Hydroxycarbamid Teva

Podmiot odpowiedzialnyTeva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.
Kod ATCL01XX05
ProceduraNAR
SubstancjaHydroksykarbamid

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Hydroxycarbamid Teva?

Hydroxycarbamid TEVA zawiera jako substancję czynną hydroksykarbamid, który jest lekiem przeciwnowotworowym o działaniu cytostatycznym i antymitotycznym. Hamuje wzrost komórek nowotworowych i tym samym, rozwój choroby nowotworowej.

Wskazania do stosowania:
Hydroksykarbamid jest stosowany w leczeniu przewlekłych zespołów mieloproliferacyjnych takich, jak:
– przewlekła białaczka szpikowa (CML);
– czerwienica prawdziwa z wysokim ryzykiem powikłań zakrzepowo-zatorowych;
– nadpłytkowość samoistna (trombocytemia);
– zwłóknienie szpiku (osteomielofibroza).

Jaki jest skład Hydroxycarbamid Teva, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest hydroksykarbamid.
1 kapsułka zawiera 500 mg hydroksykarbamidu.

Substancje pomocnicze: skrobia ziemniaczana; kapsułka żelatynowa twarda: żelatyna, tytanu dwutlenek, indygotyna, czerwień koszenilowa, żółcień chinolinowa, żelaza tlenek czerwony.

Dawkowanie preparatu Hydroxycarbamid Teva – jak stosować ten lek?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Sposób podawania
Lek podaje się doustnie.
Dawkowanie zależne jest od rodzaju choroby będącej wskazaniem do jego stosowania. Lekarz ustala dawkę leku na podstawie aktualnej masy ciała albo masy należnej, jeżeli aktualna masa jest mniejsza.
Kapsułki należy połykać w całości, nie dopuszczając do ich rozpadu w jamie ustnej.
Szczegółowe informacje dotyczące sposobu dawkowania leku zamieszczono na końcu ulotki, w punkcie: Informacje przeznaczone dla personelu medycznego lub pracowników służby zdrowia.

Stosowanie leku u dzieci
Z uwagi na rzadkie występowanie tego typu stanów chorobowych u dzieci, nie ustalono schematu dawkowania w tej grupie wiekowej.

Stosowanie leku u pacjentów w podeszłym wieku
Pacjenci w podeszłym wieku wymagają często mniejszych dawek, ze względu na większą wrażliwość na działanie hydroksykarbamidu.

Stosowanie leku u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby
Brak danych na ten temat. Brak zaleceń dotyczących dawkowania leku u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i(lub) wątroby.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zażycia dawki hydroksykarbamidu kilkakrotnie większej niż zalecana zaobserwowano ostre objawy śluzówkowo-skórne (bolesność, sinoczerwony rumień, obrzęk dłoni i podeszew stóp, po którym następuje łuszczenie się skóry rąk i stóp, nasilone, uogólnione przebarwienia skóry oraz zapalenie jamy ustnej).

W przypadku przedawkowania lekarz wykona płukanie żołądka, a następnie zastosuje leczenie podtrzymujące i kontrolę czynności układu krwiotwórczego.

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Hydroxycarbamid Teva – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych dotyczących wpływu pokarmu na wchłanianie leku.
Kapsułki należy połykać w całości, nie dopuszczając do ich rozpadu w jamie ustnej.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Hydroxycarbamid Teva w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.

Nie zaleca się stosowania hydroksykarbamidu w okresie ciąży i w okresie karmienia piersią.

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni stosować skuteczną antykoncepcję przed, w trakcie leczenia hydoksykarbamidem oraz przez co najmniej 3 miesiące po jego zakończeniu. Pacjenci powinni zostać poinformowani o możliwości zabezpieczenia zapasów nasienia u mężczyzn lub komórek jajowych u kobiet przed rozpoczęciem leczenia.

Hydroksykarbamid może wykazywać działanie uszkadzające geny, dlatego jeśli po zakończeniu leczenia hydroksykarbamidem pacjentka zamierza zajść w ciążę, wskazana jest konsultacja genetyczna.

Ulotka Hydroxycarbamid Teva – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Hydroxycarbamid Teva przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Hydroxycarbamid Teva - 500 mg, Kapsułki (Hydroxycarbamidum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Hydroxycarbamid Teva m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Hydroxycarbamid Teva - 500 mg, Kapsułki (Hydroxycarbamidum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Hydroxycarbamid Teva w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Hydroxycarbamid Teva - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Hydroxycarbamid Teva? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

25 komentarzy do “Hydroxycarbamid Teva”

  1. Hydroksykarbamid ma na celu zniszczyć szpik kostny, co w konsekwencji może doprowadzić do ostrej białaczki. Dlatego przyjmując ten lek, stosować spirulinę, która regeneruje komórki macierzyste w szpiku kostnym. Lekarze rosyjscy z bardzo dobrym skutkiem leczyli spiruliną chorobę popromienną po katastrofie w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Spirulinę można kupić w każdej aptece, w Rossmannie, na Allegro. Lekarz jej nie przepisze, bo chyba o jej korzystnym działaniu nie wie lub nie chce wiedzieć.

    Odpowiedz
  2. Lek Hydroksykarbamid biorę 3 tygodnie i martwi mnie, że od kiedy biorę ten lek, nie mam zwodu, a są chęci. A nie mam żadnych skutków ubocznych.

    Odpowiedz
  3. Hejka. Mam 34 lata, zdiagnozowano u mnie nadpłytkowość i włóknienie szpiku. Przepisano mi hydroksykarbamid i moje pytanie, czy ten lek w tabletkach to jest jakaś chemia? Pytam was, ponieważ jak najbliżsi się dowiedzieli, to po prostu mnie wyśmiano, że to nie choroba. Pozdrawiam serdecznie, Adrian.

    Odpowiedz
    • Współczuję. Natychmiast, nie mówiąc o tym lekarzowi, zacznij równocześnie spożywać spirulinę, która regeneruje krwiotwórcze komórki macierzyste w szpiku kostnym, bo hydroksykarbamid je zabija. Uwierz i ratuj się, bo jesteś za młody, żeby się niszczyć. O spirulinie dużo jest w internecie, a można ją kupić w każdej aptece. Mnie, po wielu latach zażywania hydroksykarbamidu, zażywanie spiruliny diametralnie poprawiło wyniki krwi, bo już było bardzo źle. Pozdrawiam.

      Odpowiedz
  4. Witam. Przyjmuję Hydroxycarbamid od 4 lat. Normalnie funkcjonuję, włosów mam w sam raz. Zdiagnozowano u mnie czerwienicę prawdziwą. Mam 52 lata. W upały czuję się gorzej. Badania robię co 3 miesiące. Szału nie ma, ale jest nie najgorzej. Jem wszystko, ale też dużo warzyw i owoców. I ochotę na seks mam codziennie. Jeżdżę tirem. Leczę się u doskonałego hematologa w Rzeszowie.

    Odpowiedz
    • Witam. Chciałem się dowiedzieć, czy hydroksykarbamid na nadpłytkowość to jest chemia w tabletkach? Pytam, bo też u mnie zdiagnozowano nadpłytkowość i mam przepisany ten lek.

      Odpowiedz
  5. Dzień dobry. Przed trzema laty okazało się, że mam nadpłytkowość samoistną. Poziom płytek sięgnął 9000. Od tego momentu mój hematolog leczy mnie Hydroxycarbamidem. Płytki w chwili obecnej mam na poziomie 370-400. Lek zażywam w dalszym ciągu i o ile przez pierwsze 2 lata 2×1 tabletka, czyli 14 tygodniowo, tak od roku 11 tygodniowo. Od początku leczenia mój organizm bardzo dobrze reaguje na lek, nie zauważam żadnych skutków ubocznych. Ktoś pytał, czy wypadają włosy – odpowiadam, nie, nie wypadają. Oprócz Hydroksycarbamidu zażywam zlecone również przez hematologa: Agapurin, Polocard i Rutinoscorbin. Zaznaczam, że nie jem przetworzonej żywności, smażonych oraz tłustych potraw. No i ruch 4-6 km dziennie. Obecnie mam 69 lat.

    Odpowiedz
  6. Hydroxycarbamid – to bardzo toksyczny specyfik. Uszkadza praktycznie zawsze wiele narządów, przede wszystkim szpik, powodując w takim przypadku szybką śmierć. Uważajcie – nie zażywajcie go! Właśnie z powodu przepisania przez lekarza i zażywania tego specyfiku zmarł kilka tygodni temu najbliższy członek mojej rodziny. Hydroxycarbamid zabrał mu 20-25 lat życia. Gdyby tego nie brał, to by żył.

    Odpowiedz
  7. Darek Witam wszystkich, przyjmuję lek od miesiąca 1 tabletkę dziennie, mam nadpłytkowość samoistną – od czterech dni mam 40 stopni gorączki – czy może ktoś miał takie objawy to proszę napisać, będę bardzo wdzięczny.Oczywiście przyjmuję lek CHYDROXYCARBAMID.

    Odpowiedz
    • Radziłabym Panu odstawić dany lek, bądź zamienić na inny, np. Ercorton – steryd. Mój tata również był karmiony tym lekiem przez 3 lata bez przerwy. Gdy się odczytałam, było już za późno. Po półtora roku uszkodził całkowicie i nieodwracalnie mojemu tacie szpik, zahamował produkcję hemoglobiny. W konsekwencji mój tata przez kolejne półtora roku był na przetoczeniach. Najpierw co miesiąc, później już co 3 tygodnie. Ostatecznie już go nie ma, gdyż lekarze w Olsztynie tym leczeniem skrócili mojemu tacie życie o jakieś 10-15 lat. W sierpniu br. zmarł w szpitalu, gdzie zasłoną do tego był jeszcze COVID.

      Odpowiedz
      • Ja też mam czerwienicę prawdziwą od 14 lat, a od 13 biorę hydroksykarbamid. Czuję się po nim dobrze, nie mam zbyt wielu ubocznych skutków. Pracuję zawodowo, bardzo dużo podróżuję między różnymi krajami. Kilkakrotnie byłem w Korei Południowej, Norwegii, Angoli, Nigerii. Co prawda w ciepłym wilgotnym klimacie czułem się trochę gorzej, ale dało się wytrzymać, tak że uważam, że to jest dobry lek na czerwienicę.

        Odpowiedz
  8. Od pół roku przyjmuję ten lek 1 raz dziennie na początku bolała mnie głowa i miałam troszkę nudności ale teraz już nie przed braniem leku miałam 1123 tys. płytek w tej chwili w ostatnim badaniu w sierpniu miałam 709 tys. a w lipcu miałam 790 tys teraz mam dopiero w styczniu następną wizytę zobaczymy jak będzie.Pozdrawiam

    Odpowiedz
  9. Hej! U meza zdiagnozowano czerwienice prawdziwa i zaczal brac hydroxycarbamid tylko ze przed choroba chcielismy miec dziecko, a lek ten jest toksykogenny .czy ktos z Was ma jakies doswiadczenie z tym lekiem? Czy jestesmy skazani na brak zdrowego dziecka?odpiszcie!?

    Odpowiedz
  10. Przyjmuje ten lek 2 miesiąc i niestety mam zawroty glowy i wypadaja mi wlosy naszczescie znosnie mam nadzieje ze sie to nie nasili …

    Odpowiedz
  11. Od 3 lat przyjmuję hydroxy…2x dziennie , nie mam żadnych niekorzystnych objawów , włosy po tym nie wypadają, nie boli mnie głowa, nie czuję nadkwaśności żołądka ale….. bardzo racjonalnie się odżywiam co jest najistotniejsze w chorobach.

    Odpowiedz
  12. Od 2 lat hematolog zaleca mi stosowanie leku. Hydroxycarbamid przyjmuję na nadpłytkowość samoistną. Wyniki płytek wahają się w przedziale od 410 – 575.Badania wykonuję co kwartał.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz