Clopamid VP

Clopamid VP to lek moczopędny z grupy tiazydopodobnych, który zwiększa ilość wydalanej wody i sodu z organizmu. Stosowany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz przy obrzękach wynikających z niewydolności serca, wątroby czy nerek. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Clopamid VP należy do grupy leków moczopędnych. Hamuje wchłanianie zwrotne chloru i sodu w kanalikach nerkowych, dzięki czemu pierwiastki te, a wraz z nimi również woda, wydalane sąz organizmu w zwię kszonej ilości. Powoduje to zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi oraz zmniejszenie obrzęków.

Działanie moczopędne leku pojawia się około 2 godziny po doustnym podaniu, osiąga swoje maksimum po kolejnych 1 – 4 godzinach i utrzymuje się do około 24 godzin od chwili przyjęcia. W nadciśnieniu tętniczym pełne działanie leku występuje po 2 – 4 tygodniach od początku stosowania.

Lek Clopamid VP stosowany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego (zarówno jako samodzielny lek, jak i w połączeniu z pindololem) oraz obrzęków w przebiegu niewydolności mięśnia sercowego, nerek oraz wątroby.

Skład

Substancją czynną leku jest klopamid.

Inne składniki leku to: skrobia ziemniaczana, celuloza mikrokrystaliczna, powidon, talk, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Lek Clopamid VP należy przyjmować regularnie.

Dorośli:
W leczeniu obrzęków:
Dawka początkowa, w zależności od nasilenia obrzęków, wynosi od 20 mg do 40 mg (1 do 2 tabletek) na dobę i jest podawana w pojedynczej dawce (w godzinach rannych). W przypadkach trudno poddających się leczeniu dawkę można zwiększyć do 60 mg (3 tabletek) podawanych w pojedynczej 3 dawce dobowej. W miarę ustępowania obrzęków dawkę początkową należy stopniowo zmniejszać. W leczeniu podtrzymującym zazwyczaj stosuje się dawkę od 10 mg do 40 mg (1/2 do 2 tabletek) na dobę, podawaną codziennie lub co drugi dzień.

W leczeniu nadciśnienia tętniczego:
Dawka początkowa zwykle wynosi 20 mg (1 tabletka) na dobę i jest podawana w pojedynczej dawce (w godzinach rannych). Jeśli po około 1 – 3 tygodniach leczenia nie dojdzie do uzyskania pożądanego efektu klinicznego, dawkę należy zwiększyć do 40 mg (2 tabletek) na dobę podawanych w pojedynczej dawce, w
godzinach rannych. Nie należy stosować dawek większych niż 60 mg (3 tabletki) na dobę.

Dzieci:
Z powodu braku odpowiednich badań nie zaleca się stosowania leku w tej grupie wiekowej.

Pacjenci w podeszłym wieku:
Nie ma potrzeby zmiany dawkowania.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby i nerek:
Leku nie należy stosować u osób z ciężką niewydolnością nerek i wątroby.

Przedawkowanie

W przypadku zastosowania zbyt dużej dawki leku Clopamid VP mogą wystąpić między innymi: zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi w trakcie zmiany pozycji ciała z siedzącej lub leżącej na stojącą albo leżącej na siedzącą z zawrotami głowy, pojawieniem się mroczków przed oczami lub omdleniem, nudności, wymioty, zawroty głowy, zaburzenia gospodarki wodno­elektrolitowej (głównie zmniejszenie stężenia potasu we krwi). W przypadku przedawkowania należy zgłosić się do lekarza, który zastosuje odpowiednie leczenie.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Clopamid VP można przyjmować niezależnie od posiłków.

Ciąża i karmienie piersią

Lek Clopamid VP jest przeciwwskazany w okresie ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Ulotka Clopamid VP

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Clopamid VP (forum)

Stosujesz Clopamid VP? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

1 komentarz do “Clopamid VP”

  1. Biorę ten lek CLOPAMID VP 20mg. na nadciśnienie od ok. 15 lat z przerwami. Z przerwami, ponieważ w jakimś momencie któryś z lekarzy jak poszłam go przedłużyć wpadł na pomysł, że przepisze mi lepsze nowocześniejsze, ale nie były lepsze dla mnie, potem inne lepsze i jeszcze inne lepsze, niestety po kilku latach uparłam się i w wróciłam do clopamidu VP i bardzo sobie chwalę. Czuję się dobrze ciśnienie nie skacze i serce nie łomocze jak przy innych tabletkach niby lepszych i nowocześniejszych. Tak działają na mnie i niewiem jak będą działały na innych.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Clopamid VP. Podziel się doświadczeniami na forum.