Bupivacaine Spinal Grindeks

Bupivacaine Spinal Grindeks to lek stosowany do znieczulenia podpajęczynówkowego, szczególnie podczas operacji urologicznych, na kończynach dolnych oraz w obrębie jamy brzusznej. Jest to roztwór izobaryczny, a zakres segmentów znieczulonych może być trudny do przewidzenia, szczególnie jeśli użyto roztworu izobarycznego. Lek jest dostępny wyłącznie w lecznictwie zamkniętym i jest na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Bupivacaine Spinal Grindeks jest izobarycznym roztworem do wstrzykiwań, przeznaczonym do jednorazowego użytku, chlorowodorku bupiwakainy – substancji miejscowo znieczulającej.

Lek Bupivacaine Spinal Grindeks stosowany jest do wykonywania znieczulenia dooponowego (podpajęczynowkowego) w odpowiednie partie kręgosłupa w celu znieczulenia określonych części ciała:
•podczas zabiegów w obrębie kończyn dolnych, w tym biodra – trwających 2-3 godziny,
•w zabiegach urologicznych,
•podczas zabiegów w obrębie jamy brzusznej, w tym cesarskiego cięcia – trwających 45-60 minut.

Skład

– Substancją czynną leku jest bupiwakainy chlorowodorek (Bupivacaini hydrochloridum).
1 ml roztworu zawiera 5 mg bupiwakainy chlorowodorku.
1 ampułka zawiera 20 mg chlorowodorku bupiwakainy w 4 ml roztworu.

– Pozostałe składniki to: sodu chlorek, sodu wodorotlenek (do pH 4,0-6,5), kwas solny (do pH 4,0-6,5), woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Lek Bupivacaine Spinal Grindeks jest podawany pacjentowi zawsze przez lekarza lub przez pielęgniarkę pod nadzorem lekarza. Lekarz decyduje, jaka jest właściwa dawka dla pacjenta, uwzględniając przy tym cel kliniczny pożądany do osiągnięcia i stan zdrowia pacjenta.

Bupivacaine Spinal Grindeks jest roztworem izobarycznym. Zakres segmentów znieczulonych może być trudny do przewidzenia, szczególnie jeśli użyto roztworu izobarycznego.

Przedawkowanie

Ciężkie działania niepożądane po przedawkowaniu występują bardzo rzadko, jednakże wymagają specjalnego leczenia. Lekarz prowadzący musi być przygotowany na taką sytuację.

Do objawów zatrucia należą: drętwienie języka, zawroty głowy i drżenie mięśniowe. Następnie mogą wystąpić drgawki i niewydolność krążenia. Podczas znieczulenia zewnątrzoponowego może dojść do wystąpienia tzw. wysokiego znieczulenia lub do całkowitego znieczulenia rdzeniowego, czego objawami mogą być zatrzymanie oddechu i (lub) obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

W razie wystąpienia objawów przedawkowania lekarz natychmiast zaprzestanie podawania leku znieczulającego, zapewni odpowiednie natlenowanie pacjenta i wdroży odpowiednie leczenie.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Z dotychczasowych informacji dotyczących zastosowania bupiwakainy u ciężarnych kobiet nie wynika, aby bupiwakaina wywierała szkodliwy wpływ na ciążę.

Brak jednak istotnych danych epidemiologicznych ani nie przeprowadzono odpowiednich badań u ludzi.

Badania prowadzone na zwierzętach wykazały, że podczas podawania dużych dawek bupiwakainy w okresie ciąży obserwowano zmniejszenie przeżywalności płodów u szczurów i niekorzystny wpływ na rozwój zarodków u królików.

W związku z tym nie należy podawać bupiwakainy kobietom we wczesnym okresie ciąży, o ile spodziewana korzyść nie przewyższa możliwego ryzyka.

Należy zmniejszyć dawkę środka znieczulającego u pacjentek w zaawansowanej ciąży.

Bupiwakaina może przenikać do mleka matki, jednak w ilościach tak małych, że nie stwarza to ryzyka dla dziecka karmionego piersią.

.

Ulotka Bupivacaine Spinal Grindeks

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Bupivacaine Spinal Grindeks (forum)

Stosujesz Bupivacaine Spinal Grindeks? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Bupivacaine Spinal Grindeks. Podziel się doświadczeniami na forum.