Sibilla

Sibilla to lek hormonalny, który jest stosowany w celu zapobiegania ciąży. Składa się z dwóch rodzajów tabletek: jedne zawierają estradiol (substancja podobna do naturalnego hormonu żeńskiego - estrogenu), a drugie zawierają estradiol i dienogest (substancja podobna do naturalnego hormonu żeńskiego - progesteronu). Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniem do stosowania Sibilla jest antykoncepcja hormonalna.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Sibilla jest złożonym doustnym środkiem antykoncepcyjnym, jednym z grupy leków często określanych jako tabletka antykoncepcyjna.

Każda tabletka zawiera dwa rodzaje hormonów żeńskich: estrogen – etynyloestradiol i progestagen – dienogest.

Złożona tabletka antykoncepcyjna zapobiega ciąży w oparciu o trzy następujące mechanizmy:
1. Hamowanie uwalniania komórki jajowej przez jajniki.
2. Zapobieganie zapłodnieniu już uwolnionej komórki jajowej.
3. Zapobieganie zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy.

Lek Sibilla należy do grupy leków często określanych jako „mikrotabletka” z powodu niewielkiej zawartości hormonów. Określa się ją także jako złożoną tabletkę antykoncepcyjną, ponieważ zawiera dwa typy hormonów i jako doustny jednofazowy środek antykoncepcyjny z powodu takiego samego składu każdej tabletki.

Lek Sibilla łagodzi wypryski (trądzik) u kobiet, u których dolegliwość ta może być spowodowana przez nadmierną ilość męskich hormonów płciowych zwanych „androgenami”, które występują również u każdej kobiety.

Skład

– Substancjami czynnymi leku są: dienogest i etynyloestradiol. Każda tabletka powlekana zawiera 2 mg dienogestu oraz 0,03 mg etynyloestradiolu.

– Pozostałe składniki to:
Rdzeń:
Laktoza jednowodna
Skrobia kukurydziana
Hypromeloza typ 2910
Talk
Poliakrylina potasowa
Magnezu stearynian

Otoczka:
Alkohol poliwinylowy
Tytanu dwutlenek (E171)
Makrogol 3350
Talk.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Opakowanie blistrowe zostało zaprojektowane tak, aby pamiętać o przyjmowaniu tabletek.

Jeden blister zawiera 21 tabletek. Obok każdej tabletki wydrukowany jest dzień tygodnia, w którym należy przyjąć tabletkę. Jeśli, na przykład, przyjmowanie leku zaczyna się w środę, należy przyjąć tabletkę z napisem „Śr” obok niej.

Tabletki przyjmuje się zgodnie z kierunkiem strzałki na blistrze, aż wszystkie tabletki zostaną przyjęte.

Pacjentka powinna przyjmować jedną tabletkę codziennie mniej więcej o tej samej porze; popijając w razie potrzeby niewielką ilością płynu, w kolejności podanej na opakowaniu. Należy przyjmować jedną tabletkę każdego dnia, aż do przyjęcia wszystkich 21 tabletek z opakowania. Po tym czasie następuje siedem dni, w czasie których pacjentka nie przyjmuje tabletek. Podczas tej 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek, zazwyczaj w 2 – 3 dniu przerwy, pojawia się podobne do miesiączki krwawienie z odstawienia.

Następne opakowanie należy rozpocząć ósmego dnia (następnego dnia po 7 – dniowej przerwie) – nawet jeśli krwawienie jeszcze się nie zakończyło. Jeśli pacjentka stosowała lek Sibilla prawidłowo, przyjmowanie tabletek z każdego kolejnego opakowania rozpoczyna zawsze tego samego dnia tygodnia i zawsze tego samego dnia miesiąca pojawia się krwawienie miesiączkowe.

Jeśli pacjentka przyjmuje tabletki antykoncepcyjne prawidłowo, ochrona antykoncepcyjna zapewniona jest od początku przyjmowania tabletek.

Dokładny sposób dawkowania zawarty w poniższej ulotce lub charakterystyce.

Przedawkowanie

Brak dostępnych danych dotyczących przedawkowania leku Sibilla. Toksyczność ostra po doustnym przedawkowaniu innych złożonych środków antykoncepcyjnych u dorosłych i dzieci jest niska.

W takim przypadku mogą wystąpić objawy w postaci nudności, wymiotów, a u młodych dziewcząt niewielkie krwawienia z pochwy. Zazwyczaj nie ma potrzeby specjalnego leczenia. W razie potrzeby leczenie powinno być objawowe.

W przypadku przyjęcia przez dziecko więcej niż jednej tabletki, należy zwrócić się do lekarza.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Nie należy przyjmować leku Sibilla, jeśli pacjentka jest w ciąży. Jeśli u pacjentki stwierdzono ciążę lub istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, należy przerwać stosowanie leku Sibilla i natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Karmienie piersią
Jeśli pacjentka stosuje lek Sibilla podczas karmienia piersią, przyjmowanie tabletek może prowadzić do zmniejszenia ilości produkowanego mleka i zmiany jego składu. Niewielkie ilości steroidów antykoncepcyjnych i (lub) ich metabolitów mogą przenikać do mleka matki. Ilości te mogą mieć wpływ na dziecko. Dlatego też leku Sibilla nie należy stosować w czasie karmienia piersią.

Ulotka Sibilla

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Sibilla (forum)

Stosujesz Sibilla? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

1 komentarz do “Sibilla”

  1. 7 miesiac mam okres lekarz przepisala mi sibille powiedziala ze zatrzyma krwawienie jesli nie hrozi mi usunięcie macicy mam 41 lat i jestem przerazona bo w maju mialam zabieg i obawiam sie ze cos lekarz schrzanil

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Sibilla. Podziel się doświadczeniami na forum.