Konsultacja merytoryczna:

Sterofundin

Postać farmaceutyczna
Roztwór do infuzji.
Roztwór wodny przejrzysty, bezbarwny lub o lekko żółtawym zabarwieniu.

Grupa farmakoterapeutyczna
Roztwory regulujące równowagę elektrolitów, roztwory elektrolitów.

Wskazania do stosowania
-Uzupełnienie płynów przy regulacji zaburzeń równowagi kwasowo – zasadowej lub łagodnej kwasicy.
-Odwodnienie izotoniczne i hipotoniczne.
-Krótkotrwałe leczenie, polegające na zastępczym wypełnieniu łożyska naczyniowego.
-Rozcieńczalnik dla koncentratów elektrolitowych i leków wykazujących zgodność.

Jaki jest skład Sterofundin, jakie substancje zawiera?

Skład
1000 ml roztworu zawiera:
Substancje czynne:
sodu chlorek – 5,55 g
potasu chlorek – 0,30 g
wapnia chlorek dwuwodny – 0,37 g
magnezu chlorek sześciowodny – 0,20 g
sodu mleczan (jako 50% roztwór sodu mleczanu, 10,09g) – 5,05 g
woda do wstrzykiwań

Stężenie jonów:
Sodowych – 140,0 mmol/l
Potasowych – 4,0 mmol/l
Wapniowych – 2,5 mmol/l
Magnezowych – 1,0 mmol/l
Chlorkowych – 106,0 mmol/l
Mleczanowych – 45,0 mmol/l

Osmolarność teoretyczna: 299 mOsm/l
Kwasowość miareczkowana: < 1 mmol/l pH: 4,5 – 7,5.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , , , , .

Dawkowanie preparatu Sterofundin – jak stosować ten lek?

Lek Sterofundin należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem.

Dawkę dobową dobiera się indywidualnie, zależnie od stanu klinicznego pacjenta, jego wieku i masy ciała, a także od aktualnego zapotrzebowania na płyny i elektrolity.

Maksymalna dawka dobowa
40 ml/kg mc/dobę

Szybkość wlewu
Szybkość wlewu należy dostosować do stanu klinicznego pacjenta, zazwyczaj nie przekracza ona następujących wartości:
5 ml/kg mc/godzinę co odpowiada 1,7 kropli/kg mc/minutę.

Sposób i droga podania
Infuzja dożylna.

Ogólne zalecenia dotyczące podaży płynów i elektrolitów.
Podaż płynów na poziomie 30 ml/ kg masy siała pokrywa tylko fizjologiczne podstawowe zapotrzebowanie na płyny. Pacjenci w okresie pooperacyjnym oraz wymagający intensywnej terapii mają zwiększone zapotrzebowanie na płyny związane z ograniczoną zdolnością nerek do zagęszczania moczu oraz zwiększonym wydalaniem metabolitów, dlatego konieczne jest zwiększenie podaży płynów do ok. 40 ml na kilogram masy ciała na dobę. Dodatkowe straty (spowodowane gorączką, biegunką, przetokami, wymiotami, itp.) muszą być wyrównywane poprzez jeszcze wyższą, indywidualnie dobrana podaż płynów. W każdym przypadku aktualne i indywidualne zapotrzebowanie na płyny musi być związane z monitorowaniem diurezy, osmolarności surowicy i moczu, i określeniem substancji wydalonych.

Podstawowa podaż najważniejszych kationów sodu i potasu wynosi odpowiednio około 1,5-3 mmol/kilogram masy ciała na dobę i 0,8-1,0 mmol/kilogram masy ciała na dobę. Podczas infuzji aktualne zapotrzebowanie zależy od odpowiedniego określenia równowagi elektrolitowej oraz od określonego badaniami laboratoryjnymi poziomu w surowicy.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Objawy
Przedawkowanie może objawiać się w postaci przewodnienia z towarzyszącym zwiększonym napięciem skóry, przekrwienia żylnego, obrzęków – możliwy również obrzęk płuc i mózgu, zaburzeń równowagi kwasowo – zasadowej jak również hiperosmolarności surowicy.

Leczenie doraźne, odtrutki
Przerwanie wlewu, podanie diuretyków z ciągłym monitorowaniem stężenia elektrolitów w surowicy, korygowanie zaburzeń elektrolitowych i kwasowo – zasadowych.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Sterofundin – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Sterofundin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.

Sterofundin może być stosowany w czasie ciąży i karmienia piersią, jakkolwiek w przypadku zatrucia ciążowego należy go stosować ze szczególną ostrożnością.

Ulotka Sterofundin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

STEROFUNDIN, roztwór do infuzji

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 33 razy

Rozmiar plku 98.33 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Sterofundin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

STEROFUNDIN, roztwór do infuzji

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 78 razy

Rozmiar plku 110.05 KB

Cena - ile kosztuje Sterofundin?

Cena Sterofundin i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Sterofundin.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Sterofundin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Owoce aceroli stanowią doskonałe źródło naturalnej witaminy C. Suplement diety Acerola to preparat w proszku polecany jako uzupełnienie codziennej diety w składnik, który wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia i układu…

Oticlin Kids to wyrób medyczny w postaci przyrządu do higieny uszu ze specjalistyczną formułą myjącą. Produkt ten jest prosty i bezpieczny w użyciu, skutecznie oczyszcza przewód słuchowy, usuwając z niego nadmiar woskowiny.

TENA WASH GLOVE Rękawice do mycia ciała to produkt, który ułatwia nakładanie mydła, olejków albo kremu do mycia. Zapobiega zakażeniom i zwiększa bezpieczeństwo w czasie higieny osobistej.

Suplement diety Rutyna z Vit. C rekomendowany jest do stosowania jako uzupełnienie codziennej diety w okresach zwiększonego zapotrzebowania na te składniki. Witamina C pomaga utrzymać prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.

Kojarząca się z jesienią jarzębina prezentuje się pięknie nie tylko w wazonie, ale także może być cennym źródłem wielu składników, które akurat potrzebujesz.

Kompletna higiena i ochrona jamy ustnej tylko z płynem do płukania jamy ustnej Listerine Total Care! Preparat zawiera unikalną formułę, która zapewnia sześć korzyści dla zębów i dziąseł m.in. redukuje płytkę…

Swanson Echinacea – jeżówka purpurowa, jest naturalnym i cenionym surowcem, który wpływa stymulująco na procesy immunologiczne organizmu człowieka – wspierające jego zdrowie i chroniąc przed zasiedleniem się w nim groźnych bakterii, wirusów, grzybó…

Syrop Herbapect Junior bez cukru to wyrób medyczny do stosowania u dzieci powyżej 1. roku życia w przypadku kaszlu (mokrego lub suchego). Preparat ułatwia odkrztuszania i zmniejsza częstotliwość kaszlu. Nie zawiera cukru – odpowiedni dla diabetyków.

APTEO Probiotyk w kroplach to doustny preparat, który dzięki zawartości bakterii Lactobacillus rhamnosus odpowiada za przywrócenie prawidłowej mikroflory jelitowej u dzieci od 5 miesiąca życia.

MAGNEZ Forte + VIT. B6 to preparat, którego zadaniem jest uzupełnienie diety w magnez, który jest makroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Aspar (Aspargin) stosuje się przy niemiarowości i nadpobudliwości serca - zwłaszcza jeżeli ich przyczyną mogą być niedobory tych jonów, w rekonwalescencji pozawałowej, zapobiegawczo w chorobie niedokrwiennej serca.

Nawet jeśli cierpisz z powodu nadwrażliwości zębów, nie oznacza to, że musisz zrezygnować z past wybielających. Ty również możesz mieć piękny, śnieżnobiały uśmiech. Pomoże Ci w tym…

Selen to składnik, który jest bardzo ważny dla utrzymanie organizmu w zdrowiu, wspomaga między innymi prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Suplement diety Vitter Pure Selen oprócz dużej porcji selenu zawiera również inulinę z korzenia…

Twoja pamięć nie jest tak sprawna, jak jeszcze kilka lat temu? Sięgnij po suplement diety Bilofar Max. Wyciąg z liści miłorzębu japońskiego skutecznie poprawi procesy pamięciowe, wspomoże koncentrację oraz słuch i…

Aspirin Effect, to dawka aspiryny, w postaci wygodnych, jednorazowych saszetek z granulatem, który wystarczy umieścić na języku i rozpuścić – bez popijania wodą. Preparat wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

Preparat w wygodnej do stosowania postaci kropli zawierający bioprzyswajalne żelazo. Actiferol Fe to suplement diety polecany do stosowania zarówno u niemowląt i dzieci, jak i u dorosłych w celu uzupełnia diety w żelazo.

Wegetariańskie kapsułki CoQ10 30mg zawierają koenzym Q10, który znany jest także jako ubichinon. Składnik ten wspiera zdrowie układu sercowo-naczyniowego, a jednocześnie wspomaga procesy energetyczne zachodzące w komórkach.

Suplement diety Apteo Calcium z Kwercetyną to preparat polecany do stosowania w okresie zwiększonego zapotrzebowania na wapń. Oprócz wapnia preparat zawiera także kwercetynę, czyli flawonoid naturalnego pochodzenia.

Suplement diety Morwa biała marki Zyskaj Zdrowie zawiera wyciąg z liści morwy białej. Uzupełnienie codziennej diety w ten składniki wspomaga utrzymanie prawidłowego metabolizmu węglowodanów. Preparat w postaci tabletek.

Kompozycja roślinnych wyciągów, laktoferyny, cynku oraz niacyny i witaminy B6. Suplement diety Visaxinum polecany jest do stosowania jako uzupełnienie codziennej diety w składniki, które wspierają utrzymanie zdrowej skóry.