Dla tych, którzy sporadycznie muszą sprawdzić swój stan trzeźwości zanim wsiądą za kółko, alkotest jednorazowego użytku jest najlepszym rozwiązaniem. Nie kosztuje tyle, co alkomat, a jednocześnie pozwala upewnić się, czy kierowca jest już na pewno gotów do tego, aby prowadzić samochód. Dla bezpieczeństwa własnego i innych oraz pomimo dobrego samopoczucia warto jednak skontrolować wynik alkoholu w wydychanym powietrzu.
Wybrać alkomat czy alkotest jednorazowy?
Każdy organizm inaczej spala alkohol. Jeśli zdarzają nam się zakrapiane imprezy, po których czeka nas powrót samochodem, lepiej nie oceniać swojego stanu tylko na podstawie samopoczucia. Niekoniecznie trzeba od razu wydać pieniądze na alkomat – wystarczy jednorazowy alkotest.
Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń jednorazowego użytku, które różnią się ceną oraz jakością. Dlatego przy ich przeglądaniu warto zwrócić uwagę na to, czy dany produkt posiada certyfikat jakości oraz, czy w opisie produktu mamy informację o badaniach, jakim został poddany zanim trafił do obrotu.
Na czym polega działanie alkotestu jednorazowego?
Zadaniem alkotestu jednorazowego jest pomiar stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Nie jest skomplikowanym urządzeniem, które wymaga specjalnej obsługi. Dobry alkotest wyposażony powinien być w woreczek pomiarowy, do którego przez ok. 10 sekund nieprzerwanie wdmuchujemy powietrze za pomocą specjalnej nasadki. Z tego miejsca powietrze z kolei przemieszcza się do tubki (szklanej rurki) z reagentem chemicznym (specjalne kryształki) oraz granulatem adsorpcyjnym. Proces pomiaru jest odpowiednio zabezpieczony. Użytkownik nie ma bezpośredniego kontaktu ze znajdującymi się w urządzeniu substancjami chemicznymi. Po czym poznać, jaki jest wynik? Odpowiedź da nam dołączona do testu skala barwna. Jeśli nie zmieni się barwa substancji, to znaczy, że jesteśmy trzeźwi. Gdy jednak pierwotny kolor przejdzie w inny, wówczas jest to sygnał, że nie powinniśmy siadać za kółko.
Jak bardzo dokładny jest alkotest?
Korzystając z dobrej jakości alkotestu jednorazowego, który został wyprodukowany przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii i poddany szczegółowym testom, dokładność tego urządzenia powinna wynosić do 0,1 promila. Z kolei na sam odczyt nie trzeba czekać więcej niż dwie minuty. Aby urządzenie nie straciło swojej precyzyjności pomiaru, lepiej nie przechowywać go w bardzo niskich temperaturach.
Badanie alkotestem jednorazowego użytku najlepiej wykonać nie wcześniej niż po 20 minutach od ostatniego spożycia alkoholu. W międzyczasie także nie powinno się nic jeść, pić, palić tytoniu, używać płynów do higieny ustnej czy żuć gumy. Wówczas uzyskamy bardziej wiarygodny wynik.
Warto pamiętać o tym, że ustawodawca określił dopuszczalne normy alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeśli przekroczymy granicę 0,2 promila, traktowani jesteśmy jak osoby po spożyciu alkoholu. Z kolei powyżej 0,5 promila w świetle prawa uchodzimy za osoby nietrzeźwe. Prawo jazdy można stracić już w stanie po spożyciu alkoholu – o tym też lepiej nie zapominać.
Zobacz także dlaczego nie powinno się stosować leków z alkoholem. Sprawdź też listę leków stosowanych w leczeniu alkoholizmu.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.