Podmiot odpowiedzialny | Zentiva, k.s. |
Kod ATC | M01AC06 |
Procedura | DCP |
Substancja | Meloksykam |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Aglan?
Aglan jest lekiem o silnym działaniu przeciwzapalnym, łagodzi ból i obniża zwiększoną temperaturę
ciała. Należy do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ).
Substancją czynną jest meloksykam.
Aglan jest przeznaczony do krótkotrwałego leczenia objawowego zaostrzeń reumatoidalnego
zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa
(choroba Bechtereva) w przypadkach, w których podanie meloksykamu doustnie lub doodbytniczo nie jest możliwe.
Lek Aglan nie jest przeznaczony do stosowania u pacjentów w wieku poniżej 18 lat.
Jaki jest skład Aglan, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną jest meloksykam w ilości 15 mg w jednej ampułce 1,5 ml.
Ponadto lek zawiera: megluminę, poloksamer 188, glicynę, sodu wodorotlenek, sodu chlorek, glikofurol, wodę do wstrzykiwań.
Dawkowanie preparatu Aglan – jak stosować ten lek?
Lek jest przeznaczony wyłącznie do podawania domięśniowego. Wstrzyknięcie może być wykonane wyłącznie przez wykwalifikowany personel medyczny.
Zazwyczaj stosowana dawka to jedna ampułka 15 mg raz na dobę.
U pacjentów, u których istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych leczenie należy rozpoczynać od dawki 7,5 mg na dobę.
DAWKA DOBOWA MELOKSYKAMU NIE POWINNA PRZEKRACZAĆ 15 mg.
Stosowanie postaci pozajelitowej powinno być zwykle ograniczone do jednej pojedynczej dawki rozpoczynającej leczenie. W uzasadnionych przypadkach maksymalny czas leczenia może wynosić 2 – 3 dni (np. jeśli podanie meloksykamu doustnie lub doodbytniczo nie jest możliwe).
Sposób podawania
Wstrzyknięcie powinno być wykonywane powoli i głęboko w część grzbietowo-pośladkową (górny zewnętrzny kwadrant pośladka) mięśnia pośladkowego przy ścisłym zachowaniu warunków aseptycznych. W przypadku wielokrotnego podawania należy podawać naprzemiennie w lewy i prawy pośladek. Przed wstrzyknięciem należy zawsze sprawdzić, czy igła nie znajduje się w żyle. W przypadku wystąpienia silnego bólu podczas wstrzyknięcia należy natychmiast przerwać podawanie leku.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Objawami przedawkowania są: letarg, senność, nudności, wymioty, ból w nadbrzuszu.
Ciężkie zatrucie może prowadzić do nadciśnienia tętniczego, ciężkiej niewydolności nerek, zaburzenia
czynności wątroby, depresji oddechowej, śpiączki, drgawek i zapaści krążeniowej.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Aglan – czy mogę spożywać alkohol?
Brak informacji.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Aglan w okresie ciąży i karmienia piersią?
Leku Aglan nie wolno stosować w trzecim trymestrze ciąży.
W pierwszym i drugim trymestrze ciąży lek Aglan powinien być stosowany wyłącznie w przypadku
zdecydowanej konieczności.
Lek Aglan może zaburzać płodność u kobiet, z tego względu nie jest zalecane jego stosowanie przez
kobiety planujące ciążę. W przypadku kobiet mających trudności z zajściem w ciążę lub diagnozowanych z powodu niepłodności, należy rozważyć przerwanie leczenia meloksykamem.
W przypadku stosowania leku Aglan przez kobiety planujące ciążę lub w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, dawka leku powinna być jak najmniejsza, a czas leczenia jak najkrótszy.
Nie ma danych dotyczących przenikania meloksykamu do mleka kobiet karmiących piersią. Ze
względu na długi okres półtrwania stosowanie leku nie jest wskazane dla matek karmiących piersią.
Ulotka Aglan – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Aglan przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Aglan - 15 mg, Roztwór do wstrzykiwań (Meloxicamum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Aglan m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Aglan - 15 mg, Roztwór do wstrzykiwań (Meloxicamum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Aglan w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Aglan - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Aglan? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Dzisiaj dostałam trzeci zastrzyk i ból nie słabnie. Natomiast czuję się, jakbym miała kaca. Ból głowy, ciężko oddychać, a najważniejsze, że noc z głowy – zero spania, co chwilę się budzę, trzęsę się i nie umiem usnąć. Nie polecam.
Po pierwszej tabletce już poczułam ulgę.
Wzięłam drugi zastrzyk na ból rwy kulszowej. Zero efektu, za to kręci mi się w głowie, jestem słaba i senna. A ból nie ustąpił nawet na chwilę. Nie polecam.
Ja brałam rok temu zastrzyki na piekielny ból barku. Po 3 zastrzykach przeszło, ale wzięłam 5. W tym roku ten sam problem, jestem po 4 zastrzyku i boli nadal, lecz nie tak mocno.
Lek ten spowodował u mnie okropny spadek ciśnienia. Potworny ból głowy i drętwienie kończyn górnych i dolnych. Aż strach brać następną dawkę.
Dostałem drugi zastrzyk i zero pomocy, tylko silny ból głowy. Nie wiem, co robić – brać dalej czy zgłosić się do lekarza?
Jest to lek przede wszystkim o działaniu przeciwzapalnym. Działanie przeciwbólowe i inne jest nieco słabsze. A stan zapalny nie ustąpi z dnia na dzień.
Lek kompletna porażka. Zamiast pomóc, jest coraz gorzej. Mama po podaniu zastrzyku cierpi jeszcze bardziej niż przed. Ból jest coraz większy i coraz bardziej się nasila.
Aglan bardzo pomógł mi po zastrzyku. Wcześniej próbowałam różnych leków przeciwbólowych z marnym skutkiem, ale ten przyniósł wyraźną ulgę. Polecam szczególnie przy ostrych stanach zapalnych.
Lek Aglan okazał się niestety nieskuteczny w łagodzeniu moich dolegliwości bólowych pleców. Zamiast tego wywoływał u mnie duże nudności, bóle brzucha, senność oraz ból głowy. Uważam, że jest to lek o bardzo niekorzystnym profilu działania.
W moim doświadczeniu zastrzyki Algan bardziej nasilają ból rwy kulszowej, niż przynoszą ulgę.
Jestem w pełni usatysfakcjonowany działaniem leku. Spełnia swoje zadanie dokładnie tak, jak powinien.
Muszę przestrzec przed tym lekiem ze względu na poważne skutki uboczne. Po zaledwie trzech dniach stosowania wystąpiła u mnie silna reakcja alergiczna – na jednym uchu pojawiły się pęcherze i blizny, które były tak niepokojące, że laryngolog początkowo podejrzewał półpasiec uszny. Co istotne, nigdy wcześniej nie miałem żadnych reakcji alergicznych na jakiekolwiek leki. Zdecydowanie odradzam stosowanie tego preparatu produkowanego w Czechach.
Przyjęłam drugi zastrzyk, ale nadal bardzo boli mnie plecy. Czy to normalne?