Konsultacja merytoryczna:

Alecensa

Alecensa to lek przeciwnowotworowy, który zawiera substancję czynną alektynib.

Lek Alecensa jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NDRP). Lek stosuje się, gdy rak płuca:
● jest „ALK-dodatni”, co oznacza, że komórki nowotworowe zawierają wadliwą wersję genu wytwarzającego enzym zwany ALK („kinazą chłoniaka anaplastycznego”),
● i jest zaawansowany
● i był wcześniej leczony kryzotynibem

Lek blokuje działanie enzymu określanego mianem „kinazy tyrozynowej ALK”. Nieprawidłowe formy tego enzymu (powstałe w wyniku wadliwej wersji wytwarzającego go genu) wspomagają wzrost komórek nowotworowych. Lek Alecensa może spowolnić lub zatrzymać wzrost nowotworu. Może również zmniejszyć jego rozmiar.

W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z działaniem leku lub jakichkolwiek innych zaleconych leków należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Jaki jest skład Alecensa, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest alektynib. Każda kapsułka twarda zawiera chlorowodorek alektynibu w ilości odpowiadającej 150 mg alektynibu.

Pozostałe składniki to:
● Zawartość kapsułki: laktoza jednowodna (patrz punkt 2 „Lek Alecensa zawiera laktozę”), hydroksypropyloceluloza, sodu laurylosiarczan (patrz punkt 2 „Lek Alecensa zawiera sód”), magnezu stearynian oraz karboksymetyloceluloza.
● Otoczka kapsułki: hypromeloza, karagenian, potasu chlorek, tytanu dwutlenek (E171), skrobia kukurydziana i wosk karnauba.
● Tusz drukarski: żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek żółty (E172), lak glinowy indygotyny (E132), wosk karnauba, szelak bielony i monooleinian glicerolu.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Alecensa – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka
● Zalecana dawka to 4 kapsułki (600 mg) dwa razy na dobę.
● Oznacza to przyjmowanie 8 kapsułek (1200 mg) każdego dnia.
● Czasem, w przypadku złego samopoczucia pacjenta, lekarz może obniżyć dawkę, przerwać leczenie na krótki czas lub całkowicie je zakończyć.

Jak przyjmować lek
● Lek przyjmuje się doustnie. Każdą kapsułkę należy połykać w całości. Nie należy otwierać kapsułek ani rozpuszczać ich zawartości.
● Lek należy przyjmować w trakcie posiłku.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie z lekiem i ulotkę tego leku.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Alecensa – czy mogę spożywać alkohol?

Należy zachować ostrożność pijąc sok z grejpfruta lub jedząc grejpfruta lub gorzkie pomarańcze podczas leczenia lekiem Alecensa, ponieważ produkty te mogą zmienić poziom leku Alecensa w organizmie.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Alecensa w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
● Leku nie należy przyjmować w trakcie ciąży. Może on zaszkodzić nienarodzonemu dziecku.
● W przypadku zajścia w ciążę podczas przyjmowania tego leku lub w okresie 3 miesięcy po przyjęciu ostatniej dawki należy niezwłocznie poinformować o tym fakcie lekarza.

Karmienie piersią
● Podczas zażywania tego leku nie należy karmić piersią. Nie wiadomo, czy lek przenika do mleka kobiecego i czy w związku z tym może zaszkodzić dziecku.

Ulotka Alecensa – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Alecensa 150 mg kapsułki twarde (alektynib)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 53 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Alecensa m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Alecensa 150 mg kapsułki twarde (alektynib)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 51 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Cena - ile kosztuje Alecensa?

Cena Alecensa i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Alecensa.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Alecensa? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

7 komentarzy do “Alecensa”

 1. Leczona jestem w IGiChP na ul Płockiej ,przerzutami do mózgu musiałam zająć się sama i zglosilam się do Gamma Knife,usunięto mi 2 guzy w ciągu jednego dnia.Warunek musi mieć mniej niż 2,5 cm.Guzy na plucach ,kościach i wątrobie leczą lekiem alecensa.

  Odpowiedz
  • Leczona jestem w IGiChP na ul Płockiej ,przerzutami do mózgu musiałam zająć się sama i zglosilam się do Gamma Knife,usunięto mi 2 guzy w ciągu jednego dnia.Warunek musi mieć mniej niż 2,5 cm.Guzy na plucach ,kościach i wątrobie leczą lekiem alecensa.

   Odpowiedz
  • Witam Bralam udzial w badaniach klinicznych od 2015 roku.Gruczakorak w 4 stadium.Zahamowal rozrost komorek nowotworowych.Myśle ze jest to przelom w leczeniu..nadal go przyjmuje i nie ma wiekszych objawów ubocznych ,w moim przypadku tylko nadwrazliwosc na slonce.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Olimp Gold-Vit.C 1000 sm.cytryn. (Opakowanie: 20 ) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

16.87 

Olimp Gold-Vit D3 2000 (Opakowanie: 120 ) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

25.26 

Zastosowanie OLIVENOEL krem nawilżający z olejkiem oliwkowym (Opakowanie: 50 ml)Krem przeznaczony jest do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej. Posiada jedwabistą konsystencję, szybko się wchłania, stanowi idealny podkład pod makijaż. Dzięki zawartości toskańskiej oliwy z oliwek tłoczonej na zimno i masła Shea, delikatnie pielęgnuje skórę, przywraca jej elastyczność i chroni przed wysuszeniem. Specjalny kompleks urea wzbogacony witaminami ł…

62.99 

Zastosowanie Molekin D3 + K2 (Opakowanie: 30 )Molekin D3 + K2 (Opakowanie: 30 ) to suplement diety zawierający witaminę D3, która wpływa korzystnie na zdrowie zębów i kości. Dodatkowa zawartość witaminy K2 poprawia wchłanianie witaminy D oraz reguluje proces krzepnięcia krwi w organizmie.
Efekt działania Molekin D3 + K2 (Opakowanie: 30 )Preparat zawiera witaminę D, która stanowi budulec kości i zębów, które dzię…

30.51 

Zastosowanie Nifuroksazyd Gedeon Richter (Nifuroksazyd Richter) (Opakowanie: 12 )Nifuroksazyd Gedeon Richter (Nifuroksazyd Richter) (Opakowanie: 12 ) jest lekiem na ostre i przewlekłe biegunki pochodzenia bakteryjnego oraz inne schorzenia przebiegające z biegunką. Jest to produkt leczniczy przeznaczony dla osób dorosłych i dzieci powyżej 7 roku życia.

Efekt działania Nifuroksazyd Gedeon Richter (Nifuroksazyd Richter) (Opakowanie: 12 )Substancją czynną Nifuroksazyd Gedeon Richter (Nifuroksazyd Richter) (Opakowanie: 12 ) jest nifuroksazyd o działaniu przeciwbakteryjnym, stosowany…

5.99 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief