Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Polfarmex S.A. |
Kod ATC | J01DC02 |
Procedura | NAR |
Substancja | Cefuroksym |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Zinoxx?
Zinoxx jest antybiotykiem stosowanym u dorosłych i dzieci. Lek działa niszcząc bakterie wywołujące zakażenia. Należy do grupy leków nazywanych cefalosporynami.
Zinoxx jest stosowany do leczenia zakażeń:
– gardła,
– zatok,
– ucha środkowego,
– płuc lub klatki piersiowej,
– układu moczowego,
– skóry i tkanek miękkich.
Zinoxx może być również stosowany:
– w leczeniu wczesnej postaci choroby z Lyme (boreliozy – zakażenia przenoszonego przez kleszcze).
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Zinoxx, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Zinoxx – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zinoxx – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Zinoxx w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Zinoxx – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Zinoxx, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest cefuroksym. Każda tabletka powlekana leku Zinoxx zawiera odpowiednio 250 mg lub 500 mg cefuroksymu w postaci aksetylu cefuroksymu.
Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, sodu laurylosiarczan, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, uwodorniony olej roślinny;
otoczka tabletki: hypromeloza, glikol propylenowy, makrogol 4000, tytanu dwutlenek (E 171), talk.
Dawkowanie preparatu Zinoxx – jak stosować ten lek?
Tabletki Zinoxx należy połknąć w całości, popijając wodą.
Tabletek nie należy rozgryzać, kruszyć ani dzielić – może to zmniejszyć skuteczność leczenia.
Dorośli
Zwykle stosowana dawka leku Zinoxx wynosi od 250 mg do 500 mg dwa razy na dobę, w zależności od ciężkości i rodzaju zakażenia.
Dzieci
Zwykle stosowana dawka leku Zinoxx wynosi od 10 mg/kg mc. (nie więcej niż 125 mg) do 15 mg/kg mc. (nie więcej niż 250 mg) dwa razy na dobę, w zależności od ciężkości i rodzaju zakażenia.
Nie zaleca się stosowania leku Zinoxx u dzieci w wieku poniżej 3 miesięcy, ponieważ nie są znane bezpieczeństwo stosowania i skuteczność leku w tej grupie wiekowej.
W zależności od choroby oraz od tego, jak pacjent reaguje na leczenie, dawka początkowa może być zmieniona lub może być konieczny więcej niż jeden cykl leczenia.
Pacjenci z chorymi nerkami
Jeżeli pacjent ma chore nerki, lekarz może zmienić dawkowanie leku. Jeśli pacjenta to dotyczy, powinien powiedzieć o tym lekarzowi.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeżeli pacjent przyjął większą niż zalecana dawkę leku Zinoxx, mogą wystąpić u niego zaburzenia neurologiczne, w szczególności zwiększa się ryzyko drgawek (napadów padaczkowych). Niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie ratunkowe. Jeśli to możliwe, należy pokazać opakowanie po leku Zinoxx.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zinoxx – czy mogę spożywać alkohol?
Zinoxx należy przyjmować po posiłku. Pomoże to zwiększyć skuteczność leczenia.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Zinoxx w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lekarz oceni, czy korzyści dla pacjentki, wynikające ze stosowania leku Zinoxx podczas ciąży i karmienia piersią, przeważają nad zagrożeniami dla dziecka.
Ulotka Zinoxx – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Zinoxx - 500 mg, Tabletki powlekane (Cefuroximum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Zinoxx - 500 mg, Tabletki powlekane (Cefuroximum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
W związku z zdiagnozowanym u mnie refluksem żołądkowo-jelitowym, który powoduje problemy z oddychaniem, chciałabym się dowiedzieć, czy mogę bezpiecznie stosować lek Zinoxx przepisany mi na przeziębienie? Szczególnie niepokoi mnie możliwość nasilenia już występujących duszności spowodowanych refluksem. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do przyjmowania tego leku w mojej sytuacji zdrowotnej?
Obecnie jestem w trakcie leczenia refluksu żołądkowo-jelitowego przepisanego przez mojego lekarza prowadzącego. Niestety, od początku terapii doświadczam uporczywych zawrotów głowy, co jest dla mnie szczególnie uciążliwe w moim wieku – mam 82 lata. Dolegliwości te znacząco wpływają na moje codzienne funkcjonowanie i samopoczucie. Trudno mi jednoznacznie ocenić skuteczność samego leku na refluks ze względu na te nieprzyjemne skutki uboczne.
Od kilku dni odczuwam bardzo nieprzyjemne dolegliwości po zastosowaniu leku Zinoxx. Najbardziej dokuczliwe jest uczucie ciężkości w żołądku, przypominające obecność „kamienia”. Ten dyskomfort znacząco wpływa na moje samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Ze względu na intensywność tych niepożądanych objawów i ogólne złe samopoczucie, które utrzymuje się od początku terapii, nie mogę polecić tego preparatu innym pacjentom.
Zastosowałem antybiotyk Zinoxx przepisany przez lekarza urologa w związku z infekcją dróg moczowych. Kuracja okazała się w pełni skuteczna – lek zwalczył zakażenie i wyeliminował wszystkie nieprzyjemne dolegliwości związane z infekcją układu moczowego. Doceniam skuteczność tego antybiotyku w leczeniu tego typu schorzeń.
W czasie terapii zaleconej przez ginekologa na zakażenie bakterią E. coli, preparat niestety nie wykazał zadowalającej skuteczności terapeutycznej. Pomimo regularnego stosowania leku zgodnie z zaleceniami, objawy infekcji nie ustąpiły w sposób satysfakcjonujący. Zakażenie bakterią E. coli w układzie moczowo-płciowym jest poważnym problemem, który wymaga skutecznego leczenia, jednak w moim przypadku zastosowana terapia nie przyniosła spodziewanej poprawy stanu zdrowia. Doświadczenie to wskazuje na potencjalną oporność bakterii na zastosowany antybiotyk, co zdarza się w przypadku szczepów E. coli.