Yondelis

Yondelis to lek przeciwnowotworowy stosowany w chemioterapii nowotworów. Substancją czynną preparatu jest trabektedyna, która działa poprzez przyłączenie się do DNA i spowodowanie zaburzeń jego struktury co skutkuje zmianami w ekspresji niektórych genów oraz powstawaniem uszkodzeń nici DNA. Trabektedyna ogranicza podziały komórkowe hamując w ten sposób wzrost i rozwój nowotworu. Yondelis jest stosowany w chemioterapii mięsaka tkanek miękkich. Ponieważ jest to rzadko występujący nowotwór preparat został uznany za lek stosowany w chorobach rzadkich tzw. „lek sierocy”. Jest wydawany na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Yondelis zawiera substancję czynną trabektedynę. Lek Yondelis jest lekiem przeciwnowotworowym, którego działanie polega na zapobieganiu namnażania się komórek guza.

Produkt jest stosowany w leczeniu pacjentów z zaawansowanym mięsakiem tkanek miękkich, jeśli wcześniej stosowane leki okazały się nieskuteczne lub pacjent nie kwalifikuje się do ich zastosowania.

Mięsak tkanek miękkich jest chorobą złośliwą, która rozpoczyna się w tkance miękkiej np. w tkance mięśni, tłuszczu lub w innych tkankach (np. chrząstka lub naczynia krwionośne).

Yondelis w skojarzeniu z pegylowaną liposomalną doksorubicyną (PLD – inny lek przeciwnowotworowy) stosowany jest w leczeniu pacjentów z rakiem jajnika, który uległ nawrotowi po przynajmniej 1 poprzedniej zakończonej terapii i nie jest oporny na leki przeciwnowotworowe zawierające związki platyny.

Skład

– Substancją czynną leku jest trabektedyna.
Yondelis 0,25 mg: Jedna fiolka proszku zawiera 0,25 mg trabektedyny
Yondelis 1 mg: Jedna fiolka proszku zawiera 1 mg trabektedyny.

– Ponadto lek zawiera: sacharoza, potasu diwodorofosforan, kwas fosforowy (do regulacji pH) i wodorotlenek potasu (do regulacji pH).

Dawkowanie

Yondelis jest podawany wyłącznie pod kontrolą lekarza posiadającego doświadczenie w stosowaniu chemioterapii. Stosowanie leku powinno być ograniczone do wykwalifikowanych onkologów lub innych pracowników służby zdrowia wyspecjalizowanych w podawaniu leków cytotoksycznych.

W leczeniu mięsaka tkanek miękkich typowa dawka wynosi 1,5 mg/m2 powierzchni ciała. Podczas leczenia pacjent będzie objęty ścisłą obserwacją i lekarz określi dawkę najbardziej odpowiednią dla pacjenta. Zalecana dawka dla Japończyków jest niższa niż typowa dawka dla pacjentów wszystkich pozostałych ras i wynosi 1,2 mg/m2 pc.

W leczeniu raka jajnika typowa dawka wynosi 1,1 mg/m2 powierzchni ciała po wcześniejszym podaniu PLD w dawce 30 mg/m2 powierzchni ciała.

Yondelis jest rozpuszczony i rozcieńczony przed podaniem dożylnym. Każde podanie leku Yondelis w leczeniu mięsaka tkanek miękkich zajmuje około 24 godzin, umożliwiając wprowadzenie całego roztworu do organizmu pacjenta. W leczeniu raka jajnika podanie leku zajmuje 3 godziny.

Aby uniknąć podrażnienia w miejscu podania, zaleca się podawanie leku Yondelis przez cewnik założony do żyły centralnej.

Przed podaniem leku i w razie potrzeby podczas podawania Yondelis pacjent otrzyma lek chroniący wątrobę i zmniejszający ryzyko działań niepożądanych takich jak nudności i wymioty.

Infuzja jest podawana co 3 tygodnie, niemniej czasem zalecane może być opóźnianie dawek w celu zapewnienia, że otrzymywana dawka Yondelis jest najodpowiedniejsza.

Długość całego okresu leczenia zależy od postępu i samopoczucia pacjenta. Lekarz poinformuje pacjenta o okresie trwania leczenia. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza.

Przedawkowanie

Istnieją ograniczone dane na temat skutków przedawkowania trabektedyny. Większość przewidywanych objawów toksyczności dotyczy przewodu pokarmowego, supresji szpiku kostnego i wątroby. Brak specjalnego antidotum w przypadku przedawkowania trabektedyny. W przypadku przedawkowania pacjenci powinni być pod ścisłą obserwacją i zgodnie z wymaganiem należy stosować objawowe leczenie wspomagające.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie wolno pić alkoholu podczas leczenia lekiem Yondelis z uwagi na możliwość uszkodzenia wątroby.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Nie należy stosować leku Yondelis w okresie ciąży. Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że jest w ciąży lub planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku powinna poradzić się lekarza.

Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować odpowiednie metody antykoncepcyjne podczas stosowania leku Yondelis i przez 3 miesiące po zakończeniu leczenia.

W razie zajścia w ciążę należy niezwłocznie poinformować lekarza i zaleca się konsultację genetyczną, ponieważ Yondelis może powodować zmiany genetyczne.

Karmienie piersią
Leku Yondelis nie wolno podawać kobietom karmiącym piersią. W związku z tym przed rozpoczęciem leczenia należy przerwać karmienie piersią i nie rozpoczynać ponownie karmienia, dopóki lekarz nie uzna, że jest to bezpieczne.

Wpływ na płodność
Podczas stosowania leku Yondelis oraz przez dodatkowe 5 miesięcy konieczne jest stosowanie skutecznej antykoncepcji przez mężczyzn w wieku rozrodczym.

Pacjenci powinni zwrócić się o poradę w sprawie konserwacji jajeczek lub nasienia przed
rozpoczęciem leczenia, ze względu na ryzyko nieodwracalnej bezpłodności spowodowanej tym lekiem.

Konsultacje genetyczne są wskazane również w przypadku pacjentów planujących potomstwo po zakończeniu leczenia.

Ulotka Yondelis

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Yondelis (forum)

Stosujesz Yondelis? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

8 komentarzy do “Yondelis”

  1. Od dziesięciu miesięcy leczony jestem Yondelisem, nie odczuwam żadnych skutków ubocznych. Czuję się dobrze myślę że doczekam się poprawy zdrowia.

    Odpowiedz
  2. Od września 2020 biorę Yondeli, jak do tej pory żadnych negatywnych i pozytywnych opinii nie mogę napisać. Możliwe że za wcześnie o wydanie jakiej kolwiek opinii tym leku

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Yondelis. Podziel się doświadczeniami na forum.