Mybracin

Mybracin to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera dwa składniki aktywne: tobramycynę i deksametazon. Tobramycyna jest antybiotykiem, który działa przeciwbakteryjnie, natomiast deksametazon jest sterydem, który zmniejsza stan zapalny. Lek stosuje się w leczeniu chorób zapalnych oczu, które mogą być powiązane z zakażeniem. Mybracin jest również stosowany po operacjach chirurgicznych związanych z leczeniem zaćmy w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Lek Mybracin stosuje się do leczenia chorób zapalnych oczu, którym może towarzyszyć zakażenie. Stan zapalny oka może być wynikiem zabiegu okulistycznego, zakażenia oraz działania innych czynników wnikających do oka lub urazów oka.

Lek Mybracin jest preparatem skojarzonym zawierającym składnik przeciwbakteryjny i kortykosteroid. Kortykosteroidy (w tym przypadku deksametazon) są przydatne w zapobieganiu i zmniejszaniu stanów zapalnych oka. Lek przeciwbakteryjny zawarty w preparacie (tobramycyna) działa na wiele gatunków bakterii chorobotwórczych zakażających oko.

Wskazaniem do stosowania leku Mybracin jest zapobieganie i leczenie zapalenia oraz zapobieganie zakażeniom związanym z chirurgicznym leczeniem zaćmy u dorosłych i dzieci w wieku 2 lat i starszych.

Skład

Substancjami czynnymi leku są tobramycyna i deksametazon. Jeden ml kropli zawiera 3 mg tobramycyny i 1 mg deksametazonu.

Pozostałe składniki to: benzalkoniowy chlorek, hydroksyetyloceluloza, disodu edetynian, tyloksapol, sodu chlorek, sodu siarczan bezwodny (E 514), kwas siarkowy i (lub) sodu wodorotlenek do korekty pH, woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Lek Mybracin przeznaczony jest wyłącznie do podawania do oczu.

Dorośli, w tym pacjenci w podeszłym wieku
Zwykle stosuje się jedną do dwóch kropli leku do worka spojówkowego zakażonego oka co 4 – 6 godzin. Lekarz określi, jak długo należy stosować lek.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Lek może być stosowany u dzieci w wieku 2 lat i starszych w takich samych dawkach jak u dorosłych. Bezpieczeństwo i skuteczność u dzieci w wieku poniżej 2 lat nie zostały określone i nie są dostępne żadne dane na ten temat.

Sposób podawania:
1. Przed zastosowaniem kropli należy umyć ręce.
2. Wstrząsnąć butelką i następnie odkręcić zakrętkę.
3. Nie należy dotykać końcówką zakraplacza do oka ani innych powierzchni, ponieważ mogłoby to spowodować zanieczyszczenie leku.
4. Za pomocą palca wskazującego delikatnie odciągnąć dolną powiekę chorego oka.
5. Przysunąć koniec zakraplacza jak najbliżej oka nie dotykając go, lekko ścisnąć butelkę tak, aby tylko jedna lub dwie krople dostały się do oka.
6. Uwolnić dolną powiekę i mrugnąć kilkakrotnie, aby upewnić się, że cała powierzchnia oka pokryta jest płynem.
7. Powtórzyć opisane powyżej czynności 4 – 6 w przypadku konieczności zakroplenia do drugiego oka.
8. Po użyciu leku dokładnie zakręcić butelkę.

Jeżeli kropla nie trafi do oka, próbę zakroplenia należy powtórzyć.

Przedawkowanie

W przypadku zastosowania większej dawki leku niż zalecana, należy wypłukać oko letnią bieżącą wodą.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lek nie był badany u kobiet w ciąży. Dlatego może być stosowany u kobiet w ciąży tylko wtedy, gdy korzyści dla matki, wynikające ze stosowania leku przewyższają ryzyko dla zarodka i płodu.

Brak jest danych dotyczących przenikania leku Mybracin do mleka kobiecego. Ponieważ wiele leków przechodzi do mleka, w przypadku konieczności zastosowania kropli do oczu Mybracin, lekarz rozważy okresowe przerwanie karmienia piersią przez pacjentkę.

Ulotka Mybracin

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Mybracin (forum)

Stosujesz Mybracin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

1 komentarz do “Mybracin”

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Mybracin. Podziel się doświadczeniami na forum.