Lovastin

Lowastatyna, substancja czynna leku Lovastin, zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi. Przy nieprawidłowo wysokim stężeniu cholesterolu zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób serca i naczyń krwionośnych. Stosowanie leku Lovastin stanowi ważny element zapobiegania tym chorobom.
Największe znaczenie w powstawaniu miażdżycy tętnic ma tak zwany cholesterol LDL. Lovastin zmniejsza stężenie tej frakcji cholesterolu. Jednocześnie lek zwiększa stężenie innej frakcji, tak zwanego cholesterolu HDL, który ma funkcję ochronną i zapobiega miażdżycy.

Lek stosuje się wtedy, kiedy sama dieta i zmiany stylu życia są niewystarczające do uzyskania prawidłowego stężenia cholesterolu we krwi. Przyjmowanie leku nie zwalnia jednak z konieczności stosowania diety i innych zaleceń, dotyczących stylu życia.

Lovastin stosuje się:
– Jednocześnie z odpowiednią dietą w pierwotnej hipercholesterolemii (nadmiernie wysokie stężenie cholesterolu we krwi) w celu zmniejszenia stężenia cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL u pacjentów, u których sama dieta i inne metody leczenia (na przykład zmniejszenie masy ciała lub zwiększenie aktywności fizycznej) nie dały zadowalających rezultatów.
– W miażdżycy tętnic wieńcowych (jednocześnie z odpowiednią dietą) w celu zapobiegania powiększaniu się istniejących zmian miażdżycowych oraz zmniejszenia ilości nowo powstałych zmian miażdżycowych u pacjentów ze zwiększonym stężeniem cholesterolu we krwi, u których sama dieta nie dała zadowalających rezultatów.

Skład

– Substancją czynną leku jest lowastatyna.

– Pozostałe składniki to: ludipress (laktoza jednowodna, powidon, krospowidon), indygotyna, lak (E 132), magnezu stearynian.

Dowiedz się więcej o substancji:

Reklama

Jak stosować Lovastin?

Dawkowanie i sposób przyjmowania

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zazwyczaj stosowana dawka początkowa leku to jedna tabletka (20 mg) na dobę. W razie potrzeby (ale nie częściej, niż co 4 tygodnie) lekarz może zwiększyć dawkę o 1 tabletkę (20 mg) na dobę. Nie stosować dawki wyższej niż 4 tabletki (80 mg) na dobę.

Dawka u pacjentów stosujących jednocześnie leki immunosupresyjne (stosowane po przeszczepach narządów oraz w leczeniu niektórych chorób nerek, chorób reumatycznych i innych) oraz u pacjentów z chorobami dróg żółciowych i z niewydolnością nerek:
Początkowo zazwyczaj ½ tabletki (10 mg) na dobę.
Nie stosować dawki większej niż 1 tabletka (20 mg) na dobę.

Lekarz zmniejszy dawkę leku, jeżeli stężenie cholesterolu LDL u pacjenta będzie mniejsze niż 75 mg/100 ml (1,94 mmol/l) lub stężenie całkowitego cholesterolu będzie mniejsze niż 140 mg/100 ml (3,6 mmol/l).

Lovastin stosuje się doustnie. Lek należy przyjmować w trakcie posiłku, najlepiej popijając wodą.
Lovastin może być przyjmowany w jednej dawce z posiłkiem wieczornym lub w dawkach podzielonych z posiłkiem porannym i wieczornym.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Lovastin jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do
lekarza. Należy pokazać lekarzowi opakowanie z tabletkami.

Co mogę jeść i pić – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Lovastin może być przyjmowany z każdym rodzajem posiłku.
W czasie stosowania leku należy unikać picia dużych ilości (powyżej 1 litra na dobę) soku grejpfrutowego. Może to nasilać działanie leku. Picie niewielkich ilości soku grejpfrutowego (250 ml dziennie – 1 szklanka) nie ma wpływu na działanie tego leku.

Czy można stosować ten lek w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Leku Lovastin nie należy stosować w czasie ciąży. Kobiety mogące zajść w ciążę powinny stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia.
Kobiety karmiące piersią nie powinny stosować leku Lovastin.

Reklama

Ulotka Lovastin

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Lovastin - forum

Stosujesz Lovastin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Lovastin. Podziel się doświadczeniami na forum.