Babyfen

Babyfen to lek, który zawiera ibuprofen - substancję czynną z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Dzięki temu, że zmniejsza ból, obrzęk i obniża temperaturę ciała podczas gorączki, jest stosowany u dzieci w wieku od 3. miesiąca życia (o masie ciała powyżej 5 kg) i starszych do krótkotrwałego leczenia objawowego. Lek jest dostępny bez recepty.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Ten lek zawiera ibuprofen. Ibuprofen należy do grupy leków nazywanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), które zmniejszają ból, obrzęk i obniżają temperaturę ciała podczas gorączki.

Babyfen jest stosowany u dzieci w wieku od 3. miesiąca życia (o wadze ponad 5 kg) i starszych do krótkotrwałego leczenia objawowego:
– łagodnego lub umiarkowanego bólu, jak ból głowy i zębów,
– gorączki,
– stanu podgorączkowego i objawów przeziębienia i grypy

Skład

Substancją czynną leku jest ibuprofen.

5 ml zawiesiny doustnej zawiera 100 mg ibuprofenu.

Pozostałe składniki to:
glicerol, sorbitol 70% ciekły, niekrystalizujący (E 420), guma ksantan, celuloza mikrokrystaliczna i kroskarmeloza sodowa, polisorbat 80, disodu edetynian, sacharyna sodowa, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, sodu benzoesan (E 211), symetykon emulsja 30%, sodu chlorek, woda oczyszczona.

Aromat morelowy zawiera: glikol propylenowy, substancję smakową, naturalną substancję smakową, olejek pomarańczowy, olejek cytrynowy.

Aromat maskujący smak zawiera: maltodekstrynę ziemniaczaną, składniki smakowe, aspartam (E 951), sól potasową acesulfamu (E 950).

Dawkowanie

Zaleca się, aby pacjenci z nadwrażliwością żołądka przyjmowali lek Babyfen z jedzeniem.

Dawkowanie
Dawki należy podawać co 6 – 8 godzin. Należy odczekać co najmniej 4 godziny pomiędzy kolejnymi dawkami. Odstępy pomiędzy dawkowaniem powinny być podyktowane objawami. Nie należy przekraczać zalecanej dawki dobowej.

3 – 6 miesięcy (5 – 7,6 kg) – 3 razy na dobę – 50 mg (2,5 ml)

6 – 12 miesięcy (7,7 – 9 kg) – 3 do 4 razy na dobę – 50 mg (2,5 ml)

1-3 lata (10-15 kg) – 3 razy na dobę – 100 mg (5 ml)

4 – 6 lat (16 – 20 kg) – 3 razy na dobę – 150 mg (7,5 ml)

7 – 9 lat (21 – 29 kg) – 3 razy na dobę – 200 mg (10 ml)

10-12 lat (30-40 kg) – 4 razy na dobę – 200 mg (10ml)

Maksymalna dawka dobowa dla każdej z grup opisana w załączonej ulotce.

Do opakowania dołączono plastikową strzykawkę doustną o pojemności 5 ml, której należy używać do podawania leku.

Instrukcja użycia strzykawki doustnej:
1. Wstrząsnąć energicznie butelkę przed każdym użyciem.
2. Zdjąć nakrętkę butelki.
3. Zdjąć osłonkę strzykawki.
4. Umieścić butelkę na twardej, równej powierzchni i wprowadzić strzykawkę do butelki.
5. Powoli odciągnąć tłok strzykawki do znacznika podziałki odpowiadającego ilości w mililitrach (ml) zgodnie z tabelą dawkowania.
6. Wyjąć strzykawkę z butelki.
7. Należy się upewnić, że dziecko jest przytrzymywane w pozycji pionowej.
8. Umieścić koniec strzykawki w buzi dziecka i powoli wciskać tłok strzykawki, aby delikatnie uwolnić lek.
9. Odczekać, aż dziecko połknie lek.
10. Powtarzać kroki od 4 do 9 do momentu podania całej dawki.
11. Po podaniu leku zakręcić butelkę. Umyć strzykawkę w ciepłej wodzie i pozostawić do wyschnięcia.

Czas trwania leczenia
Lek ten jest przeznaczony wyłącznie do krótkotrwałego stosowania. Należy podawać możliwie najmniejszą dawkę przez możliwie najkrótszy czas konieczny do złagodzenia objawów u dziecka. W przypadku niemowląt w wieku od 3 do 6 miesięcy należy poradzić się lekarza, jeśli objawy zaostrzą się lub nie ustąpią maksymalnie w ciągu 24 godzin. Jeśli u dzieci w wieku od 6 miesięcy stosowanie tego leku będzie konieczne przez okres dłuższy niż 3 dni lub jeśli objawy ulegną nasileniu, należy skonsultować się z lekarzem.

Przedawkowanie

U pacjenta mogą wystąpić nudności, ból brzucha lub głowy, wymioty, biegunka, dzwonienie w uszach, zawroty głowy, krwiste wymioty i krew w stolcu. Poważniejsze przypadki zatrucia mogą prowadzić do senności, pobudzenia, dezorientacji, niskiego ciśnienia krwi, zmniejszenia częstości oddechów (depresji oddechowej), niebieskiego przebarwienia skóry i błony śluzowej (sinica), utraty przytomności, śpiączki, drgawek, skurczów u dzieci i zwiększenia tendencji do krwawień. U osób z astmą choroba może się zaostrzyć.

W przypadku przedawkowania należy natychmiast udać się po pomoc lekarską.

Jedzenie i picie (alkohol)

Zaleca się, aby pacjenci z nadwrażliwością żołądka przyjmowali Babyfen z jedzeniem.

Spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko występowania działań niepożądanych.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie przyjmować tego leku w ostatnich 3 miesiącach ciąży. Należy unikać stosowania tego leku w ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej. Do mleka ludzkiego przenikają jedynie niewielkie ilości ibuprofenu i produktów jego rozpadu. Lek ten można przyjmować w okresie karmienia piersią, jeśli jest stosowany w zalecanej dawce i przez możliwie najkrótszy czas.

Babyfen należy do grupy leków, które mogą zaburzać płodność u kobiet. Działanie to ustępuje po odstawieniu leku. Prawdopodobieństwo, że doraźne stosowanie leku Babyfen wpływa na szanse zajścia w ciąże jest znikome, jednak przed przyjęciem tego leku pacjentka powinna powiedzieć lekarzowi o ewentualnych problemach z zajściem w ciążę.

Ulotka Babyfen

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Babyfen (forum)

Stosujesz Babyfen? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Babyfen. Podziel się doświadczeniami na forum.