Atrolak

Atrolak to lek na receptę, który zawiera substancję czynną kwetiapinę. Jest to atypowy lek przeciwpsychotyczny, który oddziałuje z wieloma receptorami neuroprzekaźników. Stosowany jest w leczeniu schizofrenii oraz choroby afektywnej dwubiegunowej, w tym leczeniu epizodów maniakalnych o umiarkowanym i dużym nasileniu oraz epizodów ciężkiej depresji. Ponadto, Atrolak jest stosowany w leczeniu uzupełniającym epizodów ciężkiej depresji u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami depresyjnymi (MDD), którzy wykazywali suboptymalną odpowiedź na lek przeciwdepresyjny w monoterapii.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Substancją czynną leku Atrolak, tabletki o przedłużonym uwalnianiu jest kwetiapina. Kwetiapina należy do grupy leków zwanych lekami przeciwpsychotycznymi. Lek Atrolak, tabletki o przedłużonym uwalnianiu może być stosowany w leczeniu następujących chorób:
• Schizofrenia: kiedy pacjent słyszy i odczuwa rzeczy które nie istnieją; wierzy w rzeczy, które nie są prawdziwe lub wykazuje niezwykłą podejrzliwość, lęk, dezorientację, poczucie winy, napięcie i depresję.
• Mania: kiedy pacjent jest bardzo pobudzony, podniecony, rozentuzjazmowany, nadmiernie aktywny lub ma ograniczoną zdolność krytycznej oceny, w tym bywa agresywny lub przejawia zachowania destrukcyjne.
• Choroba dwubiegunowa i ciężkie epizody depresyjne w przebiegu zaburzeń depresyjnych, kiedy pacjent odczuwa silny smutek lub załamanie, ma poczucie winy, brak energii i apetytu lub trudności w zasypianiu.

W przypadku leczenia ciężkich epizodów depresyjnych w przebiegu dużej depresji lek Atrolak, tabletki o przedłużonym uwalnianiu będzie stosowany z innymi lekami.Lekarz może zadecydować o dalszym stosowaniu leku Atrolak, nawet jeśli pacjent odczuwa poprawę samopoczucia.

Skład

Substancją czynną leku jest kwetiapina.

Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 50, 200, 300 lub 400 mg kwetiapiny (w postaci kwetiapiny fumaranu).

Ponadto lek zawiera:
Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, hypromelozę, sodu chlorek, powidon K30, talk i magnezu stearynian. Ponadto tabletki o mocy 50 mg zawierają celulozę mikrokrystaliczną silikonowaną.
Otoczka tabletki: tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3350.
Tabletki o mocy 50 mg zawierają ponadto alkohol poliwinylowy, talk i żelaza tlenek czerwony (E 172).
Tabletki o mocy 50, 200 i 300 mg zawierają ponadto żelaza tlenek żółty (E 172).
Tabletki o mocy 200, 300 i 400 mg zawierają ponadto hypromelozę 6 cP.

Dawkowanie

Lekarz ustali dla pacjenta dawkę początkową.

Zazwyczaj stosowana dawka mieści się w przedziale od 150 mg do 800 mg na dobę w zależności od objawów i potrzeb pacjenta.
• Lek należy przyjmować raz na dobę.
• Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.
• Tabletek nie należy dzielić, żuć ani kruszyć.
• Tabletki należy przyjmować bez pokarmu (przynajmniej godzinę przed posiłkiem lub bezpośrednio przed snem, zgodnie z zaleceniami lekarza).
• Nie należy spożywać soku grejpfrutowego podczas stosowania leku Atrolak, tabletki o przedłużonym uwalnianiu Może on wpływać na sposób działania leku.
• Nie należy przerywać leczenia bez porozumienia się z lekarzem, nawet jeżeli pacjent czuje się lepiej.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Lekarz może zalecić zmianę dawki leku u pacjenta z zaburzeniami czynności wątroby.

Pacjenci w podeszłym wieku
Lekarz może zmienić dawkę leku u pacjenta w podeszłym wieku.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Lek Atrolak, tabletki o przedłużonym uwalnianiu, nie powinnien być stosowany przez dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia

Przedawkowanie

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku, pacjent może odczuwać senność, zawroty głowy, nieprawidłowe bicie serca. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku Atrolak, tabletki o przedłużonym uwalnianiu.

Jedzenie i picie (alkohol)

• Przyjmowanie pokarmu może wpływać na działanie leku, dlatego Atrolak, tabletki o przedłużonym uwalnianiu należy przyjmować co najmniej godzinę przed posiłkiem lub bezpośrednio przed snem.
• Należy uważać na ilość spożywanego alkoholu. Jednoczesne przyjmowanie leku Atrolak, tabletki o przedłużonym uwalnianiu i alkoholu może wywoływać ospałość.
• Należy unikać spożywania soku grejpfrutowego, jeśli pacjent przyjmuje lek Atrolak, tabletki o przedłużonym uwalnianiu. Sok grejpfrutowy może wpływać na działanie leku.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować leku Atrolak, tabletki o przedłużonym uwalnianiu podczas ciąży, chyba że z ostanie to uzgodnione z lekarzem.

Nie należy karmić piersią podczas stosowania leku Atrolak, tabletki o przedłużonym uwalnianiu. U noworodków, których matki stosowały lek Atrolak w ostatnim trymestrze (ostatnie 3 miesiące ciąży) mogą wystąpić następujące objawy: drżenie, sztywność mięśni i (lub) osłabienie, senność, pobudzenie, trudności z oddychaniem oraz trudności związane z karmieniem. W razie zaobserwowania takich objawów u własnego dziecka, należy skontaktować się z lekarzem.

Ulotka Atrolak

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)





Opinie o Atrolak (forum)

Stosujesz Atrolak? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Atrolak. Podziel się doświadczeniami na forum.