Allergovit

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyAllergopharma GmbH & Co. KG
Kod ATCV01AA05, V01AA02, V01AA20, V01AA10
ProceduraNAR
Substancja

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Allergovit?

Allergovit to lek stosowany w leczeniu przyczynowym schorzeń alergicznych wywołanych przez pyłki roślin. Zawiera modyfikowane chemicznie wyciągi alergenowe (alergoidy) pyłków roślin, które stosuje się w terapii odczulającej (immunoterapii alergenowej). Allergovit jest przeznaczony do leczenia takich dolegliwości jak alergiczny katar (nieżyt nosa), alergiczne zapalenie spojówek, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek oraz alergiczna astma oskrzelowa wywoływane przez narażenie na swoiste alergeny pyłków roślin.

Lek działa poprzez stopniowe wstrzykiwanie pod skórę coraz większych dawek alergenów wywołujących objawy alergii, co prowadzi do zmniejszenia lub całkowitego wyeliminowania reakcji alergicznych. Terapia trwa zwykle około 3 lat, a jej sukces zależy od regularnych wstrzyknięć zgodnie z zaleconym schematem dawkowania oraz od całkowitej dawki alergenu podanej podczas leczenia.

Allergovit jest dostępny w dwóch stężeniach: A (1000 TU/ml) i B (10 000 TU/ml), co umożliwia stopniowe zwiększanie dawki podczas terapii. Leczenie może być prowadzone według różnych schematów, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta i rodzaju alergenów obecnych w preparacie. Przed rozpoczęciem terapii należy przeprowadzić dokładną diagnostykę alergologiczną w celu precyzyjnego określenia czynników wywołujących reakcję alergiczną. Allergovit jest lekiem wydawanym wyłącznie na receptę i powinien być podawany tylko przez lekarzy, pielęgniarki i personel medyczny posiadający przeszkolenie lub doświadczenie w leczeniu alergii.

Reklama

Jaki jest skład Allergovit, jakie substancje zawiera?

Allergovit zawiera alergoidy pyłków roślin w postaci depot, które powstają poprzez fizykochemiczną modyfikację alergenu. Skład leku jest dobierany indywidualnie w zależności od spektrum uczulenia pacjenta, zgodnie z załączoną listą. Nazwy poszczególnych alergoidów i ich udział procentowy są podane na opakowaniu.

Standaryzacja alergoidów jest prowadzona w jednostkach terapeutycznych (TU):

  • Stężenie A zawiera 1000 TU/ml
  • Stężenie B zawiera 10000 TU/ml

W skład Allergovit mogą wchodzić różne rodzaje alergoidów i ich mieszanki, w tym:

  • Alergoidy pyłków traw i zbóż (np. jęczmień, owies, żyto, pszenica, trawy w różnych proporcjach)
  • Alergoidy pyłków drzew (np. brzoza biała, buk, olcha, leszczyna)
  • Alergoidy pyłków chwastów (np. bylica pospolita, parietaria lekarska, babka lancetowata)

Substancje pomocnicze zawarte w leku to: glinu wodorotlenek, sodu chlorek, sodu wodorowęglan, fenol, woda do wstrzykiwań. Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na 0,8 ml maksymalnej dawki stężenia A, co oznacza, że jest zasadniczo „wolny od sodu”.

Dawkowanie preparatu Allergovit – jak stosować ten lek?

Allergovit jest wstrzykiwany pod skórę przez lekarza w zewnętrzną część ramienia, około szerokości dłoni powyżej łokcia. Przed użyciem lekarz dobrze wstrząśnie lekiem. Po każdym wstrzyknięciu pacjent musi pozostawać pod nadzorem lekarza przez co najmniej 30 minut, a okres obserwacji może być indywidualnie przedłużony do 2 godzin.

Terapia lekiem Allergovit obejmuje dwa etapy:

  • Leczenie początkowe (zwiększanie dawki) – w tej fazie lekarz stopniowo zwiększa dawkę leku aż do osiągnięcia maksymalnej dawki tolerowanej przez pacjenta
  • Leczenie podtrzymujące – po osiągnięciu dawki maksymalnej, podaje się ją regularnie w odstępach od 4 do 8 tygodni

Dostępne są trzy różne schematy zwiększania dawki dla dorosłych:

  • Standardowy schemat zwiększania dawki (7 wstrzyknięć) – może być stosowany dla wszystkich rodzajów alergoidów
  • Schemat przyspieszonego zwiększania dawki (4 wstrzyknięcia) – tylko dla Allergovit alergeny pyłków traw i zbóż oraz alergeny pyłków drzew
  • Schemat zwiększania dawki z jednym stężeniem (3 wstrzyknięcia) – tylko dla Allergovit alergeny pyłków traw i zbóż

Dla dzieci i młodzieży (od 5 lat) dostępne są dwa schematy:

  • Standardowy schemat zwiększania dawki (7 wstrzyknięć)
  • Schemat zwiększania dawki z jednym stężeniem (3 wstrzyknięcia) – tylko dla Allergovit trawy i zboża

Podczas leczenia początkowego wstrzyknięcia są podawane co 7-14 dni. Po osiągnięciu dawki maksymalnej, która wynosi 0,6 ml stężenia B (choć dawka indywidualna może być mniejsza), przechodzi się do leczenia podtrzymującego. Odstępy między wstrzyknięciami są stopniowo wydłużane do 4-8 tygodni.

Leczenie przedsezonowe rozpoczyna się co roku od najniższej dawki i kontynuuje do 1 tygodnia przed sezonem pylenia. W terapii całorocznej wstrzyknięcia są podawane przez cały rok, przy czym w sezonie pylenia może być konieczna redukcja dawki, szczególnie u dzieci i młodzieży oraz w przypadku alergenów pyłków chwastów u dorosłych.

Zalecany czas trwania leczenia wynosi zwykle 3 lata.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie leku Allergovit może prowadzić do poważnych reakcji alergicznych, a nawet do wstrząsu anafilaktycznego. W takiej sytuacji lekarz podejmie niezbędne środki zaradcze. Typowe objawy przedawkowania obejmują:

  • Reakcje miejscowe (zaczerwienienie, swędzenie, obrzęk w miejscu wstrzyknięcia)
  • Reakcje ogólnoustrojowe (duszność, świąd całego ciała, zaczerwienienie skóry)
  • W ciężkich przypadkach – reakcje anafilaktyczne, które mogą pojawić się w ciągu kilku sekund do kilku minut po wstrzyknięciu

Objawy ostrzegawcze wstrząsu anafilaktycznego to: swędzenie i uczucie gorąca na i pod językiem oraz w gardle, duszność, świąd lub pieczenie dłoni i podeszw stóp, pokrzywka na całym ciele, spadek ciśnienia krwi, zawroty głowy, złe samopoczucie. W razie wystąpienia takich objawów należy natychmiast poinformować personel medyczny.

W przypadku wstrząsu anafilaktycznego pacjent musi być monitorowany medycznie przez 24 godziny. Opóźnione reakcje miejscowe mogą również wystąpić kilka godzin po wstrzyknięciu.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Allergovit – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas leczenia lekiem Allergovit należy przestrzegać kilku ważnych zasad dotyczących diety i stylu życia:

  • Alkohol: W dniu wstrzyknięcia nie należy spożywać alkoholu, ponieważ może on nasilić reakcje alergiczne.
  • Wysiłek fizyczny: W dniu podania wstrzyknięcia należy unikać forsownych zajęć, takich jak uprawianie sportu lub ciężka praca fizyczna.
  • Wysoka temperatura: Należy unikać wizyt w saunie i brania gorącego prysznica w dniu wstrzyknięcia.

Podczas leczenia lekiem Allergovit należy w miarę możliwości unikać kontaktu z pyłkami roślin wywołującymi alergię, zwłaszcza w dniu podania leku. Należy również unikać innych czynników wyzwalających alergię, które mogą wywołać reakcje alergiczne.

Nie ma specjalnych ograniczeń dotyczących spożywania określonych pokarmów, chyba że lekarz zaleci inaczej. Jednak warto pamiętać, że u niektórych osób może występować tzw. zespół alergii krzyżowej, gdzie alergia na pyłki może wiązać się z reakcjami na niektóre owoce, warzywa czy orzechy. W takich przypadkach lekarz może udzielić indywidualnych wskazówek dotyczących diety.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Allergovit w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Allergovit.

Ciąża:

Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania leku Allergovit w okresie ciąży. Z tego powodu nie zaleca się rozpoczynania immunoterapii alergenowej tym preparatem w czasie ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie leczenia, lekarz przeprowadzi indywidualną ocenę korzyści i ryzyka związanego z kontynuacją terapii.

Karmienie piersią:

Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania leku Allergovit u matek karmiących piersią. Chociaż jest mało prawdopodobne, aby niemowlę karmione piersią było narażone na ryzyko, lekarz musi rozważyć potencjalne korzyści i ryzyko związane z kontynuacją leczenia w okresie karmienia piersią.

Płodność:

Brak jest wystarczających danych dotyczących wpływu leku Allergovit na płodność zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Skutki uboczne Allergovit, jakie są działania niepożądane?

Jak każdy lek, Allergovit może powodować działania niepożądane, choć nie występują one u wszystkich pacjentów. Po wstrzyknięciu leku pacjent jest monitorowany przez co najmniej 30 minut, jednak należy pamiętać, że działania niepożądane mogą wystąpić również po tym okresie obserwacji.

Najważniejsze działania niepożądane, które wymagają natychmiastowej reakcji:

  • Reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny – mogą wystąpić w ciągu kilku sekund do kilku minut po wstrzyknięciu
  • Typowe objawy ostrzegawcze to: swędzenie i uczucie gorąca na i pod językiem oraz w gardle, duszność, świąd lub pieczenie dłoni i/lub podeszw stóp, pokrzywka na całym ciele, spadek ciśnienia krwi, zawroty głowy, złe samopoczucie

Typowe działania niepożądane w zależności od schematu dawkowania:

Dla Allergovit Trawy i Zboża:

  • Bardzo częste (mogą dotyczyć więcej niż 1 na 10 osób):
    • W miejscu wstrzyknięcia: zaczerwienienie, swędzenie, obrzęk
  • Częste (mogą dotyczyć do 1 na 10 osób):
    • W miejscu wstrzyknięcia: ból, reakcja, bąble (pokrzywka), ocieplenie
    • Ból głowy
  • Niezbyt częste (mogą dotyczyć do 1 na 100 osób):
    • Reakcje anafilaktyczne, zawroty głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe
    • Reakcje skórne, astma, duszność, katar, kichanie
    • Inne reakcje miejscowe i ogólnoustrojowe

Dla alergenów pyłku drzew Allergovit:

  • Bardzo częste:
    • W miejscu wstrzyknięcia: zaczerwienienie, swędzenie, obrzęk, odczyn
  • Częste:
    • W miejscu wstrzyknięcia: ból, ocieplenie, ziarniniak
    • Zapalenie nosa, zapalenie oka, ból głowy, swędzenie oczu

Profil bezpieczeństwa u dzieci i młodzieży jest porównywalny z profilem bezpieczeństwa u dorosłych. W tych grupach wiekowych nie przewiduje się innych zagrożeń.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych należy poinformować lekarza. Dotyczy to również objawów niewymienionych w ulotce.

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Allergopharma GmbH & Co. KG. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Allergovit z innymi lekami

Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, również tych dostępnych bez recepty. Chociaż nie przeprowadzono formalnych badań dotyczących interakcji lekowych dla preparatu Allergovit, istnieją pewne ważne informacje dotyczące potencjalnych interakcji:

  • Leki przeciwalergiczne – jednoczesne stosowanie leków przeciwhistaminowych, kortykosteroidów, stabilizatorów komórek tucznych lub innych leków o działaniu przeciwalergicznym może wpływać na leczenie lekiem Allergovit. Może to umożliwić tolerowanie większej dawki Allergovit, jednak w przypadku odstawienia tych leków konieczne może być zmniejszenie dawki preparatu odczulającego.
  • Beta-blokery – leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca lub jako krople do oczu w leczeniu jaskry, mogą być przyjmowane jednocześnie z lekiem Allergovit tylko po konsultacji z lekarzem. Beta-blokery mogą nasilać reakcje alergiczne i zmniejszać skuteczność leków stosowanych w nagłych przypadkach alergii (np. adrenaliny).
  • Inhibitory ACE – leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, mogą być przyjmowane jednocześnie z lekiem Allergovit tylko po konsultacji z lekarzem.

Szczepienia:

W przypadku planowanego szczepienia przeciwko patogenom należy zachować odstęp co najmniej 1 tygodnia pomiędzy ostatnim wstrzyknięciem leku Allergovit a terminem szczepienia. Leczenie Allergovitem można kontynuować 2 tygodnie po szczepieniu, stosując ostatnio podaną dawkę. Szczepienia, które są natychmiastowo konieczne (np. przeciw tężcowi po urazach), mogą być podane w dowolnym czasie.

Ważne jest także, aby poinformować lekarza o zmianach w stanie zdrowia, takich jak choroby infekcyjne, ciąża lub o planowanych szczepieniach, ponieważ mogą one wpływać na sposób leczenia lekiem Allergovit.

Ulotka Allergovit – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Allergovit - dawki do leczenia początkowego: stężenie A - 1000 TU/ml, stężenie B - 10 000 TU/ml; dawka do leczenia podtrzymującego: stężenie B - 10 000 TU/ml, Zawiesina do wstrzykiwań (Alergoidy pyłków roślin)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Allergovit - dawki do leczenia początkowego: stężenie A - 1000 TU/ml, stężenie B - 10 000 TU/ml; dawka do leczenia podtrzymującego: stężenie B - 10 000 TU/ml, Zawiesina do wstrzykiwań (Alergoidy pyłków roślin)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz