Podmiot odpowiedzialny | Takeda Manufacturing Austria AG |
Kod ATC | B01AD13 |
Procedura | CEN |
Substancja | rADAMTS13 |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Adzynma?
Lek ADZYNMA zawiera substancję czynną rADAMTS13, będącą syntetyczną kopią naturalnego enzymu ADAMTS13. U osób z wrodzoną zakrzepową plamicą małopłytkową (cTTP) występuje niedobór tego enzymu.
Wrodzona TTP to bardzo rzadka, dziedziczna choroba krwi, w której małe naczynia krwionośne w całym ciele są narażone na tworzenie się skrzeplin. Skrzepliny te mogą blokować przepływ krwi i tlenu do narządów, co prowadzi do spadku liczby płytek krwi (elementów odpowiedzialnych za krzepnięcie) poniżej normy.
Przyczyną wrodzonej TTP jest niedobór enzymu ADAMTS13 we krwi. Enzym ten zapobiega tworzeniu się skrzeplin, rozbijając duże cząsteczki czynnika von Willebranda (VWF). Gdy cząsteczki VWF są zbyt duże, mogą powodować niebezpieczne skrzepliny. Lek ADZYNMA uzupełnia niedobór enzymu ADAMTS13, pomagając rozbijać duże cząsteczki na mniejsze, co zmniejsza ryzyko powstawania skrzeplin i może zapobiegać spadkowi liczby płytek krwi u pacjentów z wrodzoną TTP.
Jaki jest skład Adzynma, jakie substancje zawiera?
Substancja czynna rADAMTS13 jest oczyszczoną, rekombinowaną ludzką „dezintegryną i metaloproteinazą z motywami trombospondyny 13”. Każda fiolka z proszkiem zawiera nominalnie 500 lub 1 500 IU rADAMTS13. Fiolka z rozpuszczalnikiem zawiera 5 ml wody do wstrzykiwań.
Pozostałe substancje pomocnicze to chlorek sodu, chlorek wapnia dwuwodny, L-histydyna, mannitol, sacharoza i polisorbat 80 (E433).
Dawkowanie preparatu Adzynma – jak stosować ten lek?
Leczenie lekiem ADZYNMA będzie prowadzone pod nadzorem lekarza doświadczonego w opiece nad pacjentami z chorobami krwi. Lek ADZYNMA podaje się dożylnie (do żyły). Lek dostarczany jest w postaci proszku, który przed podaniem należy rozpuścić (zrekonstytuować) przy użyciu dostarczonego rozpuszczalnika (płynu rozpuszczającego proszek). Dawkę oblicza się na podstawie masy ciała pacjenta.
Podawanie leku w warunkach domowych
Lekarz może rozważyć możliwość podawania leku ADZYNMA w domu, jeśli pacjent dobrze toleruje wstrzyknięcia. Po odpowiednim przeszkoleniu przez lekarza prowadzącego i/lub pielęgniarkę, pacjent może samodzielnie wstrzykiwać sobie lek ADZYNMA (lub może to robić jego opiekun). Lekarz będzie nadal monitorować odpowiedź organizmu pacjenta na leczenie. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, należy natychmiast przerwać wstrzykiwanie leku i skontaktować się z lekarzem.
Zalecana dawka
Profilaktyczna enzymatyczna terapia zastępcza
Zazwyczaj stosowana dawka wynosi 40 IU na kg masy ciała, podawana co drugi tydzień. Lekarz może zmienić częstotliwość na raz w tygodniu, jeśli stosowanie leku ADZYNMA co drugi tydzień nie jest skuteczne.
Enzymatyczna terapia zastępcza na żądanie (ang. on-demand) stosowana w przypadku nagłych epizodów TTP
W przypadku nagłego epizodu zakrzepowej plamicy małopłytkowej (TTP) zaleca się następujące dawki leku ADZYNMA:
- 40 IU/kg masy ciała w dniu 1.
- 20 IU/kg masy ciała w dniu 2.
- 15 IU/kg masy ciała, począwszy od dnia 3., raz na dobę, przez dwa dni od ustąpienia nagłego epizodu TTP.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Przyjęcie zbyt dużej dawki tego leku może spowodować krwawienie.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Adzynma – czy mogę spożywać alkohol?
–
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Adzynma w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży, karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem tego leku. Lek ADZYNMA nie powinien być stosowany w okresie ciąży, chyba że lekarz wyraźnie to zaleci. W przypadku pacjentek karmiących piersią, decyzja o zastosowaniu leku ADZYNMA powinna być podjęta wspólnie przez pacjentkę i lekarza.
Skutki uboczne Adzynma, jakie są działania niepożądane?
Podczas stosowania leku ADZYNMA zgłaszano następujące działania niepożądane:
Bardzo często (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 pacjentów):
Często (mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 10 pacjentów):
- wysoki poziom płytek krwi (nadpłytkowość)
- senność
- zaparcia
- wzdęcia
- osłabienie (astenia)
- uczucie gorąca
- nieprawidłowa aktywność ADAMTS13
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Adzynma, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.
Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Takeda Manufacturing Austria AG. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku Adzynma z innymi lekami
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Ulotka Adzynma – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Adzynma przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Lek Adzynma dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Adzynma m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Lek Adzynma dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Źródła / bibliografia:
- EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Dostępność Adzynma w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Adzynma - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Adzynma? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.