Eplenocard

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyBausch Health Ireland Ltd.
Kod ATCC03DA04
ProceduraDCP
SubstancjaEplerenon

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Eplenocard?

Eplenocard należy do grupy leków nazywanych selektywnymi antagonistami aldosteronu. Leki te blokują działanie aldosteronu, substancji produkowanej przez organizm, która kontroluje ciśnienie krwi oraz czynność serca. Zwiększone stężenie aldosteronu może powodować w organizmie zmiany, prowadzące do niewydolności serca.

Eplenocard jest lekiem stosowanym w leczeniu niewydolności serca w celu zapobiegania nasileniu choroby oraz zmniejszenia liczby pobytów w szpitalu w przypadku:
1. przebytego zawału serca – w połączeniu z innymi lekami stosowanymi w niewydolności serca,
lub
2. utrzymujących się, łagodnych objawów pomimo stosowania dotychczasowego leczenia.

Reklama

Jaki jest skład Eplenocard, jakie substancje zawiera?

• Substancją czynną leku Eplenocard tabletki powlekane jest eplerenon. Każda tabletka zawiera 25 mg lub 50 mg eplerenonu.

• Pozostałe składniki to: Laktoza jednowodna, Celuloza mikrokrystaliczna (E460), Hypromeloza (Benecel E3), Kroskarmeloza sodowa (typ A), Talk, Magnezu stearynian

Dawkowanie preparatu Eplenocard – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Tabletki Eplenocard mogą być przyjmowane podczas posiłków lub na czczo. Tabletki należy połykać w całości, popijając dużą ilością wody.

Lek Eplenocard jest przyjmowany zwykle razem z innymi lekami stosowanymi w niewydolności serca np. beta-adrenolitykami. Zwykle stosowana dawka początkowa to jedna tabletka 25 mg raz na dobę, dawka jest zwiększana po około 4 tygodniach do 50 mg raz na dobę (w postaci jednej tabletki 50 mg lub dwóch tabletek 25 mg). Maksymalna dawka wynosi 50 mg na dobę.

Przed rozpoczęciem terapii lekiem Eplenocard, w ciągu pierwszego tygodnia oraz miesiąc po rozpoczęciu leczenia lub po zmianie dawki, należy oznaczyć stężenie potasu we krwi. Lekarz może dostosować dawkę w zależności od stężenia potasu we krwi.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby
Jeżeli u pacjenta występują łagodne zaburzenia czynności nerek, powinien rozpocząć stosowanie leku od pojedynczej dawki 25 mg raz na dobę. W przypadku choroby nerek o umiarkowanym nasileniu, początkowa dawka wynosi 25 mg, co drugą dobę. Jeśli lekarz zaleci, i w zależności od stężenia potasu we krwi, dawki te mogą zostać odpowiednio dostosowane.
U pacjentów z ciężką chorobą nerek nie zaleca się stosowania leku Eplenocard.
U pacjentów z łagodnymi zaburzeniami czynności nerek lub łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby nie jest konieczne dostosowanie dawki początkowej. W przypadku chorób wątroby lub nerek konieczne może być częstsze oznaczanie stężenia potasu we krwi (patrz też „Kiedy nie stosować leku Eplenocard”).

Pacjenci w podeszłym wieku
Nie jest wymagane dostosowanie dawki początkowej.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Dzieci i młodzież: nie zaleca się stosowania leku Eplenocard.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia większej niż zalecana dawka leku Eplenocard należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Najbardziej prawdopodobne objawy występujące w przypadku przedawkowania leku to: niskie ciśnienie tętnicze krwi (powodujące zawroty głowy, niewyraźne widzenie, osłabienie, nagłą utratę świadomości) oraz hiperkaliemia, zwiększone stężenie potasu we krwi (powodujące skurcze mięśni, biegunkę, nudności, zawroty lub ból głowy).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Eplenocard – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Eplenocard może być przyjmowany niezależnie od posiłków.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Eplenocard w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Nie wiadomo czy eplerenon przenika do mleka kobiecego. Należy poradzić się lekarza prowadzącego, czy zaprzestać karmienia piersią czy też przerwać stosowanie leku.

Ulotka Eplenocard – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Eplenocard - 50 mg, Tabletki powlekane (Eplerenonum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Eplenocard - 50 mg, Tabletki powlekane (Eplerenonum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2.0 na 5 gwiazdek (na podstawie 2 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
0%
Słaby
100%
Fatalny
0%

3 komentarze do “Eplenocard”

  1. ★★☆☆☆

    Chciałbym szczegółowo przedstawić moje doświadczenie z lekiem Eplenocard, które niestety nie było pozytywne. Przez ostatnie siedem lat skutecznie kontrolowałem nadciśnienie za pomocą kombinacji leków Primacor, Diuver i Nedal, przepisanych podczas mojego pobytu na oddziale hipertensologii w Szczecinie. Schemat ten sprawdzał się bardzo dobrze w kontrolowaniu mojego ciśnienia tętniczego.

    Dwa lata temu mój hepatolog zdecydował o modyfikacji terapii, zamieniając Nedal na Carventrend oraz Primacor na Eplenocard, dodatkowo zmieniono też Diuver na Diured. Niestety, moje doświadczenia z Eplenocardem okazały się bardzo niepokojące. Podczas prób stosowania tego leku, gdy moje ciśnienie wzrastało w godzinach południowych do wartości 160/90 mm Hg, zamiast oczekiwanego obniżenia ciśnienia, obserwowałem gwałtowny i niebezpieczny wzrost do poziomu 180/120 mm Hg. Co więcej, podwyższone wartości utrzymywały się przez dłuższy czas, powodując znaczne pogorszenie mojego samopoczucia.

    Sytuacja ta była dla mnie niezwykle stresująca, a normalizacja ciśnienia wymagała dodatkowych interwencji. Co ciekawe, sprawdziłem potencjalne interakcje z innymi przyjmowanymi przeze mnie lekami, ale nie znalazłem żadnych przeciwwskazań. Mimo że moja reakcja na lek może być indywidualna, uważam za istotne podzielenie się tym doświadczeniem. Na podstawie moich obserwacji nie mogę polecić tego leku, choć oczywiście każdy organizm może reagować inaczej na dane substancje aktywne.

    Odpowiedz
  2. ★★☆☆☆

    Niestety, moje doświadczenie z lekiem Eplenocard okazało się bardzo nieprzyjemne. Już po przyjęciu pierwszej dawki wystąpiły u mnie wyraźne skutki uboczne w postaci intensywnych zawrotów głowy, które utrzymywały się przez około godzinę. Co gorsze, rozwinęła się również poważna reakcja skórna w postaci nasilonej wysypki. Te niepożądane reakcje organizmu jednoznacznie wskazują, że ten preparat nie jest odpowiedni w moim przypadku. Moje doświadczenie pokazuje, jak ważne jest monitorowanie reakcji organizmu na nowo wprowadzany lek i szybka konsultacja z lekarzem w przypadku wystąpienia niepokojących objawów.

    Odpowiedz
  3. Chciałabym podzielić się moimi wątpliwościami dotyczącymi leku Eplenocard w dawce 25 mg. Przepisano mi go, mimo że nigdy nie przeszłam zawału serca. Poważnie zastanawiam mnie informacja zawarta w ulotce o możliwym ryzyku wystąpienia zawału lub udaru jako skutku ubocznego. Jest to dla mnie niepokojące, szczególnie że nie mam w wywiadzie przebytego zawału. Bardzo zależy mi na wyjaśnieniu zasadności stosowania tego leku w moim przypadku oraz otrzymaniu dokładnych informacji o bezpieczeństwie terapii.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz