Alecensa

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyRoche Registration GmbH
Kod ATCL01ED03
ProceduraCEN
SubstancjaAlektynib

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Alecensa?

Alecensa to lek przeciwnowotworowy, który zawiera substancję czynną alektynib.

Lek Alecensa jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NDRP). Lek stosuje się, gdy rak płuca:
● jest „ALK-dodatni”, co oznacza, że komórki nowotworowe zawierają wadliwą wersję genu wytwarzającego enzym zwany ALK („kinazą chłoniaka anaplastycznego”),
● i jest zaawansowany
● i był wcześniej leczony kryzotynibem

Lek blokuje działanie enzymu określanego mianem „kinazy tyrozynowej ALK”. Nieprawidłowe formy tego enzymu (powstałe w wyniku wadliwej wersji wytwarzającego go genu) wspomagają wzrost komórek nowotworowych. Lek Alecensa może spowolnić lub zatrzymać wzrost nowotworu. Może również zmniejszyć jego rozmiar.

W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z działaniem leku lub jakichkolwiek innych zaleconych leków należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Reklama

Jaki jest skład Alecensa, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest alektynib. Każda kapsułka twarda zawiera chlorowodorek alektynibu w ilości odpowiadającej 150 mg alektynibu.

Pozostałe składniki to:
● Zawartość kapsułki: laktoza jednowodna (patrz punkt 2 „Lek Alecensa zawiera laktozę”), hydroksypropyloceluloza, sodu laurylosiarczan (patrz punkt 2 „Lek Alecensa zawiera sód”), magnezu stearynian oraz karboksymetyloceluloza.
● Otoczka kapsułki: hypromeloza, karagenian, potasu chlorek, tytanu dwutlenek (E171), skrobia kukurydziana i wosk karnauba.
● Tusz drukarski: żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek żółty (E172), lak glinowy indygotyny (E132), wosk karnauba, szelak bielony i monooleinian glicerolu.

Dawkowanie preparatu Alecensa – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka
● Zalecana dawka to 4 kapsułki (600 mg) dwa razy na dobę.
● Oznacza to przyjmowanie 8 kapsułek (1200 mg) każdego dnia.
● Czasem, w przypadku złego samopoczucia pacjenta, lekarz może obniżyć dawkę, przerwać leczenie na krótki czas lub całkowicie je zakończyć.

Jak przyjmować lek
● Lek przyjmuje się doustnie. Każdą kapsułkę należy połykać w całości. Nie należy otwierać kapsułek ani rozpuszczać ich zawartości.
● Lek należy przyjmować w trakcie posiłku.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie z lekiem i ulotkę tego leku.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Alecensa – czy mogę spożywać alkohol?

Należy zachować ostrożność pijąc sok z grejpfruta lub jedząc grejpfruta lub gorzkie pomarańcze podczas leczenia lekiem Alecensa, ponieważ produkty te mogą zmienić poziom leku Alecensa w organizmie.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Alecensa w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
● Leku nie należy przyjmować w trakcie ciąży. Może on zaszkodzić nienarodzonemu dziecku.
● W przypadku zajścia w ciążę podczas przyjmowania tego leku lub w okresie 3 miesięcy po przyjęciu ostatniej dawki należy niezwłocznie poinformować o tym fakcie lekarza.

Karmienie piersią
● Podczas zażywania tego leku nie należy karmić piersią. Nie wiadomo, czy lek przenika do mleka kobiecego i czy w związku z tym może zaszkodzić dziecku.

Ulotka Alecensa – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Lek Alecensa dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Lek Alecensa dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

3.3 na 5 gwiazdek (na podstawie 6 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
67%
Neutralny
17%
Słaby
0%
Fatalny
17%

11 komentarzy do “Alecensa”

  1. ★★★★☆

    Chciałabym podzielić się swoimi doświadczeniami z terapii lekiem Alecensa, którą stosuję od dwóch miesięcy. Mimo poważnej diagnozy – guza na lewym płucu z przerzutami do śródpiersia, wątroby i kręgu piersiowego – czuję się zaskakująco dobrze. Jako 53-letnia kobieta, która nigdy nie paliła papierosów, zauważyłam jedynie niewielki przyrost masy ciała jako efekt uboczny leczenia. Z niecierpliwością oczekuję na kontrolne badanie tomograficzne za półtora miesiąca, które pokaże efektywność terapii. Dotychczasowe samopoczucie daje mi nadzieję na pozytywne wyniki.

    Odpowiedz
  2. ★★★★☆

    Zdiagnozowano u mnie raka gruczołowego z przerzutami do mózgu, kręgosłupa, tkanek miękkich, węzłów chłonnych oraz śródpiersia. Jest to szczególnie agresywna forma nowotworu, która często dotyka młode osoby, w moim przypadku związana z rearanżacją genu ALK. Rozpoczęłam terapię lekiem Alecensa w marcu 2022 roku i obserwuję znaczącą poprawę – wszystkie zmiany nowotworowe wykazują regresję. Jako 48-letnia kobieta, która nigdy nie paliła papierosów, czuję się obecnie bardzo dobrze. Należy jednak pamiętać o regularnym monitorowaniu parametrów krwi, funkcji wątroby oraz poziomu kinazy. Terapia ta daje nadzieję osobom z podobną diagnozą.

    Odpowiedz
  3. Rozpoczynam terapię lekiem Alecensa i chciałabym dowiedzieć się więcej szczegółów na temat długości leczenia oraz jego skuteczności w hamowaniu rozrostu guzów. Zależy mi na poznaniu doświadczeń innych pacjentów oraz potencjalnych efektów terapeutycznych. Będę wdzięczna za wszelkie informacje, które pomogą mi lepiej przygotować się do leczenia.

    Odpowiedz
    • ★★★★☆

      Z przyjemnością mogę podzielić się moimi pozytywnymi doświadczeniami z terapią. Lek stosuje się do momentu osiągnięcia pożądanych efektów, czyli albo cofnięcia się zmian chorobowych, albo uzyskania stabilizacji stanu zdrowia. W moim przypadku rezultaty były widoczne już po drugim kursie leczenia – zaobserwowałam znaczącą poprawę stanu zdrowia. Na podstawie własnego doświadczenia mogę potwierdzić, że preparat jest skuteczny i spełnia swoje zadanie terapeutyczne. Efekty leczenia są wyraźnie zauważalne i satysfakcjonujące.

      Odpowiedz
  4. ★★★☆☆

    Aktualnie jestem w trakcie przyjmowania dziesiątej dawki leku. Moje samopoczucie jest generalnie dobre, jedynym zauważalnym skutkiem ubocznym są zaparcia. Poza tym dolegliwością tolerancja leku jest zadowalająca, a terapia przebiega bez większych komplikacji.

    Odpowiedz
  5. Jestem pod opieką Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc na ulicy Płockiej w Warszawie. W przypadku przerzutów do mózgu musiałam wykazać się własną inicjatywą i zgłosiłam się do ośrodka Gamma Knife, gdzie skutecznie usunięto mi dwa guzy podczas jednodniowego zabiegu. Należy pamiętać o istotnym warunku – guz nie może przekraczać wielkości 2,5 cm. Obecnie pozostałe przerzuty – w płucach, kościach i wątrobie – są leczone preparatem Alecensa, który wykazuje skuteczność w kontrolowaniu choroby.

    Odpowiedz
    • ★☆☆☆☆

      Z głębokim żalem informuję o śmierci mojej 65-letniej mamy, która zmarła po trzech tygodniach stosowania leku Alecensa. Mama cierpiała na zaawansowanego raka płuca prawego z przerzutami do płuca lewego. Mimo że nigdy nie paliła papierosów, choroba rozwinęła się bardzo agresywnie. Dodatkowym obciążeniem była współistniejąca cukrzyca. Pomimo zastosowanego leczenia, nie udało się powstrzymać postępu choroby. Ta sytuacja pokazuje, jak złożonym i trudnym schorzeniem jest nowotwór płuc, nawet u osób niepalących.

      Odpowiedz
  6. Szukam pilnie pomocy i informacji dla mojego taty, u którego zdiagnozowano nowotwór w czwartym stadium z przerzutami do mózgu. Interesują mnie szczególnie doświadczenia innych pacjentów z lekiem Alecensa w podobnej sytuacji. Zależy mi na poznaniu skuteczności terapii oraz możliwych skutków ubocznych. Każda informacja może okazać się pomocna w tej trudnej sytuacji.

    Odpowiedz
  7. Poszukuję szczegółowych informacji na temat leku Alecensa. Interesują mnie doświadczenia innych pacjentów związane z jego stosowaniem, skutecznością oraz możliwymi efektami ubocznymi. Byłbym wdzięczny za podzielenie się wszelkimi obserwacjami dotyczącymi tego preparatu, szczególnie w kontekście długoterminowego stosowania. Każda informacja może być pomocna w lepszym zrozumieniu działania tego leku.

    Odpowiedz
    • Z przyjemnością podzielę się swoimi doświadczeniami związanymi z tym lekiem. Proszę o doprecyzowanie, które aspekty terapii Cię najbardziej interesują – czy chodzi o skuteczność, tolerancję, czy może sposób dawkowania? Każdy pacjent może mieć inne doświadczenia z tym lekiem, więc im bardziej konkretne pytanie, tym bardziej pomocna będzie moja odpowiedź.

      Odpowiedz
    • ★★★★☆

      Uczestniczyłam w badaniach klinicznych tego leku od 2015 roku, będąc w zaawansowanym, czwartym stadium gruczolakoraka. Rezultaty terapii okazały się niezwykle obiecujące – lek skutecznie zahamował proliferację komórek nowotworowych, co zostało potwierdzone badaniami kontrolnymi. W moim przypadku terapia okazała się przełomowa i nadal kontynuuję przyjmowanie leku. Z mojego doświadczenia wynika, że profil bezpieczeństwa jest bardzo dobry – jedynym zauważalnym skutkiem ubocznym w moim przypadku jest zwiększona wrażliwość na promieniowanie słoneczne, co jest stosunkowo łatwe do kontrolowania poprzez odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz