Gripblocker

Gripblocker to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany do krótkotrwałego leczenia objawów przeziębienia i grypy. Zawiera trzy substancje czynne: paracetamol, pseudoefedrynę i dekstrometorfan. Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, przeciwkaszlowo, przywraca drożność przewodów nosowych i ujść zatok przynosowych. Wskazany jest do stosowania w przypadku gorączki, kataru, kaszlu, bólu głowy, bólu gardła oraz bólów mięśniowych i kostno-stawowych.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Gripblocker zawiera kwas acetylosalicylowy o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Wskazania do stosowania Gripblocker:
– bóle o małym i umiarkowanym nasileniu,
– gorączka.

Skład

Substancją czynną leku jest kwas acetylosalicylowy.
Jedna tabletka zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego.

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana żelowana, talk.

Dawkowanie

Lek należy stosować doustnie.

Dorośli
Jednorazowo od 1 do 2 tabletek. W razie konieczności dawkę jednorazową można powtórzyć co 4 do 8 godzin. Nie należy przyjmować więcej niż 8 tabletek na dobę.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Dzieci powyżej 12 lat: jednorazowo 1 tabletkę. W razie konieczności dawkę jednorazową można powtórzyć co 4 do 8 godzin. Nie należy przyjmować więcej niż 3 tabletki na dobę.

Gripblocker najlepiej przyjmować po posiłkach, popijając dużą ilością płynu.

Leku nie należy stosować dłużej niż 3 do 5 dni bez porozumienia z lekarzem.

Przedawkowanie

Zatrucie kwasem salicylowym może być spowodowane długotrwałym przyjmowaniem leku (łagodne zatrucie) lub przedawkowaniem (ciężkie zatrucie), które może zagrażać życiu, np. po przypadkowym przyjęciu leku przez dzieci lub osoby w podeszłym wieku. Objawami łagodnego zatrucia są: zawroty głowy (w tym pochodzenia błędnikowego), szumy uszne, głuchota, nadmierne pocenie się, nudności i wymioty, ból głowy, splątanie (zaburzenia świadomości z dezorientacją, zaburzeniami myślenia i mowy, urojeniami, omamami, lękiem oraz pobudzeniem psychoruchowym), przyspieszony oddech, zbyt głęboki oddech oraz objawy alkalozy oddechowej (mroczki przed oczami, omdlenie).

W przypadku ciężkiego zatrucia mogą wystąpić ponadto: wysoka gorączka, zaburzenia układu oddechowego (aż do zatrzymania oddechu i uduszenia), zaburzenia pracy serca i naczyń krwionośnych (od nierównego rytmu serca, niskiego ciśnienia aż do zatrzymania pracy serca), utrata płynów i elektrolitów [od odwodnienia, skąpomoczu (zmniejszenie ilości moczu dobowego poniżej 400-500 ml u dorosłych) aż do niewydolności nerek], wzrost lub obniżenie stężenia glukozy we krwi (szczególnie u dzieci), ketoza, krwawienia z układu pokarmowego, zaburzenia krzepnięcia krwi, zaburzenia neurologiczne objawiające się letargiem, splątaniem aż do śpiączki i napadu drgawkowego.

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, a w przypadku ciężkiego zatrucia pacjenta należy natychmiast przewieźć do szpitala. Leczenie zatrucia polega na wykonaniu płukania żołądka, podaniu węgla aktywnego, zastosowaniu diurezy alkalicznej. W ciężkich zatruciach może być konieczna forsowana diureza alkaliczna, dializa otrzewnowa lub hemodializa.

Jedzenie i picie (alkohol)

Gripblocker należy przyjmować po posiłku, popijając dużą ilością płynu.

Uwaga: alkohol może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego, tj. owrzodzenia błony śluzowej lub krwawienia.

Ciąża i karmienie piersią

Gripblocker jest przeciwwskazany w ostatnim trymestrze ciąży, gdyż może powodować komplikacje w okresie okołoporodowym, zarówno u matki, jak i u noworodka. W pierwszym i drugim trymestrze przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.

Kobiety karmiące piersią powinny skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.

Gripblocker należy do grupy leków, które mogą niekorzystnie wpływać na płodność kobiet. Działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu terapii.

Ulotka Gripblocker

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Gripblocker (forum)

Stosujesz Gripblocker? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Gripblocker. Podziel się doświadczeniami na forum.