Podmiot odpowiedzialny | Ranbaxy (Poland) Sp. z o.o. |
Kod ATC | G04BD08 |
Procedura | DCP |
Substancja | Solifenacyna |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Silamil?
Solifenacyna, substancja czynna leku Silamil, należy do grupy leków antycholinergicznych. Leki te zmniejszają aktywność nadreaktywnego pęcherza moczowego. Takie działanie pozwala na dłuższe odstępy w korzystaniu z toalety i zwiększa ilość moczu utrzymywanego w pęcherzu.
Lek Silamil stosuje się w leczeniu objawów związanych z tzw. pęcherzem nadreaktywnym.
Do objawów tych należą: silna, nagła potrzeba oddania moczu bez uprzedniego parcia na pęcherz; częste oddawanie moczu, nietrzymanie moczu na skutek tego, że chory nie zdążył skorzystać z toalety.
Jaki jest skład Silamil, jakie substancje zawiera?
Silamil, 5 mg:
– Substancją czynną leku jest solifenacyny bursztynian (5 mg co odpowiada 3,8 mg solifenacyny).
– Pozostałe składniki to: laktoza, hypromeloza 2910 (5 mPA∙s), skrobia kukurydziana, magnezu stearynian, makrogol 6000, tytanu dwutlenek (E 171), talk i żelaza tlenek żółty (E 172).
Silamil, 10 mg:
– Substancją czynną leku jest solifenacyny bursztynian (10 mg).
– Pozostałe składniki to: laktoza bezwodna, hypromeloza 2910 (5 mPA∙s), skrobia kukurydziana, magnezu stearynian, makrogol 6000, tytanu dwutlenek (E 171), talk i żelaza tlenek, czerwony (E 172).
Dawkowanie preparatu Silamil – jak stosować ten lek?
Dorośli
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Tabletki należy połykać w całości popijając je płynem. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków. Nie należy rozkruszać tabletek.
Zwykle stosuje się dawkę 5 mg na dobę, chyba że lekarz zaleci przyjmowanie dawki 10 mg na dobę.
Tabletki 5 mg solifenacyny w postaci bursztynianu mogą być stosowane w celu odpowiedniego dawkowania.
Dzieci i młodzież
Leku Silamil nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli pacjent przyjmie za dużą ilość leku Silamil lub jeśli dziecko przypadkowo połknie jakiekolwiek tabletki tego leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Objawami przedawkowania mogą być m.in: ból głowy, suchość w jamie ustnej, zawroty głowy, senność i zaburzenia widzenia, postrzeganie nieistniejących rzeczy (omamy), nadmierne pobudzenie, napady drgawek, trudności w oddychaniu, przyspieszone bicie serca (tachykardia), gromadzenie się moczu w pęcherzu (zatrzymanie moczu) i rozszerzenie źrenic.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Silamil – czy mogę spożywać alkohol?
Silamil można przyjmować z posiłkiem lub między posiłkami.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Silamil w okresie ciąży i karmienia piersią?
Leku Silamil nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że tak zaleci lekarz.
Leku Silamil nie należy stosować w okresie karmienia piersią, gdyż solifenacyna przenika do mleka kobiecego.
Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem tego leku.
Skutki uboczne Silamil, jakie są działania niepożądane?
Ciężkie działania niepożądane
Należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów:
- Ostra reakcja alergiczna: wysypka skórna, obrzęk oczu, warg, rąk i stóp; obrzęk jamy ustnej, gardła lub języka, który może powodować trudności w oddychaniu i połykaniu, lub ciężka reakcja skórna (np. powstawanie pęcherzy i złuszczanie naskórka).
- Obrzęk naczynioruchowy: alergia skórna powodująca obrzęk tkanki podskórnej ze zwężeniem dróg oddechowych (trudności w oddychaniu).
Inne działania niepożądane:
- Bardzo często (mogą występować częściej niż u 1 na 10 osób):
- suchość w jamie ustnej.
- Często (mogą występować rzadziej niż u 1 na 10 osób):
- niewyraźne widzenie,
- zaparcie, nudności, niestrawność (uczucie pełnego żołądka, ból brzucha, odbijanie się, zgaga, uczucie dyskomfortu w żołądku).
- Niezbyt często (mogą występować rzadziej niż u 1 na 100 osób):
- zakażenie dróg moczowych, zakażenie pęcherza moczowego,
- senność, zaburzenia smaku,
- suchość oczu,
- suchość w jamie nosowej,
- choroba refluksowa (refluks żołądkowo-przełykowy), suchość w gardle,
- suchość skóry,
- trudności w oddawaniu moczu,
- zmęczenie, obrzęk nóg.
- Rzadko (mogą występować rzadziej niż u 1 na 1000 osób):
- zaklinowanie kału,
- zatrzymanie moczu,
- zawroty głowy, ból głowy,
- wymioty,
- świąd, wysypka.
- Bardzo rzadko (mogą występować rzadziej niż u 1 na 10 000 osób):
- halucynacje, dezorientacja,
- wysypka uczuleniowa.
- Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- zmniejszenie apetytu, wysokie stężenie potasu we krwi (może powodować zaburzenia rytmu serca),
- zwiększenie ciśnienia w gałkach ocznych,
- zmiany w czynności elektrycznej serca (EKG), nieregularne bicie serca, odczuwalne bicia serca, przyspieszenie bicia serca,
- zaburzenia głosu,
- zaburzenia czynności wątroby,
- osłabienie siły mięśniowej,
- zaburzenia czynności nerek.
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Silamil, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.
Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Ranbaxy (Poland) Sp. z o.o.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku Silamil z innymi lekami
Niezwykle istotne jest, aby poinformować lekarza o przyjmowaniu następujących leków:
- Inne leki antycholinergiczne: Równoczesne stosowanie z solifenacyną może nasilać zarówno działanie terapeutyczne, jak i skutki uboczne obu leków.
- Agoniści receptorów cholinergicznych: Mogą one osłabiać działanie leku Silamil.
- Leki poprawiające motorykę przewodu pokarmowego: Takie jak metoklopramid i cyzapryd, ponieważ Silamil może zmniejszać ich skuteczność.
- Leki przeciwgrzybicze: Takie jak ketokonazol i itrakonazol, oraz leki stosowane w leczeniu HIV, takie jak rytonawir i nelfinawir, a także leki na serce lub nadciśnienie, takie jak werapamil i diltiazem, ponieważ mogą one spowalniać metabolizm leku Silamil.
- Leki przeciwbakteryjne i przeciwpadaczkowe: Takie jak ryfampicyna, fenytoina i karbamazepina, które mogą przyspieszać metabolizm leku Silamil.
- Bisfosfoniany: Stosowane w leczeniu osteoporozy, mogą powodować lub nasilać zapalenie przełyku.
Ulotka Silamil – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Silamil przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Silamil - 5 mg, Tabletki powlekane (Solifenacini succinas) |
Silamil - 10 mg, Tabletki powlekane (Solifenacini succinas) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Silamil m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Silamil - 5 mg, Tabletki powlekane (Solifenacini succinas) |
Silamil - 10 mg, Tabletki powlekane (Solifenacini succinas) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Silamil w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Silamil - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Silamil? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Lek Silamil 10 mg dobrze działa na nietrzymanie moczu, ale powoduje straszne zaparcia.