CAPD/DPCA

Lek CAPD/DPCA to roztwór do dializy otrzewnowej. Jest stosowany w celu oczyszczania krwi za pośrednictwem błony otrzewnowej u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek. Ten rodzaj oczyszczania krwi nazywa się dializą otrzewnową. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję: , , , , ,

Wskazania / działanie

Lek CAPD/DPCA jest stosowany w celu oczyszczania krwi za pośrednictwem błony otrzewnowej u pacjentów ze schyłkową, przewlekłą niewydolnością nerek. Ten sposób oczyszczania krwi nazywa się dializą otrzewnową.

Skład

Glukoza jednowodna
Fruktoza
Sodu chlorek
Sodu-(S)-mleczanu roztwór
Wapnia chlorek dwuwodny
Magnezu chlorek sześciowodny

Pozostałe składniki to:
woda do wstrzykiwań, kwas solny, sodu wodorotlenek.

Szczegółowe dane ilościowe dotyczące substancji czynnych zawartych w 1 litrze roztworu, znajdują się z zaączonej ulotce dla pacjenta. (w dolnej części strony).

Dawkowanie

Sposób leczenia, czas trwania leczenia, częstotliwość podawania, wymaganą objętość roztworu oraz czas pozostawania roztworu w jamie brzusznej określa lekarz.

Jeżeli pojawi się ból związany z rozciągnięciem jamy brzusznej, należy zmniejszyć objętość roztworu stosowanego przy wymianie.

Ciągła ambulatoryjna dializa otrzewnowa (CADO):
· Dorośli i osoby w wieku starszym: zwykle stosowana dawka wynosi 2000 – 3000 ml roztworu, cztery razy na dobę, w zależności od masy ciała i czynności nerek. Worki z roztworem wymienia się w ciągu 24 godzin. Po okresie zalegania trwającym od 2 do 10 godzin, roztwór należy zdrenować.

· Stosowanie u dzieci i młodzieży
Lekarz określi konieczną objętość roztworu do dializy, w zależności od wieku, wzrostu i masy ciała dziecka. Zalecana dawka wynosi 30 – 40 ml/kg masy ciała.

Automatyczna dializa otrzewnowa (ADO):
Wymiany worków są kontrolowane automatycznie przez aparat w ciągu całej nocy. W tej metodzie stosuje się system CAPD/DPCA sleep safe. Lek CAPD/DPCA używać wyłącznie do wlewów do jamy otrzewnowej. Lek CAPD/DPCA może być używany tylko wtedy, gdy roztwór jest przezroczysty, a worek nieuszkodzony.

Instrukcja użycia
system stay safe do ciągłej ambulatoryjnej dializy otrzewnowej (CADO):
Worek z roztworem należy najpierw podgrzać do temperatury ciała. W tym celu powinno się użyć specjalnego podgrzewacza worków.

Czas podgrzania dla worka o pojemności 2000 ml, przy temperaturze wyjściowej 22ºC wynosi około 120 min. Bardziej szczegółowe informacje zawarte są w instrukcji użycia podgrzewacza worków.

Do ogrzania worków nie wolno używać kuchenki mikrofalowej, ze względu na ryzyko miejscowego przegrzania roztworu. Po ogrzaniu roztworu można rozpocząć wymianę worków.

1. Sprawdzić worek z roztworem (etykietę, termin ważności, przezroczystość roztworu, brak uszkodzeń worka i opakowania zewnętrznego) – otworzyć zewnętrzne opakowanie worka i opakowanie kapsułki dezynfekującej.
2. Umyć ręce środkiem przeciwbakteryjnym.
3 Umieścić DYSK w podstawce stabilizującej (zawiesić worek z roztworem na górnym haczyku stojaka do kroplówek – rozwinąć dren ,,worek z roztworem-DYSK” – umieścić DYSK w podstawce stabilizującej – zawiesić worek drenażowy na dolnym haczyku stojaka do kroplówek).
4. Włożyć końcówkę drenu łączącego pacjenta do podstawki stabilizującej.
5. Zdezynfekować ręce i usunąć kapturek ochronny z DYSKU.
6. Połączyć końcówkę drenu łączącego pacjenta z DYSKIEM.
7. Otworzyć zacisk na drenie łączącym pacjenta – pozycja „(’’ – rozpoczyna się wypływ.
8. Przepłukanie – pozycja „((’’- wpuszczenie nowego roztworu do worka drenażowego (ok. 5 sekund).
9. Wpływ – pozycja „*)(’’ – połączenie worka z drenem łączącym pacjenta.
10. Procedura bezpieczeństwa – pozycja „((((’’ – zamknięcie drenu łączącego pacjenta poprzez wprowadzenie korka iglicowego z uszczelką (PIN) do końcówki drenu.
11. Odłączenie – (usunąć końcówkę drenu łączącego pacjenta z DYSKU) – nakręcić nową nakrętkę dezynfekującą na końcówkę drenu łączącego pacjenta.
12. Zamknięcie DYSKU. Zamknąć DYSK otwartym końcem kapturka ochronnego zużytej kapsułki dezynfekującej (umieszczonej w prawym otworze podstawki stabilizującej).
13.Sprawdzić zdrenowany dializat i usunąć go.

system sleep safe do automatycznej dializy otrzewnowej (ADO):
Podczas automatycznej dializy otrzewnowej (ADO) roztwór jest ogrzewany automatycznie przez cykler.
1. Przygotowanie roztworu
· Sprawdzić worek z roztworem (etykietę, termin ważności, przezroczystość roztworu, brak uszkodzeń worka i opakowania zewnętrznego).
· Położyć worek na stabilnej powierzchni.
· Otworzyć opakowanie zewnętrzne.
· Umyć ręce myjącym roztworem przeciwbakteryjnym.
· Sprawdzić, czy roztwór jest przezroczysty, a worek nie przecieka.
2. Rozwinąć dren worka.
3. Usunąć kapturek ochronny.
4. Włożyć końcówkę drenu worka do wolnego prowadnika tacy cyklera sleep safe.
5. Worek jest teraz gotowy do użycia z zestawem sleep safe.

Każdy worek powinien być użyty tylko raz, a niezużyte pozostałości roztworu należy wyrzucić.

o odpowiednim szkoleniu lek CAPD/DPCA może być stosowany przez pacjenta w domu.

W czasie wymiany worków należy ściśle przestrzegać wszystkich procedur przekazanych w czasie szkolenia oraz zapewnić odpowiednie warunki higieniczne.

Zawsze należy sprawdzać, czy zdrenowany dializat nie jest mętny. Patrz: punkt 2 załączonej ulotki“ Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek CAPD/DPCA”.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania (nadmierna objętość roztworu podana do jamy otrzewnowej) można w szybki sposób usunąć roztwór z jamy otrzewnowej do worka drenażowego. Jeśli użyto zbyt wielu worków, należy skontaktować się z lekarzem, gdyż może to prowadzić do zaburzeń równowagi płynów i (lub) elektrolitów.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka CAPD/DPCA






Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)






Opinie o CAPD/DPCA (forum)

Stosujesz CAPD/DPCA? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o CAPD/DPCA. Podziel się doświadczeniami na forum.