Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Chlorek sodu, Dwuwodny chlorek wapnia, Fruktoza, Glukoza jednowodna, S-mleczan sodu, Sześciowodny chlorek magnezu |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest CAPD/DPCA?
Lek CAPD/DPCA jest stosowany w celu oczyszczania krwi za pośrednictwem błony otrzewnowej u pacjentów ze schyłkową, przewlekłą niewydolnością nerek. Ten sposób oczyszczania krwi nazywa się dializą otrzewnową.
Jaki jest skład CAPD/DPCA, jakie substancje zawiera?
Glukoza jednowodna
Fruktoza
Sodu chlorek
Sodu-(S)-mleczanu roztwór
Wapnia chlorek dwuwodny
Magnezu chlorek sześciowodny
Pozostałe składniki to:
woda do wstrzykiwań, kwas solny, sodu wodorotlenek.
Szczegółowe dane ilościowe dotyczące substancji czynnych zawartych w 1 litrze roztworu, znajdują się z zaączonej ulotce dla pacjenta. (w dolnej części strony).
Dawkowanie preparatu CAPD/DPCA – jak stosować ten lek?
Sposób leczenia, czas trwania leczenia, częstotliwość podawania, wymaganą objętość roztworu oraz czas pozostawania roztworu w jamie brzusznej określa lekarz.
Jeżeli pojawi się ból związany z rozciągnięciem jamy brzusznej, należy zmniejszyć objętość roztworu stosowanego przy wymianie.
Ciągła ambulatoryjna dializa otrzewnowa (CADO):
· Dorośli i osoby w wieku starszym: zwykle stosowana dawka wynosi 2000 – 3000 ml roztworu, cztery razy na dobę, w zależności od masy ciała i czynności nerek. Worki z roztworem wymienia się w ciągu 24 godzin. Po okresie zalegania trwającym od 2 do 10 godzin, roztwór należy zdrenować.
· Stosowanie u dzieci i młodzieży
Lekarz określi konieczną objętość roztworu do dializy, w zależności od wieku, wzrostu i masy ciała dziecka. Zalecana dawka wynosi 30 – 40 ml/kg masy ciała.
Automatyczna dializa otrzewnowa (ADO):
Wymiany worków są kontrolowane automatycznie przez aparat w ciągu całej nocy. W tej metodzie stosuje się system CAPD/DPCA sleep safe. Lek CAPD/DPCA używać wyłącznie do wlewów do jamy otrzewnowej. Lek CAPD/DPCA może być używany tylko wtedy, gdy roztwór jest przezroczysty, a worek nieuszkodzony.
Instrukcja użycia
system stay safe do ciągłej ambulatoryjnej dializy otrzewnowej (CADO):
Worek z roztworem należy najpierw podgrzać do temperatury ciała. W tym celu powinno się użyć specjalnego podgrzewacza worków.
Czas podgrzania dla worka o pojemności 2000 ml, przy temperaturze wyjściowej 22ºC wynosi około 120 min. Bardziej szczegółowe informacje zawarte są w instrukcji użycia podgrzewacza worków.
Do ogrzania worków nie wolno używać kuchenki mikrofalowej, ze względu na ryzyko miejscowego przegrzania roztworu. Po ogrzaniu roztworu można rozpocząć wymianę worków.
1. Sprawdzić worek z roztworem (etykietę, termin ważności, przezroczystość roztworu, brak uszkodzeń worka i opakowania zewnętrznego) – otworzyć zewnętrzne opakowanie worka i opakowanie kapsułki dezynfekującej.
2. Umyć ręce środkiem przeciwbakteryjnym.
3 Umieścić DYSK w podstawce stabilizującej (zawiesić worek z roztworem na górnym haczyku stojaka do kroplówek – rozwinąć dren ,,worek z roztworem-DYSK” – umieścić DYSK w podstawce stabilizującej – zawiesić worek drenażowy na dolnym haczyku stojaka do kroplówek).
4. Włożyć końcówkę drenu łączącego pacjenta do podstawki stabilizującej.
5. Zdezynfekować ręce i usunąć kapturek ochronny z DYSKU.
6. Połączyć końcówkę drenu łączącego pacjenta z DYSKIEM.
7. Otworzyć zacisk na drenie łączącym pacjenta – pozycja „(’’ – rozpoczyna się wypływ.
8. Przepłukanie – pozycja „((’’- wpuszczenie nowego roztworu do worka drenażowego (ok. 5 sekund).
9. Wpływ – pozycja „*)(’’ – połączenie worka z drenem łączącym pacjenta.
10. Procedura bezpieczeństwa – pozycja „((((’’ – zamknięcie drenu łączącego pacjenta poprzez wprowadzenie korka iglicowego z uszczelką (PIN) do końcówki drenu.
11. Odłączenie – (usunąć końcówkę drenu łączącego pacjenta z DYSKU) – nakręcić nową nakrętkę dezynfekującą na końcówkę drenu łączącego pacjenta.
12. Zamknięcie DYSKU. Zamknąć DYSK otwartym końcem kapturka ochronnego zużytej kapsułki dezynfekującej (umieszczonej w prawym otworze podstawki stabilizującej).
13.Sprawdzić zdrenowany dializat i usunąć go.
system sleep safe do automatycznej dializy otrzewnowej (ADO):
Podczas automatycznej dializy otrzewnowej (ADO) roztwór jest ogrzewany automatycznie przez cykler.
1. Przygotowanie roztworu
· Sprawdzić worek z roztworem (etykietę, termin ważności, przezroczystość roztworu, brak uszkodzeń worka i opakowania zewnętrznego).
· Położyć worek na stabilnej powierzchni.
· Otworzyć opakowanie zewnętrzne.
· Umyć ręce myjącym roztworem przeciwbakteryjnym.
· Sprawdzić, czy roztwór jest przezroczysty, a worek nie przecieka.
2. Rozwinąć dren worka.
3. Usunąć kapturek ochronny.
4. Włożyć końcówkę drenu worka do wolnego prowadnika tacy cyklera sleep safe.
5. Worek jest teraz gotowy do użycia z zestawem sleep safe.
Każdy worek powinien być użyty tylko raz, a niezużyte pozostałości roztworu należy wyrzucić.
o odpowiednim szkoleniu lek CAPD/DPCA może być stosowany przez pacjenta w domu.
W czasie wymiany worków należy ściśle przestrzegać wszystkich procedur przekazanych w czasie szkolenia oraz zapewnić odpowiednie warunki higieniczne.
Zawsze należy sprawdzać, czy zdrenowany dializat nie jest mętny. Patrz: punkt 2 załączonej ulotki“ Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek CAPD/DPCA”.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku przedawkowania (nadmierna objętość roztworu podana do jamy otrzewnowej) można w szybki sposób usunąć roztwór z jamy otrzewnowej do worka drenażowego. Jeśli użyto zbyt wielu worków, należy skontaktować się z lekarzem, gdyż może to prowadzić do zaburzeń równowagi płynów i (lub) elektrolitów.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania CAPD/DPCA – czy mogę spożywać alkohol?
Nie dotyczy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować CAPD/DPCA w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Ulotka CAPD/DPCA – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku CAPD/DPCA przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku CAPD/DPCA m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność CAPD/DPCA w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o CAPD/DPCA - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz CAPD/DPCA? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.