Polopiryna Zatoki

Polopiryna Zatoki to lek wieloskładnikowy dostępny bez recepty. Zawiera kwas acetylosalicylowy i fenylefrynę. Kwas acetylosalicylowy działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, natomiast fenylefryna zmniejsza obrzęk i przekrwienie błon śluzowych nosa. Lek jest zalecany do stosowania w leczeniu objawów grypy i przeziębienia, takich jak ból głowy, którego przyczyną może być zmniejszona drożność zatok przynosowych, obrzęk, przekrwienie błony śluzowej nosa czy nadmierna ilość wydzieliny śluzowej.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Polopiryna Zatoki jest lekiem wieloskładnikowym o skojarzonym działaniu składników.
– Kwas acetylosalicylowy łączy działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne
– Fenylefryna zmniejsza przekrwienie i obrzęk błon śluzowych, przez co udrożnia przewody nosowe, hamuje odruch kichania i łzawienia oczu.

Lek zaleca się stosować w leczeniu objawów przeziębienia i grypy, takich jak: bóle głowy (m.in. spowodowane zmniejszeniem drożności zatok przynosowych), obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa, nadmierna wydzielina śluzowa z nosa.

Skład

– Substancjami czynnymi leku są: kwas acetylosalicylowy i fenylefryny wodorowinian.
Każda saszetka zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego i 15,58 mg fenylefryny wodorowinianu.

– Pozostałe składniki leku to: krzemionka koloidalna bezwodna, mannitol, sacharyna sodowa, sodu cyklaminian, kwas cytrynowy bezwodny, aromat cola.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli, młodzież w wieku 16 lat i powyżej:
Zawartość jednej saszetki należy wysypać bezpośrednio na język i połknąć.
W razie potrzeby można popić wodą. Można również rozpuścić zawartość saszetki w letniej wodzie, wymieszać i wypić.
1 saszetka co 6-8 godzin w zależności od potrzeby.
Przyjmowanie leku na czczo nie jest zalecane.
Nie należy przekraczać dawki 4 saszetek na dobę.
Nie należy podawać leku pacjentom w wieku poniżej 16 lat.

Przedawkowanie

W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Objawy przedawkowania: nudności, wymioty, szumy uszne i przyspieszenie oddechu.
Obserwowano również inne objawy, takie jak: utrata słuchu, zaburzenia widzenia, bóle głowy, pobudzenie ruchowe, senność i śpiączkę, drgawki, hipertermię. W ciężkich zatruciach występują poważne zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej (kwasica metaboliczna i odwodnienie). Także obserwowano występowanie lęku, strachu, niepokoju ruchowego, bólu głowy (może być objawem nadciśnienia tętniczego), bezsenności, stanów splątania, drażliwości, drżenia, braku apetytu, uczucia pragnienia, psychozy z omamami (bardziej częsta u dzieci) oraz objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego, takie jak: nadciśnienie tętnicze (czasem z objawami krwotoku mózgowego i obrzęku płuc), zaburzenia rytmu, kołatanie serca, zwężenie naczyń trzewnych i obwodowych, centralizacja krążenia może prowadzić do ograniczenia perfuzji nerkowej, zmniejszenia ilości wydalanego moczu oraz wystąpienia kwasicy metabolicznej, zwiększenie wysiłku mięśnia sercowego, poprzez zwiększenie oporu naczyniowego.

Efekt zwężający naczynia jest bardziej prawdopodobny u pacjentów z hipowolemią, ciężka bradykardia.
W przypadku długotrwałego stosowania może wystąpić spadek objętości osocza.

Jedzenie i picie (alkohol)

Przyjmowanie leku na czczo nie jest zalecane.
Podczas stosowania leku Polopiryna Zatoki nie należy spożywać alkoholu, ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Lek jest przeciwwskazany w okresie ciąży.

Karmienie piersią
Lek jest przeciwwskazany w okresie karmienia piersią.

Płodność
Lek ten należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które mogą niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet. Jest to działanie przemijające, które ustępuje po zakończeniu leczenia.

Ulotka Polopiryna Zatoki

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Polopiryna Zatoki (forum)

Stosujesz Polopiryna Zatoki? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Polopiryna Zatoki. Podziel się doświadczeniami na forum.