia matki.
Brak wystarczających doświadczeń ze stosowaniem leku u kobiet w ciąży. Leku nie należy stosować w przypadku ciąży, podejrzenia ciąży lub planowania ciąży, chyba że lekarz uzna, że jest to bezwzględnie wskazane. Obserwacje podczas stosowania u ludzi sugerują, że substancja czynna alprazolam może mieć szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje ciążę, powinna porozumieć się z lekarzem w celu ustalenia możliwości zaprzestania leczenia. Jeśli jednak pacjentka stosuje Alprox do dnia porodu, powinna poinformować o tym lekarza, ponieważ u noworodka zaraz po urodzeniu mogą wystąpić niektóre objawy odstawienie.
Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią. Występuje ryzyko szkodliwego wpływu na dziecko.
Pacjentka przed zażyciem leku powinna poradzić się lekarza, jeśli jest w ciąży lub jeśli planuje zajść w ciążę, czy też karmi piersią.
Ulotka Alprox – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Alprox - 0,25 mg, Tabletki (Alprazolamum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Alprox - 0,25 mg, Tabletki (Alprazolamum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Chciałabym podzielić się swoim doświadczeniem związanym ze zmianą leczenia. Od siedmiu miesięcy przyjmuję Alprox, a ostatnio mój lekarz zalecił stopniowe przejście na Asertin w celu powolnego odstawienia dotychczasowego leku. Niestety, już po pierwszym przyjęciu Asertinu w dawce 50 mg doświadczyłam bardzo złego samopoczucia, co zmusiło mnie do przerwania jego stosowania. Jako 65-letnia pacjentka czuję się zaniepokojona tą sytuacją i planuję pilną wizytę u lekarza w celu omówienia możliwości zmiany leku na inny, który będzie dla mnie bardziej odpowiedni. Uważam, że w moim wieku szczególnie ważne jest znalezienie bezpiecznego i dobrze tolerowanego preparatu, który pozwoli mi na komfortowe przejście przez proces zmiany leczenia.