Zomiren

Zomiren to lek przeciwlękowy, który zawiera substancję czynną alprazolam. Jest to krótko działający lek z grupy benzodiazepin, który posiada właściwości uspokajające, przeciwdrgawkowe, nasenne i anksjolityczne. Znajduje zastosowanie w leczeniu napadów paniki, zaburzeń lękowych pokroju zespołu lęku uogólnionego (GAD) lub fobii społecznej (SAD). Jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Zomiren zawiera substancję czynną, alprazolam będącą pochodną benzodiazepiny o działaniu przeciwdrgawkowym, zmniejszającym napięcie mięśni oraz przeciwlękowym.

Wskazania do stosowania

Krótkotrwałe leczenie objawowe:
– zespołu lęku uogólnionego,
– zespołu lęku napadowego z agorafobią lub bez agorafobii,
– zespołu lękowego z wtórnym obniżeniem nastroju.

Zomiren jest wskazany tylko w sytuacjach, w których objawy są nasilone, zaburzają prawidłowe funkcjonowanie lub są bardzo uciążliwe dla pacjenta.

Skład

Substancją czynną leku jest alprazolam. Każda tabletka zawiera 0,25 mg, 0,5 mg lub 1 mg alprazolamu.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon, krospowidon, polisorbat 80, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Leczenie lekiem Zomiren powinno być możliwie jak najkrótsze.

Dawkę leku lekarz ustala indywidualnie w zależności od nasilenia objawów choroby oraz reakcji pacjenta na leczenie. Leczenie należy rozpocząć od najmniejszej zalecanej dawki. Nie należy przekraczać dawki maksymalnej. Pierwszą dawkę należy przyjąć wieczorem przed snem. Długotrwałe leczenie może powodować uzależnienie od leku. Nagłe odstawienie leku jest przeciwwskazane.

Tabletki należy połykać w całości, popijając płynem. Nie należy zmieniać dawki ani przerywać leczenia bez porozumienia z lekarzem.

Zespół lęku uogólnionego i zespół lękowy z wtórnym obniżeniem nastroju
Dawka początkowa leku Zomiren dla dorosłych wynosi 0,25 do 0,5 mg 3 razy na dobę. Natomiast u osób w wieku podeszłym lekarz zastosuje dawkę początkową 0,25 mg dwa do trzech razy na dobę. Dawka podtrzymująca dla dorosłych wynosi 0,5 do 4 mg na dobę, w dwóch lub trzech dawkach podzielonych. Natomiast dla osób w wieku podeszłym dawka podtrzymująca wynosi 0,5 do 0,75 mg na dobę, w dwóch lub trzech dawkach podzielonych.

Zespół lęku napadowego
Dawka początkowa leku Zomiren wynosi 0,5 do 1 mg przed snem (dawki nie należy zwiększać o więcej niż 1 mg w ciągu 3 do 4 dni). Dawka podtrzymująca leku Zomiren wynosi 4 mg na dobę w dawkach podzielonych. W wyjątkowych przypadkach od 8 mg do 10 mg na dobę w dawkach podzielonych.

U pacjentów, u których początkowe dawki są niewystarczające, lekarz może ostrożnie zwiększać dawki leku, tak aby uniknąć działań niepożądanych. Należy najpierw zwiększyć dawkę wieczorną, a dopiero, jeśli to konieczne, również dawkę poranną.

Jeśli już po zastosowaniu dawek początkowych pojawią się działania niepożądane, należy dawki zmniejszyć. Lek należy odstawiać stopniowo; po nagłym przerwaniu leczenia mogą wystąpić objawy zespołu odstawiennego. Odstawianie leku powinno być wydłużone w czasie i odbywać się pod kontrolą lekarza, np. jeśli pacjent zażywa dawkę 0,5 mg rano, 0,5 mg w południe i 1 mg wieczorem, zaleca się zmniejszanie dawki dobowej maksymalnie o 0,25 mg co trzy dni.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Leku Zomiren nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Przedawkowanie

Przedawkowanie alprazolamu powoduje silne zmęczenie, ataksję (zaburzenia koordynacji ruchowej) i obniżony poziom świadomości. Możliwe jest również zmniejszenie ciśnienia krwi, utrata przytomności, zahamowanie oddechu. Alkohol i inne czynniki hamujące ośrodkowy układ nerwowy nasilają działania niepożądane alprazolamu.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie należy pić alkoholu podczas stosowania leku Zomiren.

Ciąża i karmienie piersią

Nie należy stosować leku Zomiren podczas ciąży, chyba że lekarz uzna, że jest to bezwzględnie konieczne dla matki. Brak wystarczających danych dotyczących stosowania alprazolamu u kobiet w ciąży. Leku Zomiren nie należy też stosować w przypadku podejrzenia ciąży lub planowania ciąży, chyba że lekarz uzna, że jest to bezwzględnie wskazane. Badania u ludzi wykazały, że alprazolam może mieć szkodliwy wpływ na płód. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje ciążę, powinna porozumieć się z lekarzem w sprawie możliwości przerwania leczenia. Jeśli jednak pacjentka stosuje lek Zomiren do dnia porodu, powinna poinformować o tym lekarza, ponieważ u noworodka zaraz po urodzeniu mogą wystąpić niektóre objawy odstawienia leku.

Nie należy stosować leku Zomiren w okresie karmienia piersią. Lek może szkodzić dziecku.

Ulotka Zomiren

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Zomiren (forum)

Stosujesz Zomiren? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Zomiren. Podziel się doświadczeniami na forum.