Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Benzydamina |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Adolsep?
Lek Adolsep zawiera substancję czynną benzydaminy chlorowodorek, który należy do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ).
Lek Adolsep hamuje ból i obrzęk (stan zapalny). Jest stosowany w leczeniu wielu bolesnych zaburzeń jamy ustnej lub gardła, takich jak:
owrzodzenia w jamie ustnej,
– ból gardła,
– ból wnętrza jamy ustnej lub dziąseł,
– ból zęba.
Spis treści [ukryj]
- 1 Jaki jest skład Adolsep, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Adolsep – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Adolsep – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Adolsep w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Adolsep – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Adolsep, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest benzydaminy chlorowodorek (1,5 mg na 1 ml leku). Każda dawka aerozolu zawiera 0,225 mg benzydaminy chlorowodorku.
Pozostałe składniki: glicerol, etanol, metylu parahydroksybenzoesan (E218), sacharyna sodowa (E954), sodu wodorowęglan, polisorbat 20, aromat miętowy SC-5230-AT (maltodekstryna i mentol), woda oczyszczona.
Dawkowanie preparatu Adolsep – jak stosować ten lek?
Nie stosować leku Adolsep do oczu ani w okolicy oczu. Jeśli dawka aerozolu dostanie się do oka, należy natychmiast przemyć je zimną wodą.
Dawkę leku należy rozpylić bezpośrednio na zmieniony obszar jamy ustnej lub gardła w następujący sposób:
– dorośli, osoby starsze i dzieci powyżej 12 lat: 4 do 8 dawek aerozolu, nie częściej niż co 1,5 – 3 godziny;
– dzieci (6-12 lat): 4 dawki aerozolu, nie częściej niż co 1,5 – 3 godziny;
– dzieci poniżej 6 lat: 1 dawka aerozolu na każde 4 kg masy ciała, maksymalnie 4 dawki, nie częściej niż co 1,5 – 3 godziny.
Należy skontaktować się z lekarzem, lekarzem dentystą lub farmaceutą, jeśli objawy nasilą się lub stan pacjenta nie poprawi się.
Jak używać aerozolu
1. Podczas użycia aerozolu należy trzymać butelkę pionowo.
2. Obróć ramię aplikatora w dowolnym kierunku, aż znajdzie się pod kątem prostym (90 stopni) do korpusu pojemnika aerozolu, jak pokazano na rysunku 1. Nie używać ramienia aplikatora w żadnej innej pozycji, ponieważ lek może być podany niewłaściwie.
3. Przy pierwszym użyciu aerozolu odwrócić ramię aplikatora od siebie i innych osób. Następnie wcisnąć mocno biały tłoczek pompki kilka razy, do pojawienia się mgiełki na końcu ramienia aplikatora. Aerozol jest teraz gotowy do użycia.
4. Skierować ramię aplikatora na bolącą część gardła lub jamy ustnej i mocno wcisnąć biały tłoczek pompki . Jedno wciśnięcie tłoczka uwalnia jedną dawkę leku.
5. Zastosować odpowiednią liczbę dawek aerozolu, jak opisano powyżej. Następnie wytrzeć koniec ramienia aplikatora chusteczką jednorazową. Ułatwi to utrzymanie drożności ramienia aplikatora.
6. Obrócić ramię aplikatora do pozycji zamkniętej (rysunek 3). W ten sposób zapobiegnie się przypadkowemu rozpyleniu leku.
7. Jeśli aerozol zablokuje się lub przestanie prawidłowo działać, należy zwrócić go do apteki. Nie wolno niczym przepychać ramienia aplikatora w przypadku jego zablokowania. Podczas korzystania z produktu nie jest wymagane dodatkowe czyszczenie.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego połknięcia dużej ilości leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, lekarzem dentystą lub farmaceutą w celu uzyskania porady.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Adolsep – czy mogę spożywać alkohol?
Brak odrębnych zaleceń.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Adolsep w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna zwrócić się do lekarza, lekarza dentysty lub farmaceuty przed zastosowaniem leku.
Ulotka Adolsep – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?