Zolpidem Vitama

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaZolpidem

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Zolpidem Vitama?

Zolpidem należy do grupy leków podobnych do benzodiazepiny. Lek Zolpidem Vitama jest lekiem nasennym, który oddziałuje na mózg wywołując senność. Lek jest wskazany w krótkotrwałym leczeniu ciężkich zaburzeń snu, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie lub powodują skrajne wyczerpanie. Bezsenność jest to problem z zasypianiem lub prawidłowym snem.

Jaki jest skład Zolpidem Vitama, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest zolpidemu winian.

Zolpidem Vitama 5 mg
Każda tabletka zawiera 5 mg winianu zolpidemu.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: hypromeloza, makrogol 400, tytanu dwutlenek (E 171)

Zolpidem Vitama 10 mg
Każda tabletka zawiera 10 mg winianu zolpidemu.
Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: hypromeloza, makrogol 400, tytanu dwutlenek (E 171).

Dawkowanie preparatu Zolpidem Vitama – jak stosować ten lek?

Dorośli
Zalecana dawka leku Zolpidem Vitama wynosi 10 mg na 24 godziny. Niektórym pacjentom lekarz może przepisać mniejszą dawkę. Lek Zolpidem Vitama należy przyjmować:
– w pojedynczym podaniu,
– bezpośrednio przed snem.

Pacjent musi zachować okres co najmniej 8 godzin pomiędzy przyjęciem leku a przystąpieniem do wykonywania czynności, które wymagają zwiększonej koncentracji.
Nie przekraczać dawki 10 mg na 24 godziny.

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat) i pacjenci osłabieni
Zalecana dawka to 5 mg. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Zazwyczaj stosowana dawka początkowa to 5 mg. Lekarz może podjąć decyzję o zwiększeniu dawki do 10 mg jeżeli uzna, że jest to bezpieczne. Nie należy przyjmować leku Zolpidem Vitama jeśli pacjent ma poważne zaburzenia czynności wątroby.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Lek Zolpidem Vitama nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Jeśli po kilku tygodniach, pacjent zauważy, że tabletki nie działają tak dobrze jak na początku leczenia, należy skontaktować się z lekarzem. Może być konieczna zmiana dawkowania.

Czas trwania leczenia
Leczenie powinno być możliwe jak najkrótsze. Zazwyczaj czas trwania leczenia wynosi od kilku dni do dwóch tygodni. Maksymalny czas leczenia włączając okres stopniowego odstawiania leku wynosi cztery tygodnie.

Lek należy odstawiać stopniowo, pod kontrolą lekarza. W niektórych przypadkach istnieje konieczność przyjmowania leku Zolpidem Vitama dłużej niż przez 4 tygodnie.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent (lub ktoś inny) przyjął wiele tabletek na raz, lub jeśli istnieje podejrzenie, że dziecko połknęło tabletkę należy skontaktować się z lekarzem lub najbliższym oddziałem ratunkowym.

Należy zabrać ze sobą opakowanie leku oraz wszystkie pozostałe tabletki.

Pacjent nie powinien pozostawać bez opieki. Zastosowanie zbyt dużej dawki może doprowadzić bardzo szybko do senności, śpiączki a nawet śmierci.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zolpidem Vitama – czy mogę spożywać alkohol?

Nie należy spożywać alkoholu w trakcie stosowania leku Zolpidem Vitama. Alkohol może zwiększać działanie uspokajające.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Zolpidem Vitama w okresie ciąży i karmienia piersią?

Zolpidem Vitama nie powinien być stosowany podczas ciąży i karmienia piersią, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Jeżeli z ważnych powodów medycznych istnieje konieczność podania zolpidemu w późnym okresie ciąży lub podczas porodu, u noworodka mogą wystąpić następujące objawy: niska temperatura ciała, zwiotczenie mięśni, problemy z oddychaniem. Mogą wystąpić objawy odstawienne w okresie pourodzeniowym, w wyniku fizycznego uzależnienia.

Nie należy karmić piersią w trakcie stosowania leku Zolpidem Vitama, ponieważ niewielkie ilości zolpidemu mogą przechodzić do mleka kobieciego.

Ulotka Zolpidem Vitama – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Zolpidem Vitama przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Zolpidem Vitama m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Zolpidem Vitama w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Zolpidem Vitama - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Zolpidem Vitama? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz