Marihuana z czarnego rynku jest w Polsce nielegalna, jednak już medyczna marihuana może być przez niektóre osoby kupiona legalnie, jeśli spełniają one określone warunki. Co konkretnie należy wiedzieć o legalności zakupu i stosowania medycznej marihuany w Polsce? Czy medyczną marihuanę można w Polsce uprawiać? Sprawdzamy!
Czym jest marihuana lecznicza i czy jest w Polsce legalna?
Wielu pacjentom, zwłaszcza ze starszego pokolenia, samo słowo „marihuana” kojarzy się wyłącznie z narkotykiem, który w Polsce jest nielegalny. Faktycznie marihuana z czarnego rynku nie jest w naszym kraju legalna i nie można jej zgodnie z prawem kupić i używać. W Polsce jednak możliwe jest legalne kupienie marihuany, o ile jest to marihuana lecznicza. Nie jest to jednak ten sam susz, który oferowany jest na czarnym rynku, chociaż niewątpliwie w jego składzie znajduje się THC.
Lecznicza marihuana różni się od tej, którą oferuje czarny rynek przede wszystkim jakością, powtarzalnością poszczególnych partii, a także bezpieczeństwem. Uprawy leczniczej marihuany podlegają rygorystycznym kontrolom, a produkcja musi spełniać określone warunki. W konsekwencji otrzymuje się produkt pozbawiony groźnych dla zdrowia domieszek, którego każda partia posiada powtarzalny skład jakościowy i ilościowy substancji aktywnych. Taki susz jednak kupić można wyłącznie w aptece i nie jest przeznaczony dla każdego pacjenta, który ma ochotę go wypróbować, czy też stosować na własną rękę.
Kto może przepisać medyczną marihuanę i na jakie choroby?
Biorąc pod uwagę to, jak powstaje marihuana medyczna oraz jaki ma skład, jest to produkt różniący się od tego z czarnego rynku, co nie oznacza, że nie może być niebezpieczny, jeśli nie będzie się z niego prawidłowo korzystać. Z tego powodu lecznicza marihuana dostępna jest wyłącznie na receptę, chociaż może być to również recepta online, na przykład od lekarza z CentrumMarihuany.pl. Specjalista będzie dokładnie wiedzieć, jakie choroby leczy medyczna marihuana i jeśli pacjent przejdzie kwalifikację do terapii konopnej, będzie mu mógł susz konopny przepisać. Nawet najlepsza medyczna marihuana nie będzie bowiem odpowiednio spełniać swoich funkcji, jeśli trafi w niepowołane ręce, czy też będzie stosowana niezgodnie z zaleceniami.
Susz konopny może być przepisany pacjentom, zmagającym się z różnymi dolegliwościami i schorzeniami. Stosuje się go nie tylko u pacjentów z chorobami nowotworowymi, ale również do walki z przewlekłym bólem, poza tym bywa pomocny przy chorobach neurologicznych i dermatologicznych. Medyczną marihuanę można przepisać również na problemy ginekologiczne i urologiczne, a także na okulistyczne i wiele innych. Stosuje się ją, jeśli przyjmowane dotychczas leczenie konwencjonalne okazało się nieskuteczne lub jego skutki uboczne są zbyt dokuczliwe.
Czy w Polsce można uprawiać leczniczą marihuanę?
Jeszcze do niedawna obecna w aptekach medyczna marihuana, którą można było kupić na receptę wystawioną przez lekarza, nie była produktem pochodzenia polskiego. W naszym kraju nie mogła być bowiem uprawiana marihuana do celów leczniczych, którą mogliby kupić pacjenci w aptekach. Produkty dla pacjentów posiadających receptę na medyczną marihuanę były sprowadzane z zagranicy, co niewątpliwie odbijało się na cenie ostatecznej suszu konopnego. W Polsce legalne były tylko te uprawy marihuany włóknistej, w których zawartość THC była bardzo niska i nie mogła przekroczyć 0,2%.
Po zmianie przepisów w tym roku, zwiększony został limit możliwej zawartości THC w konopiach włóknistych z 0,2% do 0,3%. Nowe przepisy dopuszczają również uprawę konopi innych niż włókniste, np. indyjskich, które posiadać będą wyższe stężenie THC. Warunkiem jest ich uprawa do celów naukowo-badawczych i farmaceutycznych, która prowadzona będzie przez specjalne instytucje badawcze podlegające nadzorowi Ministerstwa Rolnictwa.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.