Plerecard

Lek Plerecard jest lekiem na receptę, który należy do grupy leków nazywanych selektywnymi antagonistami aldosteronu. Blokuje działanie aldosteronu, substancji produkowanej przez organizm, która kontroluje ciśnienie krwi oraz funkcję serca. Zwiększone stężenie aldosteronu może powodować w organizmie zmiany prowadzące do niewydolności serca.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Plerecard należy do grupy leków nazywanych selektywnymi antagonistami aldosteronu.

Leki te blokują działanie aldosteronu, substancji produkowanej przez organizm, która kontroluje ciśnienie krwi oraz funkcję serca. Zwiększone stężenie aldosteronu może powodować w organizmie zmiany prowadzące do niewydolności serca.

Lek Plerecard, w połączeniu z innymi lekami stosowanymi w leczeniu niewydolności serca, może zapobiegać zaostrzeniu niewydolności serca po przebytym zawale mięśnia sercowego.

Skład

Substancją czynną leku jest eplerenon.
Każda tabletka zawiera 25 mg lub 50 mg eplerenonu.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tableki
laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, hypromeloza, sodu laurylosiarczan, talk, magnezu stearynian.

Otoczka
hypromeloza, polisorbat 80, makrogol 400, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Tabletki Plerecard mogą być przyjmowane podczas posiłków lub na czczo. Tabletki należy połykać w całości, popijając dużą ilością wody.

Lek Plerecard jest przyjmowany zwykle razem z innymi lekami stosowanymi w niewydolności serca, np. z beta – adrenolitykami. Zwykle stosowana dawka początkowa to jedna tabletka 25 mg raz na dobę, jest ona zwiększana po około 4 tygodniach do 50 mg raz na dobę (w postaci jednej tabletki 50 mg lub dwóch tabletek 25 mg).

Przed rozpoczęciem terapii lekiem Plerecard, w ciagu pierwszego tygodnia oraz miesiąc po rozpoczęciu leczenia lub po zmianie dawki, należy oznaczyć stężenie potasu we krwi. Lekarz może dostosować dawkę w zależności od stężenia potasu we krwi.

U pacjentów z łagodną chorobą nerek oraz pacjentów z łagodną lub umiarkowaną chorobą wątroby nie jest konieczne dostosowanie dawki początkowej. W przypadku choroby wątroby i nerek konieczne może być częstsze oznaczanie stężenia potasu we krwi.

Pacjenci w podeszłym wieku
Nie jest wymagane dostosowanie dawki poczatkowej.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie zaleca się stosowania leku Plerecard.

Przedawkowanie

W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku Plerecard należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Najbardziej prawdopodobne objawy występujace w przypadku przedawkowania leku to: niskie ciśnienie tętnicze krwi (powodujące uczucie oszołomienia, zawroty głowy, niewyraźne widzenie, osłabienie, nagłą utratę świadomości) oraz hiperkaliemia, czyli zwiększone stężenie potasu we krwi (powodujące kurcze mięśni, biegunkę, nudności, zawroty lub ból głowy).

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Plerecard może być przyjmowany podczas posiłku lub niezależnie od posiłków.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Działanie eplerenonu w czasie ciąży nie było badane u ludzi. Nie wiadomo, czy eplerenon przenika do mleka kobiecego. Należy poradzić się lekarza prowadzącego czy zaprzestać karmienia piersią, czy przerwać stosowanie leku.

Ulotka Plerecard

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Plerecard (forum)

Stosujesz Plerecard? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Plerecard. Podziel się doświadczeniami na forum.