Eplerium

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Lek Eplerium należy do grupy leków nazywanych selektywnymi blokerami aldosteronu. Leki te hamują działanie aldosteronu produkowanego w organizmie, kontrolującego ciśnienie krwi i czynność serca. Duże stężenie aldosteronu może powodować zmiany w organizmie prowadzące do niewydolności serca.

Lek Eplerium podawany z innymi lekami stosowanymi w leczeniu niewydolności serca może pomóc zapobiec pogarszaniu się niewydolności serca po zawale serca.

REKLAMA

Skład

Substancja czynna: .

– Substancją czynną leku jest eplerenon. Każda tabletka powlekana zawiera 25 lub 50 mg eplerenonu.

– Ponadto lek zawiera:
Rdzeń tabletki:
Laktoza jednowodna,
Celuloza mikrokrystaliczna,
Kroskarmeloza sodowa,
Hypromeloza
Celuloza mikrokrystaliczna,
Laurylosiarczan sodu,
Talk,
Magnezu stearynian
Otoczka tabletki:
Laktoza jednowodna,
Hypromeloza
Tytanu dwutlenek (E171),
Macrogol 4000

Dawkowanie

Lek Eplerium należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Tabletki leku Eplerium można przyjmować z posiłkiem lub na czczo. Tabletki należy połykać w całości, popijając dużą ilością wody.

Lek Eplerium jest zwykle podawany z innymi lekami stosowanymi w leczeniu niewydolności serca, np. lekami beta-adrenolitycznymi. Zwykle stosowana dawka początkowa to jedna tabletka 25 mg raz na dobę, zwiększana po około 4 tygodniach do 50 mg raz na dobę (jedna tabletka 50 mg lub dwie tabletki 25 mg).

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Eplerium należy oznaczyć stężenie potasu w krwi w ciągu pierwszego tygodnia leczenia i po miesiącu od rozpoczęcia leczenia lub po zmianie dawki. Dawka leku może być dostosowana przez lekarza, w zależności od stężenia potasu we krwi.

Nie ma konieczności dostosowania dawki początkowej u pacjentów z łagodną chorobą nerek i z łagodną lub umiarkowaną chorobą wątroby. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, może być konieczne częstsze badanie stężenia potasu w krwi (patrz także „Kiedy nie przyjmować leku Eplerium”).

Stosowanie przez pacjentów w podeszłym wieku: nie ma konieczności dostosowania dawki początkowej.

Stosowanie u dzieci i młodzieży: nie zaleca się stosowania leku Eplerium.

REKLAMA

Przedawkowanie

Jeśli pacjent przyjmie dawkę leku Eplerium większą niż zalecana, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Najczęstszymi objawami po przyjęciu zbyt dużej dawki leku są: niskie ciśnienie krwi (z uczuciem pustki w głowie, zawrotami głowy, niewyraźnym widzeniem, osłabieniem, nagłą utratą przytomności) lub hiperkaliemia, wysokie stężenie potasu w krwi (ze skurczami mięśni, biegunką, nudnościami, zawrotami lub bólami głowy).

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Lek Eplerium można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Nie badano wpływu leku Eplerium na kobiety w ciąży.

Nie wiadomo, czy eplerenon przenika do mleka ludzkiego. Należy wraz z lekarzem podjąć decyzję o tym, czy przerwać karmienie piersią, czy przerwać stosowanie leku.

REKLAMA

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Cena

Sprawdź ile kosztuje Eplerium.

Opinie pacjentów - forum o lekach

Uwaga: Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane zgodnie z regulaminem serwisu.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.