Konsultacja merytoryczna:

Hydroxycarbamid Teva

Hydroxycarbamid TEVA zawiera jako substancję czynną hydroksykarbamid, który jest lekiem przeciwnowotworowym o działaniu cytostatycznym i antymitotycznym. Hamuje wzrost komórek nowotworowych i tym samym, rozwój choroby nowotworowej.

Wskazania do stosowania:
Hydroksykarbamid jest stosowany w leczeniu przewlekłych zespołów mieloproliferacyjnych takich, jak:
– przewlekła białaczka szpikowa (CML);
– czerwienica prawdziwa z wysokim ryzykiem powikłań zakrzepowo-zatorowych;
– nadpłytkowość samoistna (trombocytemia);
– zwłóknienie szpiku (osteomielofibroza).

Jaki jest skład Hydroxycarbamid Teva, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest hydroksykarbamid.
1 kapsułka zawiera 500 mg hydroksykarbamidu.

Substancje pomocnicze: skrobia ziemniaczana; kapsułka żelatynowa twarda: żelatyna, tytanu dwutlenek, indygotyna, czerwień koszenilowa, żółcień chinolinowa, żelaza tlenek czerwony.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Hydroxycarbamid Teva – jak stosować ten lek?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Sposób podawania
Lek podaje się doustnie.
Dawkowanie zależne jest od rodzaju choroby będącej wskazaniem do jego stosowania. Lekarz ustala dawkę leku na podstawie aktualnej masy ciała albo masy należnej, jeżeli aktualna masa jest mniejsza.
Kapsułki należy połykać w całości, nie dopuszczając do ich rozpadu w jamie ustnej.
Szczegółowe informacje dotyczące sposobu dawkowania leku zamieszczono na końcu ulotki, w punkcie: Informacje przeznaczone dla personelu medycznego lub pracowników służby zdrowia.

Stosowanie leku u dzieci
Z uwagi na rzadkie występowanie tego typu stanów chorobowych u dzieci, nie ustalono schematu dawkowania w tej grupie wiekowej.

Stosowanie leku u pacjentów w podeszłym wieku
Pacjenci w podeszłym wieku wymagają często mniejszych dawek, ze względu na większą wrażliwość na działanie hydroksykarbamidu.

Stosowanie leku u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby
Brak danych na ten temat. Brak zaleceń dotyczących dawkowania leku u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i(lub) wątroby.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zażycia dawki hydroksykarbamidu kilkakrotnie większej niż zalecana zaobserwowano ostre objawy śluzówkowo-skórne (bolesność, sinoczerwony rumień, obrzęk dłoni i podeszew stóp, po którym następuje łuszczenie się skóry rąk i stóp, nasilone, uogólnione przebarwienia skóry oraz zapalenie jamy ustnej).

W przypadku przedawkowania lekarz wykona płukanie żołądka, a następnie zastosuje leczenie podtrzymujące i kontrolę czynności układu krwiotwórczego.

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Hydroxycarbamid Teva – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych dotyczących wpływu pokarmu na wchłanianie leku.
Kapsułki należy połykać w całości, nie dopuszczając do ich rozpadu w jamie ustnej.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Hydroxycarbamid Teva w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.

Nie zaleca się stosowania hydroksykarbamidu w okresie ciąży i w okresie karmienia piersią.

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni stosować skuteczną antykoncepcję przed, w trakcie leczenia hydoksykarbamidem oraz przez co najmniej 3 miesiące po jego zakończeniu. Pacjenci powinni zostać poinformowani o możliwości zabezpieczenia zapasów nasienia u mężczyzn lub komórek jajowych u kobiet przed rozpoczęciem leczenia.

Hydroksykarbamid może wykazywać działanie uszkadzające geny, dlatego jeśli po zakończeniu leczenia hydroksykarbamidem pacjentka zamierza zajść w ciążę, wskazana jest konsultacja genetyczna.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Hydroxycarbamid Teva

Ulotka Hydroxycarbamid Teva – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

HYDROXYCARBAMID TEVA 500 mg, kapsułki

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 126 razy

Rozmiar plku 70.94 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Hydroxycarbamid Teva m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

HYDROXYCARBAMID TEVA 500 mg, kapsułki

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 111 razy

Rozmiar plku 82.00 KB

Cena - ile kosztuje Hydroxycarbamid Teva?

Cena Hydroxycarbamid Teva i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Hydroxycarbamid Teva.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Hydroxycarbamid Teva? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

18 komentarzy do “Hydroxycarbamid Teva”

 1. Dzień dobry. Przed trzema laty okazało się, że mam nadpłytkowość samoistną. Poziom płytek sięgnął 9000. Od tego momentu mój hematolog leczy mnie Hydroxycarbamidem. Płytki w chwili obecnej mam na poziomie 370-400. Lek zażywam w dalszym ciągu i o ile przez pierwsze 2 lata 2×1 tabl. czyli 14 tygodniowo, tak od roku 11 tygodniowo.
  Od początku leczenia mój organizm bardzo dobrze reaguje na lek, nie zauważam żadnych skutków ubocznych. Ktoś pytał czy wypadają włosy, odpowiadam nie, nie wypadają. Oprócz Hydroksycarbamidu zażywam zlecone również przez hematologa: Agapurin, Polocard i Rutinoscorbin. Zaznaczam, że nie jem przetworzonej żywności, smażonych oraz tłustych potraw. No i ruch 4-6 km dziennie. obecnie mam 69 lat.

  Odpowiedz
 2. Hydroxycarbamid – to bardzo toksyczny specyfik. Uszkadza praktycznie zawsze wiele narządów, przede wszystkim szpik, powodując w takim przypadku szybką śmierć. Uważajcie – nie zażywajcie go!!!!! Właśnie z powodu przepisania przez lekarza i zażywania tego specyfiku zmarł kilka tygodni temu najbliższy członek mojej rodziny. Hydroxycarbamid zabrał mu 20-25 lat życia. Gdyby tego nie brał – to by żył.

  Odpowiedz
 3. Darek Witam wszystkich, przyjmuję lek od miesiąca 1 tabletkę dziennie, mam nadpłytkowość samoistną – od czterech dni mam 40 stopni gorączki – czy może ktoś miał takie objawy to proszę napisać, będę bardzo wdzięczny.Oczywiście przyjmuję lek CHYDROXYCARBAMID.

  Odpowiedz
  • Radziłabym Panu odstawić dany lek, bądź zamienić na inny np. Ercorton – steryd. Mój tata, również bym karmiony tym lekiem, przez 3 lata bez przerwy. Gdy się odczytałam było już za późno, po półtora roku uszkodził całkowicie i nieodwracalnie mojemu Tacie szpik, zachamował produkcję hemoglobiny, w konsekwencji mój tata przez kolejne półtora roku był na przetoczeniach. Najpierw co miesiąc, później już co 3 tygodnie. Ostatecznie już go niema, gdyż lekarze w Olsztynie tym leczeniem skrócili mojemu Tacie życie o jakieś 10, 15 lat. W sierpniu b. r. zmarł w szpitalu właśnie, gdzie zasłoną do tego był jeszcze covit.

   Odpowiedz
   • Ja też mam czerwienica prawdziwa od 14 lat,a od 13 biorę hydroxycarbamid,czuje się po nim dobrze nie mam zbyt wielu ubocznych skutków,pracuje zawodowo,bardzo dużo podróżuje między różnymi krajami.kilku krotnie byłem w Korei południowej,Norwegi,Angoli,Nigeri.Co prawda w ciepłym wilgotnym klimacie czułem się trochę gorzej,ale dało się wytrzymać,tak że uważam że to jest dobry łąk na czerwienica.

    Odpowiedz
 4. Od pół roku przyjmuję ten lek 1 raz dziennie na początku bolała mnie głowa i miałam troszkę nudności ale teraz już nie przed braniem leku miałam 1123 tys. płytek w tej chwili w ostatnim badaniu w sierpniu miałam 709 tys. a w lipcu miałam 790 tys teraz mam dopiero w styczniu następną wizytę zobaczymy jak będzie.Pozdrawiam

  Odpowiedz
 5. Hej! U meza zdiagnozowano czerwienice prawdziwa i zaczal brac hydroxycarbamid tylko ze przed choroba chcielismy miec dziecko, a lek ten jest toksykogenny .czy ktos z Was ma jakies doswiadczenie z tym lekiem? Czy jestesmy skazani na brak zdrowego dziecka?odpiszcie!?

  Odpowiedz
 6. Przyjmuje ten lek 2 miesiąc i niestety mam zawroty glowy i wypadaja mi wlosy naszczescie znosnie mam nadzieje ze sie to nie nasili …

  Odpowiedz
 7. Od 3 lat przyjmuję hydroxy…2x dziennie , nie mam żadnych niekorzystnych objawów , włosy po tym nie wypadają, nie boli mnie głowa, nie czuję nadkwaśności żołądka ale….. bardzo racjonalnie się odżywiam co jest najistotniejsze w chorobach.

  Odpowiedz
 8. Od 2 lat hematolog zaleca mi stosowanie leku. Hydroxycarbamid przyjmuję na nadpłytkowość samoistną. Wyniki płytek wahają się w przedziale od 410 – 575.Badania wykonuję co kwartał.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz