Lipidem

Podmiot odpowiedzialnyB. Braun Melsungen AG
Kod ATCB05BA02
ProceduraMRP
SubstancjaOlej sojowy oczyszczony, Omega-3, Trijglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Lipidem?

Lek Lipidem to emulsja olejów w wodzie. Oleje zawarte w leku Lipidem to substancje odżywcze.

Dostarczają one energię i zawierają konieczne składniki odżywcze – niezbędne kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3.

Lek Lipidem stosuje się w celu dostarczenia tłuszczów dorosłym pacjentom, którzy wymagają odżywiania dożylnego, ponieważ nie mogą normalnie spożywać posiłków lub normalne spożywanie posiłków w ich przypadkach jest niewystarczające.

Jaki jest skład Lipidem, jakie substancje zawiera?

– Substancjami czynnymi 1 000 ml leku Lipidem są:

Trijglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha 100,0 g
Olej sojowy rafinowany oczyszczony 80,0 g
Omega-3-kwasów triglicerydy 20,0 g
Daje to następujące zawartości niezbędnych kwasów tłuszczowych na litr:
Kwas linolenowy (omega-6) 38,4-46,4 g
Kwas alfa-linolenowy (omega-3) 4,0-8,8 g
Kwas eikozapentaenowy i
kwas dokozaheksaenowy (omega-3) 8,6-17,2 g

200 mg/ml (20%) odpowiada całkowitej zawartości trójglicerydów.

– Pozostałe składniki to glicerol, lecytyna z jaja kurzego, all-rac-α-tokoferol, askorbylu palmitynian, sodu oleinian, sodu wodorotlenek (do ustalenia pH) i woda do wstrzykiwań.
– Ilość energii dostarczana wraz z jednym litrem leku Lipidem to 7 900 kJ (1 910 kcal).

Dawkowanie preparatu Lipidem – jak stosować ten lek?

Dawki dobowe będą ustalane w zależności od potrzeb i masy ciała pacjenta. Dawki na ogół oblicza się na podstawie ilości „gramów tłuszczu na kilogram masy ciała”. Zostanie zachowana ostrożność w celu upewnienia się, że stosowane dawki i szybkości infuzji są odpowiednie dla danego pacjenta, tak aby nie przekroczyć zdolności przyjmowania przez organizm tłuszczu podawanego w infuzji.

Dorośli
Zazwyczaj stosowana dawka to 5–10 ml leku Lipidem na kilogram masy ciała na dobę. Infuzja będzie podawana z najmniejszą możliwą szybkością.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku Lipidem u dzieci i młodzieży.

Lek Lipidem podaje się zazwyczaj przez tydzień. Jeżeli lekarz uzna, że jest to konieczne, lek Lipidem można podawać dłużej. W takiej sytuacji pacjent będzie dokładnie monitorowany.

Lek Lipidem podaje się w kroplówce dożylnej w ramach programu żywienia. W tym celu do żyły wprowadza się rurkę (cewnik), przez którą emulsja tłuszczowa może być podawana samodzielnie lub wraz z innymi płynami.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie otrzymania zbyt dużej ilości leku Lipidem u pacjenta może wystąpić tzw.„zespół przeładowania”. Zespół przeładowania może również wiązać się z pewnymi chorobami współistniejącymi, takimi jak zakażenia lub choroba nerek.

Objawy zespołu przeładowania mogą obejmować:
● wysokie stężenie tłuszczu we krwi;
● gorączkę;
● odkładanie się tłuszczu w wątrobie i innych narządach;
● obrzęk wątroby, któremu czasem może towarzyszyć żółtaczka;
● obrzęk śledziony;
● małą liczbę czerwonych i białych krwinek oraz płytek krwi;
● zaburzenia krzepnięcia krwi;
● uszkodzenia czerwonych krwinek oraz inne zaburzenia dotyczące krwi;
● nieprawidłowe wyniki testów czynności wątroby;
● utratę przytomności.

Znaczne przedawkowanie emulsji tłuszczowych może również prowadzić do wysokiego stężenia substancji kwasowych we krwi (kwasica).

W takim przypadku infuzja leku Lipidem zostanie natychmiast przerwana. Lekarz zdecyduje, jakie dodatkowe leczenie powinien otrzymywać pacjent. Infuzja nie zostanie wznowiona do czasu ustąpienia objawów. Konieczna może być zmiana dawek dobowych tłuszczów.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lipidem – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Lipidem w okresie ciąży i karmienia piersią?

Kobiety w ciąży otrzymają ten lek tylko w sytuacji, gdy lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne do wyleczenia. Brak jest danych dotyczących stosowania leku Lipidem u kobiet w okresie ciąży.

Należy rozważyć zaprzestanie karmienia piersią podczas stosowania leku Lipidem ze względu na brak danych dotyczących stosowania go u matek karmiących. Pacjentki karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem.

Ulotka Lipidem – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Lipidem przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Lipidem - 200 mg/ml, Emulsja do infuzji (Triglycerida saturata media + Soiae oleum raffinatum + Omega-3 acidorum triglycerida)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Lipidem m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Lipidem - 200 mg/ml, Emulsja do infuzji (Triglycerida saturata media + Soiae oleum raffinatum + Omega-3 acidorum triglycerida)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Lipidem w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Lipidem - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Lipidem? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz